Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Aliance zmodernizuje české základny

  14:24aktualizováno  14:24
Vojenská letiště v Náměšti nad Oslavou v Čáslavi budou schopna se dokonale postarat o letadla Severoatlantické aliance. Napomůže tomu půlmiliardová dotace, kterou minulý týden schválil infrastrukturní výbor NATO.

V Náměšti rekonstrukce začíná už za dva týdny, kdy se tam přestane létat.

Pokud například přiletí piloti NATO a budou potřebovat pomoc, základna bude mít odpovídající vybavení a zázemí, řekl velitel Náměště Martin Hejra.

Na letišti se budou například zpevňovat předpolí vzletové a přistávací dráhy, vybuduje se nová navigační světelná technika, místa pro vyzbrojení a odstrojení letadel a komunikační kapacity.

Hejra dodal, že část modernizačních projektů se uskuteční už letos, letadla z Náměště se až do konce roku přesunou na letiště v Pardubicích. "My tu létání uzavřeme, aby se mohlo pracovat v klidu kolem dráhy," poznamenal. Rekonstrukce letiště by podle plánů měla být dokončena před rokem 2010.

Mluvčí velitelství společných sil Zdeněk Kroutil doplnil, že na druhé základně v Čáslavi bude za alianční peníze například dostavěn hangár pro opravy letadel, postaveno muniční zařízení, stanice tekutého kyslíku i zázemí pro pohonné hmoty.

NATO se na financování těchto projektů podílí svými penězi z poloviny, druhou polovinu hradí česká strana. O projektech se začalo v alianci diskutovat před čtyřmi roky, informoval odbor ministerstva zahraničí.

Délku rozhodování ovlivnila i skutečnost, že NATO se právě nalézá ve stádiu transformace. Na uskutečnění projektů měla ČR i ministr obrany Miroslav Kostelka eminentní zájem.

Letiště budou modernizovat české firmy, které vzejdou ze soutěže ministerstva obrany.

Investice do letecké základny v Náměšti nad Oslavou přitom v nejbližších čtyřech letech převýší jednu miliardu korun, řekl ministr obrany Miroslav Kostelka. Kromě národních zdrojů na modernizaci základny přispěje 400 miliony korun Severoatlantická aliance.

Právě peníze NATO byly podle ministra rozhodujícím argumentem pro zachování základny.  "Byl to trochu boj, po akcích, které proběhly v jiných regionech," uvedl Kostelka. Pro základnu, které v polovině minulého roku hrozilo zrušení, jsou podle něj vysoké investice zárukou udržení dlouhodobého provozu.

Základny v Náměšti by se podle Kostelky neměly dotknout ani případné další koncepční změny, protože vláda už nemůže výrazně snižovat prostředky na armádu. "Tato armáda, až bude v cílovém stavu, bude na minimálních počtech," zdůvodnil.

Ministr nedávno na základně provázel premiéra Vladimíra Špidlu. "To, co bylo předvedeno vidím jako velmi rozumné, jako koncepci, která je založena na dobré úvaze a má perspektivu," zhodnotil předseda vlády.

Podle něj je nejdůležitější role základny při obraně státu. "Mě těší, že tu bude mít obživu 1800 lidí," dodal.

Koncem loňského listopadu z Náměště odešli vojáci základní služby a byla zrušena 32. základna taktického letectva. Nahradila ji 22. základna letectva, která se stala první profesionální leteckou základnou české armády.

Pod nově vzniklý útvar spadá 500 lidí, proti loňskému roku o 700 méně. Koncem roku 2006 se ale má do Náměště přestěhovat vrtulníková základna z Přerova a počet pracovníků se má zvednout na 1800.

Podle velitele základny Martina Hejry budou plochy krátkodobě využívat i vojáci NATO. "Dají sem peníze právě proto, že v budoucnu budou chtít využít část základny pro svoje účely," zdůvodnil.

Podle něj aliance dá peníze například na zlepšení parametrů přistávací dráhy a na vybudování potřebného zázemí. Česká strana bude investovat především do infrastruktury, skladišť nebo autoparků.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

NATO chce s EU zajistit rychlejší přesuny vojsk napříč Evropou

Nakládání vozidla Iveco na vlak před odjezdem do Pobaltí

Rychlejší přesuny vojsk napříč evropskými státy v případě ohrožení budou jedním z hlavních témat nadcházející schůzky...

Armáda dostala první dodávku nových balistických vest, bude jich 5 500

Nové balistické vesty pro armádu

Armádní zabezpečovací centrum v Brně dostalo dodávku prvních nových balistických vest. Do konce roku 2020 má český...

Prezidentští kandidáti budou debatovat o bezpečnosti a zahraniční politice

Debata prezidentských kandidátů o bezpečnosti a zahraniční politice

Obrana, bezpečnost a zahraniční politika budou tématy veřejné debaty prezidentských kandidátů v úterý 12. prosince....Najdete na iDNES.cz