Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

1968: Pro Husáka a Brežněva byli Dubček s Černíkem užitečnými hlupáky

  5:00
Návrat československé delegace z Moskvy na konci srpna 1968 provázely obavy i očekávání. Podpis potupných Moskevských protokolů mělo zmírnit postupné stažení tanků z ulic do kasáren. Jak napsal tehdejší tajemník ÚV KSČ Zdeněk Mlynář v knize Mráz přichází z Kremlu, lidé toužili uvěřit v jakoukoliv naději. Po uplakaném Dubčekově projevu se alespoň na chvíli uklidnili: „Národ znovu uvěřil, že není vše ztraceno, že zbývá dost naděje a že Alexander Dubček je ten, kdo ji uskuteční.“ Byl to však omyl.

Moskevské politbyro mělo zřejmě vše, do posledního detailu, připravené už v Moskvě. Odstranit bezprostředně po podpisu protokolů Dubčeka a jeho nejbližší spolupracovníky z nejvyšší politiky bylo nemožné. Občané by jen těžko uvěřili lidem přímo napojeným na sovětské vedení. Velká část veřejnosti už tehdy považovala funkcionáře kolem Vasila Biľaka a Aloise Indry za kolaboranty a v čele strany by je akceptovala jen obtížně.

Užiteční hlupáci?

Mnohem lepším scénářem byla dobře promyšlená sovětská taktika, ve které by role užitečných hlupáků sehrály přímo tváře reformního procesu. Brežněv se v průběhu celého podzimu 1968 snažil na Dubčeka působit dojmem starostlivého staršího bratra. Nechal ho žít v iluzi, že vojska zemí Varšavské smlouvy Československo po normalizaci poměrů opustí a že okamžitý odchod prvního tajemníka z funkce by jen rozhořčil veřejnost, která s ním stále ještě sympatizovala.

Čtveřice protagonistů pražského jara 1968 - předseda vlády Oldřich Černík, 1. tajemník Ústředního výboru Komunistické strany Československa Alexander Dubček, prezident republiky Ludvík Svoboda, předseda Národního shromáždění Josef Smrkovský

Podobně sovětští pohlaváři komunikovali i s ministerským předsedou Oldřichem Černíkem a dalšími reformátory. Chtěli je udržet u moci co nejdéle, ale přitom je postupně obklopovali lidmi, kteří měli plnou důvěru Moskvy a byli připraveni tváře pražského jara kdykoliv zradit a vystřídat.

„Dobrovolné“ odchody

Ke „střídání stráží“ došlo nakonec s odstupem, navíc postupně, aby to nebylo na první pohled nápadné a nevyvolalo to přehnanou reakci občanů. Jeden z tvůrců reformního Akčního programu z dubna 1968 Zdeněk Mlynář odstoupil z funkce tajemníka ÚV KSČ v listopadu. Další „dobrovolné“ odchody následovaly ještě během podzimu. Josef Smrkovský pak v lednu opustil funkci předsedy Národního shromáždění.

Ruku v ruce s opouštěním reforem a utužováním poměrů se k moci dostávali lidé, které byla Moskva ochotna akceptovat. Už při jednání o Moskevských protokolech získal důvěru sovětského politbyra místopředseda vlády a umírněný reformista Gustáv Husák. Brežněv považoval tohoto bývalého politického vězně za kompromisního kandidáta na funkci prvního tajemníka ÚV KSČ. Těšil se v té době veliké důvěře občanů a na Slovensku slavil úspěch s prosazením federalizace ČSSR, posledního úspěšného projektu pražského jara.

Mezitím byly nenápadně odstraňovány výdobytky pražského jara. Omezována byla svoboda slova, plíživě se obnovila cenzura v médiích. Zastaveny byly ekonomické reformy Oty Šika, který nakonec odešel do emigrace ve Švýcarsku.

