Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nápravu Alexandra Nováka hlídají motorkáři. Řadu týdnů tráví na Floridě

  19:47aktualizováno  19:47
Díky přímluvě motorkářského klubu Gryphons mohl bývalý senátor a chomutovský starosta Alexandr Novák opustit vězeňskou celu, kde si odpykával čtyřletý trest za přijetí 42milionového úplatku. Motorkáři posílají soudu zprávy, jež nápravu Nováka popisují. Podle zjištění MF DNES však silně přehánějí a některé informace nejsou pravdivé.

Bývalý senátor a chomutovský starosta Alexandr Novák (vpravo) před soudem | foto: Karel Pešek, MAFRA

Soud o podmínečném propuštění Nováka rozhodl loni v květnu. Od té doby mají motorkáři z mosteckého klubu Gryphons dohlížet na to, aby se bývalý politik polepšil a znovu začlenil do společnosti. Motorkáři soudu poslali celkem osm „raportů“ o Novákově nápravě na svobodě. A všechny má redakce MF DNES k dispozici.

„Někteří členové jsou s panem Novákem v denním kontaktu,“ psal předseda klubu Jan Zálešák hned v první zprávě zaslané soudu už devět dní po Novákově propuštění. Větu pak kopíroval do dalších zpráv.

„Nemohl, bohužel“

Už s tím kontaktem to není úplně jednoduché. Novák totiž 2. října vycestoval na Floridu a byl tam až do 10. listopadu. Letos 6. ledna tam letěl znovu, pobyt si dvakrát prodloužil a z Floridy se vrátil až 28. března. Za prvních jedenáct měsíců po propuštění tudíž strávil na Floridě čtyři měsíce, přesně 115 dní.

Exsenátor Novák měl ve vězení zůstat, řekl soud

„Jsme s ním v kontaktu a víc se vám k tomu nebudu vyjadřovat,“ reagoval v neděli předseda sdružení Zálešák. Vzápětí nabídl vysvětlení: „Můžu ještě? Také mohl být v zahraničí s ním někdo od nás.“ Jenže i kdyby byla členkou sdružení Novákova manželka, pak nesedí další prohlášení klubu, že „minimálně jednou týdně jsou s Novákem v kontaktu všichni členové sdružení“.

Nesouhlasí také další tvrzení klubu, že se Novák „pravidelně účastní klubových dnů“, které se konají každý týden, a rovněž i akcí, které klub organizuje pro své členy i veřejnost. Jenže když Gryphons letos v červnu pořádal v Želenicích u Mostu dětské odpoledne, Novák chyběl. „On nemohl, bohužel. Byl v Chomutově na svatbě za svědka,“ řekl Zálešák, jenž je zároveň starostou Želenic. „V noci jsme s ním ale byli,“ tvrdil.

Volný režim bosse

Upozornění na nesrovnalosti ve zprávách Gryphons se může jevit jako malichernost, ukazuje se však, jakou má Novák volnost. Přitom mu nehrozí žádný postih. Místopředsedkyně chomutovského soudu Lenka Chalupová už dříve uvedla, že tím podmínky propuštění neporušuje. Dohled motorkářů je totiž mnohem mírnější, než kdyby na něj dohlížel stát prostřednictvím probační a mediační služby. Tu soud při propouštění nestanovil, spokojil se s tím, že motorkáři čas od času pošlou raport.

Novák před soudem

Alexandr Novák byl odsouzen za to, že jako starosta Chomutova v roce 1999 přijal úplatek 42 milionů. V roce 2012 dostal čtyřletý trest, do vězení však nechtěl a vymlouval se na zdravotní stav. V dubnu 2013 ho policie zadržela z obav, aby neprchl do USA, kam často létal kvůli byznysu s nemovitostmi. Z vězení se dostal loni v květnu, když motorkářský klub Gryphons slíbil, že dohlédne na jeho převýchovu.

Novák má jinak zcela volný režim. Podle fotografií, které Gryphons zveřejňují na Facebooku, absolvoval třeba motorkářský sraz v Domažlicích, dovolenou v Chorvatsku nebo koncert AC/DC v Praze.

Poslední zpráva klubu je z března. Co Novák dělal od té doby, není známo. Bydliště má v Chomutově na konci Jabloňové ulice v domě s panoramatickým výhledem na město. U domu včera stála dvě auta. Zda byl Novák uvnitř, není jasné. Neotevřel, mobil nebral a na SMS neodpověděl. Příliš toho o něm nevědí ani jeho sousedé.

„Má tady bydlet, ale jestli tady opravdu je...,“ pokrčil rameny muž a zmizel ve svém domě, který stojí hned vedle Novákova sídla.

Z dalších zpráv, které motorkáři zaslali soudu, vyplývá, že Novák létá na Floridu pracovně. Do zaměstnání údajně nastoupil hned čtyři dny po propuštění. „Pracovní smlouvu má uzavřenou na dobu neurčitou. Bez zkušební lhůty. Je zaměstnán na pozici obchodního zástupce vyššího stupně,“ stojí ve zprávě.

Lze předpokládat, že Novák je zaměstnán ve své rodinné firmě. Už před uvězněním létal na Floridu kvůli byznysu s nemovitostmi. Zaměstnavatel ho ve zprávě Gryphons chválí: „Dodržuje pracovní dobu. Své povinnosti si plní svědomitě a bezodkladně.“ Zároveň si podle prohlášení klubu už od loňského května vyřizuje předčasný důchod.

Úplatek 42 milionů korun vzal Novák v roce 1999, když jako starosta Chomutova vyřizoval prodej městských akcií. Nejdříve dostal podmínku, pak čtyřletý trest. Odseděl si polovinu.

Poprvé soud rozhodl o Novákově propuštění na podmínku v srpnu 2014:Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Lidé v Praze protestovali proti Babišovi i komunistovi Ondráčkovi

Neúspěšný prezidentský kandidát Michal Horáček na demonstraci proti zvolení...

Na pražském Malostranském náměstí protestovalo asi dvě stě lidí proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a proti tomu,...

Největší českou vlajku skládali v tělocvičně a stěhovali „jako epopej“

V Pelhřimově představili největší českou vlajku. Má rozměry 18 krát 12 metrů a...

Je tak velká, že se ani na výšku nevejde do brněnského veletržního pavilonu. Aby ji složili, museli si její výrobci...

Vláda nezískala důvěru. ANO odsunulo hlasování o vydání Babiše

Premiér Andrej Babiš hovoří s předsedou SPD Tomiem Okamurou na úterním jednání...

Menšinová vláda Andreje Babiše nezískala důvěru Sněmovny, hlasy dostala jen od 78 poslanců ANO. Mandátový a imunitní...

"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka
"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka

Jak na dětskou výchovu, řeší psycholožka v rozhovoru pro eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz