Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

KOMENTÁŘ: Rodiče děti nevlastní. Smrt připravila Alfieho jen o špatný život

  18:24
Smrt britského chlapce Alfieho Evanse byla tragická, ale nebyla nutně špatná, píše v komentáři David Černý z Ústavu státu a práva Akademie věd. Lékaři podle něj zcela nezaslouženě čelí brutální a hysterické kritice a označování za vrahy, přitom nechali dvouletého hocha poklidně a důstojně zemřít.
 Téměř dvouletý britských chlapec Alfie Evans zemřel v sobotu ráno v nemocnici Alder Hey v Liverpoolu poté, co jej tamní lékaři odpojili od podpůrných přístrojů a ukončili umělou výživu. Trpěl neurodegenerativní chorobou.

Téměř dvouletý britských chlapec Alfie Evans zemřel v sobotu ráno v nemocnici Alder Hey v Liverpoolu poté, co jej tamní lékaři odpojili od podpůrných přístrojů a ukončili umělou výživu. Trpěl neurodegenerativní chorobou. | foto: AP

Málokterá událost nás přiměje uvědomit si křehkost a konečnost našeho života jako smrt malých dětí. Mají celý život před sebou, měly by postupně objevovat jeho krásy, namísto toho je zasáhne neúprosný osud a musí náš svět opustit. Taková smrt je vždy tragická, neboť děti připraví o mnoho let života, nemusí však být vždy a za všech okolností špatná.

Alfie Evans se narodil v Liverpoolu 9. 5. 2016 rodičům Tomovi Evansovi a Kate Jamesové jako zdánlivě zdravé dítě. První potíže se však objevily velmi brzy, již v červenci téhož roku. Od té doby strávil malý Alfie mnoho času v nemocnici a na různých vyšetřeních. 

Nevyléčitelný chlapec zemřel. O zachování jeho života žádal i papež

Konečný závěr byl velmi krutý: Alfie trpěl vážnou progresivní a fatální neurodegenerativní chorobou, zřejmě způsobenou mutací genů mitochondrií. Jeho léčby a péče se ujala nemocnice Alder Hey v Liverpoolu, nicméně nemoc stále pokračovala a Alfieho stav se výrazně zhoršoval.

Odborníci z Velké Británie i dalších zemí se shodli na tom, že Alfie umíral, nacházel se ve stavu, který někteří označili jako semi-vegetativní, jiní jako stav hlubokého kómatu: nebyl při vědomí, nemohl cítit bolest. 

Jeho reakce na vnější stimuly nebyla vědomá, což rodiče nechtěli pochopit či si to odmítali připustit, jak uvedl profesor Nikolaus Haas z University Hospital of the Ludwig-Maximilians University v Mnichově. Žádná léčba již nemohla Alfiemu pomoci, zvrátit jeho stav, zastavit progresi choroby, umírání či jeho stav alespoň zlepšit. Za těchto podmínek se odborníci v nemocnici Alder Hey rozhodli, že v nejlepším zájmu umírajícího pacienta bude ponechat ho v klidu a důstojně zemřít. 

David Černý (41)

David Černý, Ústav státu a práva Akademie věd ČR

David Černý působí v Ústavu státu a práva Akademie věd ČR. Zaměřuje se na normativní etiku, metaetiku, analytickou filosofii práva a personální ontologii. Věnuje se tak například právním, etickým i morálním otázkám spojeným mimo jiné s aplikací kmenových buněk či eutanazií.

Toto rozhodnutí, zvláště jeho konkrétní provedení, jež spočívalo v ukončení plicní ventilace a posléze také podávání výživy a tekutin, vzbudilo ohromný a zcela nezasloužený, troufám si říci, že až hysterický rozruch. Po všech sociálních sítí se množí příspěvky, podle kterých jsou lékaři vrazi, jiní je zase kritizují za to, že provedli eutanazii. Věřící posílají lékaře do pekla, nechybějí však ani výhrůžky samotným lékařům (včetně výhrůžek smrtí) a nemocnici. 

Celá řada lidí uvěřila různým konspiračním teoriím. Protestující proti rozhodnutí lékařů, s nímž rodiče nesouhlasili, které však bylo podpořeno britskými soudy, spatřují neoprávněné zasahování do práv rodičů, projev jakési doktríny „děti patří státu, nikoli rodičům“. Dokonce i střízlivěji uvažující lidé často považují lékaři přijatá opatření jako eticky zcela neoprávněná a hluboce nemorální.

Jak jsem napsal, tyto reakce jsou přehnané až hysterické a zcela neopodstatněné. Zaměřím se zde pouze na některé z nich.