Selhání osobností pražského jara

Postoje dvou nejvýraznějších tváří reforem, Alexandra Dubčeka a Oldřicha Černíka, jsou dodnes interpretovány rozdílně. Jejich obhájci tvrdí, že se snažili svými smířlivými postoji k utužování poměrů zachránit alespoň střípky obrodného procesu z roku 1968. Jejich kritici tvrdí, že upřednostnili osobní prospěch a mocenské ambice, aniž by ovšem tušili, že je Moskva s kolaboranty už dávno odepsali.

1968: Dvacet let po upálení rozhýbal Jan Palach revoluční rok 1989

Po vyhrocených událostech v pražských ulicích po výhře Československa nad Sovětským svazem během jarního mistrovství světa v hokeji v roce 1969, kdy v ulicích proti okupaci protestovaly tisíce lidí, donutil Brežněv Dubčeka k rezignaci. Na jeho místo nastoupil Gustáv Husák, menší zlo, jak se tehdy o něm mluvilo. 

Alexander Dubček se stal předsedou Federálního shromáždění a v této funkci ještě podepsal pendrekový zákon, který umožnil mocenským složkám brutální perzekuci demonstrantů po 21. srpnu 1969. On sám přitom později tvrdil, že pro něj nehlasoval a byl k jeho podpisu až zpětně donucen novým vedením KSČ.

Na podzim byl odvolán z funkce předsedy parlamentu a jmenován velvyslancem v Turecku. I odtud byl nakonec stažen a v roce 1970 byl z KSČ vyloučen. Pak pracoval ve státních lesích jako mechanizátor.

Oldřich Černík se udržel v premiérské funkci ještě déle. Až do roku 1970. Ochotně přisluhoval v počátcích normalizace a neštítil se odsouhlasit krvavé zákroky proti demonstrantům během roku 1969. I jeho ale nakonec dostihla účast na reformách během pražského jara. 

V roce 1970 byl vyloučen z KSČ, ale neskončil v dělnických profesích nebo v disentu jako jeho bývalí kolegové. Až do penze pracoval jako ekonomický náměstek Studijního a typizačního ústavu v Praze.

Odvážný Kriegel

Řada reformních komunistů byla po nástupu normalizace vězněna, mnozí z nich se podíleli na vzniku ilegální opozice. Jako jeden z prvních byl z KSČ vyloučen muž, který nepodepsal Moskevské protokoly a který mohl skončit jako vůbec první politický vězeň po srpnové okupaci – František Kriegel. Stranu musel opustit už v květnu 1969. 

Už v Moskvě se odmítl podílet na počátcích normalizace. V roce 1970 byl donucen odejít do penze a podílel se na činnosti disentu. Patřil mezi první signatáře Charty 77. Po jeho smrti byla na jeho počest zřízena Cena Františka Kriegla, která je udělována za mimořádné zásluhy v boji za lidská práva a občanské svobody, národní nezávislost, suverenitu a demokracii.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

USA pozastavily dodávky bomb Izraeli. Nechtějí krveprolití v Rafáhu

8. května 2024  10:51,  aktualizováno  19:01

Spojené státy odložily plánovanou dodávku munice Izraeli a kvůli jeho operacím v Rafáhu na jihu...

Monopol skončil. Čínské satelity obsazují orbitu, znepokojují Pentagon

8. května 2024

Čína buduje svou „flotilu“ satelitů v takovém tempu, že Spojené státy ztrácejí svou dominanci ve...

Další útok na politika v Německu. Někdejší primátorku napadli v knihovně

8. května 2024  12:47,  aktualizováno  17:57

Někdejší primátorku Berlína Franzisku Giffeyovou ve středu napadl útočník, těžkým předmětem ji...

Výnosy z ruských aktiv půjdou na zbraně pro Ukrajinu, shodli se zástupci EU

8. května 2024  16:12,  aktualizováno  16:33

Zástupci členských zemí Evropské unie se ve středu v Bruselu v zásadě shodli, že výnosy z ruských...

Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby
Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby

Přebalit, vykoupat, umýt hlavu, pořádně promazat celé tělíčko... Skvělým parťákem pro takový večerní rituál je sebamed Baby. Sháníte-li jednoho...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...