Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Aliance zkoumá zprávu inspektorů

  11:39aktualizováno  11:39
Brusel - Ani víkend zřejmě neukončí už týden trvající intenzivní jednání NATO o ochraně Turecku v případě války proti Iráku. Severoatlantická rada žádné zasedání na víkend neplánuje, oznámil mluvčí aliance Yves Brodeur. V bruselské centrále však nadále probíhají za zavřenými dveřmi neoficiální konzultace.

Členské země zkoumají zprávu zbrojních inspektorů OSN, kterou Radě bezpečnosti v pátek předložili šéfové inspekcí.

Německý ministr obrany Peter Struck přitom ve čtvrtek oznámil, že aliance rozhodne o turecké žádosti zahájit plánování obranných akcí pro případ iráckého útoku "nejpozději v sobotu".

Struck uvedl, že opoziční postoj Německa vůči ostatním členským zemím NATO je zcela pochopitelný, "avšak sobotní rozhodnutí Severoatlantické rady zcela uspokojí tureckou žádost o poskytnutí ochrany".

Německo, Francie a Belgie už týden zásadně odmítají americké návrhy na pomoc aliance v případném konfliktu s Irákem. Spojené státy přitom po spojencích žádaly celý balík opatření. Například vojenskou ochranu Turecka, které by mělo v případné válce s Irákem poskytovat útočiště americkým jednotkám a mohlo by se stát terčem iráckých odvetných akcí.

Svoboda pokáral Němce
Ministr zahraničí Cyril Svoboda na Česko-německém diskusním fóru v Mnichově vytkl Němcům, že společně s Francií a Belgií v NATO blokují obranu Turecka. Česká strana podle něj vychází z toho, že Turecko má na obranu právo a mělo dostat pozitivní odpověď "celé Evropy".

"Nevím, jestli jdeme dobrou cestou, když žádáme další působení inspektorů," řekl dále. Nedokáže si prý po létech průtahů představit dostatečnou iráckou míru ochoty spolupráce s delegáty OSN. Za mnohem důležitější považuje, aby za těmito inspektory stály v jednotě transatlantický prostor a jeho síla.         (čtk)

Právě vojenská ochrana Turecka by podle Francie, Německa i Belgie znamenala souhlas s ozbrojeným konfliktem, který však země odmítají a prosazují mírové řešení.

Zbylých 16 členů aliance však míní, že Turecko, jako člen NATO, má právo na poskytnutí pomoci, pokud se cítí jakkoliv ohroženo.

Do Turecka míří střely Patriot
Ačkoliv jednání Severoatlantické rady o zahájení ochrany Turecka uvízla kvůli vetu tří členských zemí na mrtvém bodě, začala v pátek nizozemská armáda do Turecka přemísťovat raketové obranné komplexy Patriot.

Turecko nedávno oslovilo Nizozemsko s žádostí o vojenskou pomoc. Nizozemská vláda souhlasila s tím, že do Turecka pošle tři protiraketové baterie typu země-vzduch.

Ankara totiž od počátku krize kolem Iráku neskrývá obavy z toho, že v případě útoku USA na sousední Irák může irácká strana opětovat úder střelami dlouhého doletu typu Scud. Rakety Patriot by do Turecka měly dorazit během nejvýše patnácti dní....celý článek čtěte ZDE

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Týden (pro)ruských dezinformací: Mazlíčci šelmám, žloutenka a vděk Rusku

Dezinformace ruského státního serveru Sputnik

Proruské dezinformace, dezinterpretace událostí či výroků i vyloženě falešné zprávy zaplavují Evropu včetně České...

NATO má oficiálně svou hymnu. Melodii, kterou hraje už 29 let

Hymna NATO od André Reichlinga

Severoatlantická aliance po desetiletích přijala oficiálně svou hymnu. Je jí melodie beze slov, kterou kdysi ke 40....

Hybridní válka? Buďme s tím označením opatrní, radí experti

Ruský voják střeží leteckou základnu Belbek na Krymu (4. března 2014)

S hybridními hrozbami se v posledních letech „roztrhl pytel“. Máme se o ně zajímat, případně se jich obávat? A hrozí...

Najdete na iDNES.cz