Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Aliance je znepokojena postojem Ruska

  11:47aktualizováno  11:47
NATO je velmi znepokojeno odstoupením Ruska od klíčové bezpečnostní smlouvy o konvenčních ozbrojených silách v Evropě. V oficiálním prohlášení uvádí, že je hluboce zklamána ruskými kroky. Přesto věří, že s Moskvou obnoví konstruktivní dialog.
NATO. Ilustrační foto.

NATO. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

"Oznámení Ruské federace ... je hlubokým zklamáním. Spojenci jsou velmi znepokojeni tímto jednostranným rozhodnutím," píše se ve společném prohlášení všech 26 členských států NATO.

Dekret pozastavující ruskou účast ve Smlouvě o konvenčních silách v Evropě (CFE) podepsal v sobotu ruský prezident Vladimir Putin.

V pondělí Rusko odeslalo memorandum do Nizozemska, kde je smlouva CFE uložena. Potvrzuje v něm, že svoji účast na smlouvě pozastavuje od 12. prosince. Právě tehdy uplyne lhůta 150 dní, která je stanovena pro případné vypovězení smlouvy.

Smlouva CFE byla podepsána v roce 1990 původně jako základní smlouva pro rovnováhu sil mezi tehdejší Varšavskou smlouvou a Severoatlantickou aliancí. Po rozpadu východního bloku a vstupu části jeho někdejších členů do Aliance se situace změnila a v roce 1999 v Istanbulu byla vypracována upravená verze.

Zatímco Rusko pozměněnou verzi CFE ratifikovalo, USA a další členské země NATO to odmítly udělat, dokud Moskva nesplní svůj závazek a nestáhne vojska z Moldávie a Gruzie. Moskva to odmítá s tím, že jde o mírové jednotky.

Rusko tvrdí, že vypovězením smlouvy jen reaguje na hrozby ze strany Spojených států a NATO v souvislosti s "výjimečnými okolnostmi, které se dotýkají bezpečnosti Ruské federace".

Vypovězením smlouvy pohrozil prezident Putin už letos v dubnu v souvislosti s americkým plánem na vybudování základen protiraketového systému v Česku a Polsku.

Po vypovězení smlouvy nebudou mít západní země možnost provádět vojenské inspekce u ruských jednotek a ruská armáda může prakticky libovolně navyšovat počty zbraňových systémů na svém území bez ohledu na dosavadní závazky.

"Doufáme, že se Ruská federace připojí ke konstruktivnímu a tvořivém dialogu, který zajistí pokračování a životaschopnost smlouvy CFE," uvádí se v prohlášení NATO.

Aliance věří, že se podaří představitele Kremlu dostat k jednacímu stolu už příští měsíc. Zvláštní konference by se mohla konat ve Vídni. Přesné datum zatím Aliance neuvedla.

Velvyslanci 26 členských zemí NATO se nicméně nejnovějším vývojem ohledně CFE budou pravděpodobně zabývat na pravidelném středečním zasedání i na schůzce s ruským velvyslancem při NATO příští týden.

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Armáda spustila nový náborový web. Chce přijmout 2 000 profesionálů

Nová podoba rekrutačního webu české armády

Česká armáda spustila novou atraktivní internetovou prezentaci pro nábor nových profesionálů i zájemce o vstup do...

Jednotka ze Strakonic má pohotovost v NATO. Může jít kdykoli do akce

Protiletadlový komplet RBS-70.

Pro dvě stovky vojáků protivzdušné obrany ze Strakonic začala tříletá pohotovost v rámci Sil rychlé reakce NATO. V...

NATO změní velitelskou strukturu, kvůli Rusku i teroristům

Předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel (uprostřed), vrchní velitel...

Vojenský výbor NATO složený z náčelníků šábů jednotlivých členských zemí podpořil změny na úpravy velitelské struktury...

Najdete na iDNES.cz