Smrt Alfieho Evanse nelze nazývat eutanazií

Jedna skupina považuje jednání lékařů za eutanazii, jež je ve většině zemích světa trestná a z etického hlediska velmi sporná. Eutanazií však nejčastěji rozumíme ukončení života pacienta lékařem s ohledem na nejlepší zájmy tohoto pacienta. Eutanazií je podle této definice pouze takové opatření na konci života, které spočívá v aktivním usmrcení pacienta lékařem, například vstříknutím nějaké látky do jeho krevního oběhu. 

V případě Alfieho se však o eutanazii nejednalo. Lékaři malého pacienta aktivně neusmrtili, pouze ho nechali zemřít. Toto rozhodnutí – ponechat pacienta zemřít – bylo založeno na odborně podloženém závěru, že žádná léčba mu už nemůže pomoci a bylo by zbytečné a dokonce kruté prodlužovat proces umírání bezvědomého lidského tělíčka.

Lékaři však také ukončili plicní ventilaci, což v očích mnohých jejich kritiků představuje v lepším případě nějakou formu eutanazie, v tom horším přímo vraždu. Představme si, že by se do pokoje malého Alfieho vplížil neznámý muž, odpojil ho od ventilátoru a chlapec by zemřel. Nebyla by to snad vražda? A pokud ano, v čem je jednání lékařů jiné a eticky přípustnější? 

Zde si musíme uvědomit povahu normativního vztahu (tedy vztahu, který jim ukládá práva a povinnosti, pozn. red.), který existuje mezi lékaři a prostředky, které ve své praxi volí. Když byl Alfie napojený na ventilátor, měli k tomu lékaři dobré medicínské a rovněž etické důvody. Díky nim mají k pokračující ventilaci jiný normativní vztah než jakýkoli jiný člověk. V okamžiku, kdy tyto dobré důvody pominuly a pokračující ventilace již není v zájmu pacienta, mohou lékaři legitimně rozhodnout o jeho odpojení, aniž by se jednalo o vraždu či eutanazii.

Neznámý muž z našeho pomyslného příkladu tento normativní vztah k Alfiemu a jeho ventilátoru nemá, má však jiný, jenž mu zapovídá ho vypnout. A pokud tento požadavek nesplní, lze jeho jednání za určitých podmínek chápat jako vraždu.

Lékaři tedy ukončením ventilace neprovedli eutanazii a nedopustili se vraždy malého nevinného pacienta. Uvědomme si také, že podrobný postup ukončování plicní ventilace v tomto případě neznáme, ale nepochybně neprobíhal tak, aby Alfiemu způsobil nějaké trápení. Pokud byl v hlubokém bezvědomí, jak udávají lékařské závěry, nemohl cítit žádnou bolest. 

A pokud by snad byla nějaká možnost, že by bolest cítit mohl, nepochybuji o tom, že ukončení ventilace bylo doprovázeno podáním nějakých léků, díky kterým by netrpěl ani v takovém nepravděpodobném případě.

Vrazi? Nikoliv, pouze lékaři s jedinou etickou volbou

Titulky některých článků, zvláště na pro-life serverech, tvrdily tučným písmem, že lékaři spáchali vraždu Alfieho tím, že mu dále nepodávali stravu a tekutiny. Opět si však musíme uvědomit, že běžná péče (podávání stravy a tekutin) se může u některých pacientů změnit v péči mimořádnou, kterou je možné z etického hlediska odejmout. 

V případě Alfieho, který byl v hlubokém bezvědomí, by strava a tekutiny pouze zbytečně prodlužovaly jeho umírání. Jaký prospěch může mít takový tvoreček z umělé podávané stravy a tekutin? Jaký smysl může vůbec někdo spatřovat v tom, aby bezvládné tělo, které nevidí, neslyší, necítí, nevnímá, zůstalo napojené na celou řadu hadiček jen proto, aby žilo o pár hodin či dní déle? 

V Alfieho případě už mu výživa ani tekutiny nemohly přinést žádný reálný prospěch, a pokud lékaři k tomuto závěru došli na základě důkladné odborné a etické diskuse (a opravdu nemáme důvod si myslet, že tomu tak nebylo), potom bylo odejmutí výživy a tekutin eticky oprávněnou volbou, nikoli eutanazií či snad dokonce vraždou.

Mnohé kritické hlasy zdůrazňovaly, že o svých dětech smějí rozhodovat pouze a jedině rodiče. Je to poněkud zvláštní postoj, zaznívající často z řad věřících. Přitom právě věřící, často zastávající doktrínu o posvátnosti lidského života, s níž je spojena představa, že je vždy a za všech okolností eticky nepřípustné usmrtit nevinnou lidskou bytost, by se za jiných okolností tohoto principu rádi vzdali. 

