Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Aliachem zřejmě špatně informoval hnutí

  9:28aktualizováno  9:28
Kroměříž - Jako pravdivé se ukazuje obvinění aktivistů Greenpeace, že spalovna Technoplastu Chropyně znečišťuje životní prostředí dioxiny a tyto informace před veřejností tají. Případem se zabývá nejen Česká inspekce životního prostředí, ale nyní už i policie. Inspektoři však naznačují, že společnost Aliachem, pod niž Technoplast patří, se zřejmě dopustila porušení zákona tím, že Greenpeace neposkytl a o spalovně Technoplastu dostatečné informace.

Inspekce životního prostředí nyní čeká na vyjádření kroměřížských policistů.

Greenpeace podali trestní oznámení
"Greenpeace podali na Aliachem trestní oznámení. Minulý týden nás policisté informovali o tom, že zahájili vyšetřování. Nyní čekáme, jak vyšetřování dopadne," uvedl hlavní inspektor olomouckého pracoviště České inspekce životního prostředí Karel Zima.

Původní podezření, že firma Aliachem aktivisty Greenpeace informovala nedostatečně, však podle něj trvá. Pokud by je policejní vyšetřování a šetření inspektorátu potvrdilo, čeká Aliachem pokuta.

Aktivisté proti vypouštění dioxinů Technoplastem protestovali v květnu. Připoutali se k jedné z bran podniku a po jeho vedení požadovali informace o množství vypouštěných škodlivin.
O blokádě si můžete přečíst zde.

Technoplast nechtěl nic říci
Ředitelství je odkázalo na pražské vedení Aliachemu, jeho odpověď však Greenpeace neuspokojila. Aktivisté podali stížnost na olomouckou inspekci a poté i trestní oznámení.

Greenpeace tvrdí, že Technoplast vypouští až stopadesátkrát více dioxinů, které mohou způsobovat rakovinu, než je přípustné ve vyspělých zemích. Upozorňují také na nedostatky v legislativě, která tento problém řeší až od roku 2003.

Do té doby nemůže být za toto znečišťování ovzduší Technoplast postihován. Toho jsou si aktivisté vědomi a právě na tento problém chtěli upozornit.

Dioxiny se nyní nedají měřit
Tento nedostatek připustil i šéf referátu životního prostředí Okresního úřadu v Kroměříži Pavel Tejchman. "Limity na hodnoty dioxinů bude možné podle nového zákona měřit až v roce 2003, takže z tohoto pohledu Technoplast zákon neporušuje, protože tuto povinnost zatím nemá," uvedl Tejchman. Podle něho je posouzení celého případu zcela v kompetenci olomouckých inspektorů.

S odpovědí na otázku, zda podle jeho názoru škodí Technoplast životnímu prostředí, Tejchman váhal. "Jako státní úředník tu nejsem od toho, abych šířil osobní názory. Ty si můžeme říct někde u piva. Myslím si však, že to s tím znečišťováním nebude až tak hrozné, protože spalovna Technoplastu byla postavena teprve před několika lety, a to už na německé limity," podotkl.

Aktivista hnutí Greenpeace Miroslav Šuta (vlevo) hovoří s generálním ředitelem společnosti Technoplast Liborem Tyšerem (vpravo) před branou závodu v Chropyni na Kroměřížsku, kde se připoutalo řetězi 15 aktivistů hnutí Gre enpeace na protest proti podnikové spalovně nebezpečných odpadů. (21. května 2001)

Skupina 15 aktivistů hnutí Greenpeace z ČR a Slovenska blokuje vjezd do areálu společnosti Technoplast v Chropyni na Kroměřížsku a protestovala tak proti podnikové spalovně nebezpečných odpadů. (21. května 2001)

Jedna z aktivistek hnutí Greenpeace je připoutána k bráně hlavního vjezdu do areálu společnosti Technoplast v Chropyni na Kroměřížsku. Protestuje tak proti podnikové spalovně nebezpečných odpadů. (21. května 2001)

Spalovna Technoplastu Chropyně proti níž protestují ekologičtí aktivisté z hnutí Greenpeace. (21. května 2001)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Hasičské tanky vytáhly trosky trojské lávky z Vltavy

Tanky začnou tahat trosky trojské lávky z Vltavy

Hasiči dokončili dnes večer v Praze vytahování zbytků trojské lávky z Vltavy. Na místo dorazili kolem poledne, samotné...

Dostálová o Čapím hnízdě: Dodržovala se pravidla, která to umožňovala

Kandidátka na post ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO)

Jednou z priorit nové ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (ANO) je zákon o sociálním bydlení. Na něj by měli...

Za jízdu načerno se může zažalovat i nezletilý, potvrdil Ústavní soud

Revizor (ilustrační foto)

Kvůli dluhům z černých jízd městskou hromadnou dopravou lze žalovat i nezletilého, nikoliv jen zákonného zástupce,...Najdete na iDNES.cz