V 70. letech v USA umíraly děti trpící Downovým syndromem a mírnou poruchou, která jim neumožňovala přijímat potravu. Umíraly na vyhladovění, protože rodiče těchto dětí nedali souhlas s operací, která by tento defekt snadno napravila. 

Souhlasili by ti, kteří se dnes ozývají proti právu státu v některých vážných případech vystoupit do popředí a ujmout se starosti o nejlepší zájem dětí, s tím, že bylo právem rodičů nechávat tyto děti zemřít a nikdo jim do toho nesměl mluvit? Pochybuji. Pokud by však nesouhlasili, musejí připustit, že o dětech rozhodují rodiče, ale nikoli podle své libosti, nýbrž jedině a výhradně s ohledem na jejich zájem.

Právo rodičů ovlivňovat osud svých dětí má své hranice

V těch řídkých situacích, kdy je rozpor mezi zájmy rodičů a zájmy dítěte natolik velký a závažný, že stát musí intervenovat, intervenuje na základě tohoto jejich zájmu, který musejí respektovat i samotní rodiče. Ti své děti nevlastní.

Konečně poslední intenzivně kritizované rozhodnuté Alfieho lékařů: Třebaže se nabídla klinika v jiném státě (Ospedale Pedatrico Bambino Gesù v Itálii), že převezme péči o malého pacienta, lékaři s tím nesouhlasili. Nebyla za tím nějaká jejich zpupnost či nezájem o zájmy a tužby rodičů jejich pacienta, ale opět jen starost o nejlepší zájem pacienta. Italská nemocnice neslibovala žádnou léčbu, protože žádná neexistovala. 

Slibovala jediné: Pokud Alfieho převezete k nám (a samozřejmě za předpokladu, že převoz přežije), poskytneme mu ventilaci a stravu. Jinými slovy, nabízeli to, že bezvládné tělíčko opět napojí na hadičky a přístroje, a to jen proto, aby mohlo přežít ve svém hrozném stavu o nějaký ten den déle. Opravdu si někdo myslí, že něco takového bylo v Alfieho zájmu a v souladu s jeho důstojností?

Byla to dobrá, poklidná a důstojná smrt

Alfie nakonec svou bitvu dobojoval a zemřel v sobotních ranních hodinách v nemocnici Alder Hey. Je mi nesmírně líto jeho rodičů, ale stejně tak je mi líto i brutálně a nespravedlivě napadaných lékařů a ošetřujícího personálu nemocnice, kteří se chovali s příkladnou péčí a starostí, své závěry konzultovali s odborníky v několika zemích a pouze v okamžiku, kdy již zdánlivě nemohli nic dělat, učinili to poslední a obtížné rozhodnutí: nechali Alfieho poklidně zemřít. 

Jeho smrt byla tragická, ale nebyla nutně špatná. Život, který by žil, pokud by na svou nemoc nezemřel právě v oněch ranních sobotních hodinách, by byl život špatný, život, v němž se už nic dobrého a hodnotného nemohlo odehrát. Smrt ho připravila pouze o tento špatný život, proto, ač byla tragická, nebyla špatná. Naopak, byla to dobrá, poklidná, důstojná smrt.

Autor:

Nejčtenější

Zemřela Anna Julie Slováčková, vedla dlouhý boj s rakovinou

Po dlouhé nemoci zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková. Dceři herečky a zpěvačky Dagmar Patrasové a hudebníka Felixe Slováčka bylo 29 let. Od roku 2019 se opakovaně léčila s rakovinou. O svém...

Dvojník Putina se vymkl kontrole. Odstranili toho pravého, spekulují jestřábi

Tiskové oddělení Kremlu musí odpovídat na nezvyklé otázky. V ruské nacionalistické elitě se množí spekulace o incidentu kolem jednoho z dvojníků prezidenta Vladimira Putina. Podle několika zdrojů z...

Porodila, pak šla brutálně vraždit. Kvůli fetu. Ženu tehdy dostalo 1. oddělení

Premium

Další díl seriálu Případy 1. oddělení připomněl kauzu Martiny Moláčkové, která pro pár tisíc zabila zlatnici. Zabíjela pár dní po porodu a dodnes má své příznivce, kteří věří v její nevinu.

Host v restauraci našel v jídle krysu, druhý švába. Řetězec narychlo uzavírá provozy

Jeden z největších japonských řetězců restaurací Sukiya uzavřel téměř všech svých bezmála 2000 podniků, kde proběhne důkladný několikadenní úklid. Přiměly ho k tomu dva případy, kdy hosté našli v...

Zemřel herec Val Kilmer, zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy

Ve věku 65 let zemřel americký herec Val Kilmer. Zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy. Rodák z Kalifornie si držel pověst hollywoodského drsňáka, které na plátně skvěle ztvárňoval.

Celní válka neprospívá nikomu, říká Pavel. Nátlak USA podle něj není správný

Celní válka neprospívá nikomu, je přesvědčen český prezident Petr Pavel. Je mu líto, že Spojené státy v otázce cel volí nátlakový přístup, když stačilo jednat. Pokud bylo cílem ukázat, že síla si...

7. dubna 2025  19:52,  aktualizováno  21:31

Jedničkou Hřib, dvojkou Richterová. Piráti zvolili část pražské kandidátky

Pražskou jedničkou Pirátů do podzimních sněmovních voleb bude předseda strany Zdeněk Hřib, dvojkou poslankyně Olga Richterová. V pondělí je vybralo krajské fórum, sdělil mluvčí pražské organizace...

7. dubna 2025  21:24

Bojujeme u Kurska a Belgorodu kvůli ochraně hranic, řekl poprvé jasně Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí poprvé jednoznačně potvrdil, že ukrajinské jednotky bojují v Kurské a Belgorodské oblasti na západě Ruska, aby chránily obce v ukrajinském...

7. dubna 2025  21:10

Bolest nás trhá na kusy. Kryvyj Rih pohřbívá děti zabité při ruském útoku

Hněv a pobouření v pondělí ovládly ukrajinské město Kryvyj Rih, kde se konaly pohřby některých z dvou desítek obětí, včetně devíti dětí, které o pátečním večeru zabila ruská raketa. Děti si v té době...

7. dubna 2025  20:06

Republikáni tuší masakr. Ve straně kvůli Trumpovým clům roste nervozita

Premium

Volby do Kongresu jsou sice ještě daleko, ale v řadách republikánských zákonodárců potichu probublává znepokojení nad dopady ekonomické politiky Donalda Trumpa. Pokud celní tornádo Američanům vymete...

7. dubna 2025

Okleštěk schytává kritiku za jízdu bez pásu. Zavazoval jsem si tkaničku, brání se

Hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk (ANO) čelí kritice za to, že jel v autě bez bezpečnostního pásu. V rámci pořadu Řekni to hejtmanovi! se natočil za jízdy na zadním sedadle automobilu....

7. dubna 2025  19:55

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Vlak najel v Nymburku do kamení v kolejišti, hasiči evakuovali stovku lidí

V Nymburku najel odpoledne vlak do kamení v kolejišti na železničním přejezdu. Provoz byl kvůli nehodě zhruba 2,5 hodiny omezený, hasiči evakuovali asi stovku cestujících. Událost se vyšetřuje,...

7. dubna 2025  18:12,  aktualizováno  19:30

Akciové trhy reagují na Trumpova cla. Prudce se propadly v Asii i v Evropě

Evropské akcie v pondělí pokračovaly v poklesu v reakci na rozsáhlá cla na dovoz do Spojených států, jež minulý týden oznámil americký prezident Donald Trump. Panevropský akciový index STOXX Europe...

7. dubna 2025  9:24,  aktualizováno  19:27

Bomby v Kremlu, ponorka Sevastopol a CIA. Nový Mission: Impossible je za rohem

Nový trailer k osmému dílu akční série, nesoucí dovětek Poslední zúčtování, slibuje dechberoucí kaskadérské kousky Toma Cruise, nevídanou zápletku a možná i konec celé ságy. Diváci uvidí hlavního...

7. dubna 2025  18:15

Když nezrušíte odvetná opatření, přijdou cla ve výši 50 procent, pohrozil Trump Číně

Spojené státy uvalí na dovoz z Číny dodatečné clo ve výši 50 procent, pokud Peking nezruší odvetná opatření vůči americkým clům, sdělil americký prezident Donald Trump na své sociální síti Truth...

7. dubna 2025  17:45,  aktualizováno  18:04

Fridrichové odepřeli přístup do Sněmovny. Případ nechá prověřit Pekarová Adamová

Novinářka Nora Fridrichová přišla o akreditaci pro vstup do Poslanecké sněmovny ČR. Oznámení jí přišlo z nepodepsaného parlamentního e-mailu, uvedla bývalá reportérka České televize na síti X....

7. dubna 2025  18:02

Zavraždil tři taxikáře, unikal dva roky. Jeden z nejtěžších případů 1. oddělení

Premium

Strach obestírá Prahu. Píše se rok 2014, kdy jsou v lednu a dubnu brutálně zavražděni tři taxikáři. Fantom, který je zastřelil, uniká spravedlnosti. Ostatní taxikáři odmítají jezdit do odlehlých...

7. dubna 2025