Samotáři na Šumavě žádné dávky nechtějí, říká autor bestselleru - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Samotáři na Šumavě žádné dávky nechtějí, říká autor bestselleru

  0:01
Spisovatel Aleš Palán píše o světě, který se nalézá na jednu stranu strašně blízko, ale zároveň asi většina lidí netuší, že existuje. Vydal knihu „Raději zešílet v divočině“ – osm rozhovorů s lidmi, kteří žijí dobrovolně sami v lesích Šumavy. Ta patří letos k největším překvapením mezi českými bestsellery.

Spisovatel Aleš Palán | foto:  Dan Materna, MAFRA

Někdo má chýši, někdo maringotku, někdo pase ovce, je mezi nimi i bývalý alkoholik, který odešel od rodiny, nebo dokonce dříve úspěšná podnikatelka. Výjimkou jsou bratři, kteří na Šumavě žijí celý život. „Nejsou to žádní bezdomovci. Oni nežebrají, od společnosti jen chtějí, aby si jich nevšímala,“ říká Palán.

V osmi příbězích jste vyzpovídal devět šumavských samotářů. Jak si vlastně definujete toho „samotáře“?
Definice se rodila v průběhu dvou let, kdy jsem na knize pracoval. Je spíš citová a niterná než exaktní. Mluvil jsem s lidmi, kteří žijí mimo civilizaci deset a více let. Rekordmanem je Mirek Sedláček, který tak žije půl století. Někteří mí respondenti vůbec nemají identitu. Pro úřady neexistují. Pak jsou tam naopak lidé, kteří do civilizace dojíždějí – občas na nákup, ale i za kulturou. Pro samotu se rozhodli, nebo k ní byli nějak dotlačeni. Nebavil jsem se však s vdovci či lidmi, kteří na Šumavu přišli z ekologických důvodů. Vynechal jsem i případy, kdy žije v izolaci celá rodina.

Nejsou to však absolutní samotáři. Když se k nim přiblížíte, tak neutečou do lesa. Někteří chodí do práce, do hospody.
Do práce a do hospody chodí jeden. Řada z nich absolvuje občas nějakou brigádu. Nežijí v klauzuře, ale většina z respondentů má zkušenost s mnohaměsíční samotou. V zimě i návštěvy ustanou a ten člověk je na místě, které leží tisíc metrů vysoko a cesty tam jsou zapadané sněhem, protože je pochopitelně nemá kdo prohrnovat. Někdo mu třeba přiveze jídlo nebo on si jednou za čas nasadí lyže, ale během zimy je tam ta samota skutečně hraniční. Některá jejich obydlí vypadají tak, že by spíš návštěvník utekl.

Můžete odhadnout, kolik lidí na Šumavě žije takhle samo? Desítky, stovky?
Stovky jich určitě nebudou. Možná pár desítek. Vím o třech lidech, kteří jsou úplně bez identity a z různých důvodů pro stát neexistují. Zakopali doklady a už se nemohou vrátit, protože kdyby si identitu obnovili, tak budou mít drakonické dluhy na zdravotním a sociálním pojištění. Mimochodem po ohlasu téhle knihy chystám pokračování. Poohlížím se po solitérech z jiných českých hor, ale je pravděpodobné, že na Šumavě vzhledem k vysídlení, bývalé železné oponě a jejímu rozsahu těch lidí bude nejvíc.

Aleš Palán, autor knihy Raději zešílet v divočině, je čtvrt století novinářem a...

Spisovatel Aleš Palán (52) je spisovatel a současný ředitel nakladatelství Kalich. Pracoval jako novinář a vedl kurzy tvůrčího psaní. Napsal například prózu Ratajský les, za kterou byl navržen na cenu Magnesia Litera, či Brnox. Průvodce brněnským Bronxem, za niž cenu i získal.

Za socialismu bylo trestné existovat mimo civilizaci. Opravdu jde dnes žít bez identity? Člověk přece potřebuje občas nemocnici a lékaře? Občas potká policistu.
Ano, ten člověk nesmí onemocnět, anebo se musí vykurýrovat sám. Může být buď zdravý, nebo mrtvý a oni si vybírají to živý a zdravý. Policista do hor moc často nepřijde. A pozemek, kde samotář bydlí, může patřit nějakému kamarádovi, i když může být i cizí. Ale ti lidé se chovají ohleduplně. Takže úřad o nich možná ví, třeba i hajný, ale nechá je na pokoji. Nejsou to žádní bezdomovci. Oni nežebrají a po společnosti nic nechtějí, ani dávky – jen aby si jich nevšímala.

Není to však od těch lidí trochu póza? Tvrdí, že odešli do lesů dobrovolně, protože nechtěli žít konzumně, ale je mezi nimi i jeden alkoholik, kterého manželka vyhodila. Je ta samota skutečně dobrovolná a naplňuje je?
No, naplňuje? To snad nikdo neříká, ale volba to určitě je, i když v nějaké fázi k tomu mohly některé z nich dotlačit okolnosti a jejich démoni. Jenže aby člověk žil v těchto podmínkách deset či padesát let, to už není souhra okolností, to vyžaduje pevnou vůli.

Na druhou stranu někteří z nich nejsou „loseři“ a obstáli by i v běžném životě. Jedna paní prý měla úspěšnou firmu?
Ano. Měla dvanáct zaměstnanců a nijak nekrachovala. Jiná žena si v maringotce udělala vysokou školu. Ale jsou tam i ti loseři. Jeden z nich, Tony, říkává, že to je okraj okraje společnosti.

Jak dlouho jste je musel přemlouvat, aby vám dali rozhovor?
Souhlasili napoprvé, ale všechny návštěvy byly na doporučení našeho společného známého. Dotyčný mu zavolal a samotář řekl: „Přiveď ho, já ho vyhodím.“ To bylo tak nejčastější. Všichni od začátku věděli, že chci dělat knihu, a většině se do toho nechtělo, ale když pochopili, že je respektuji a obdivuji, že je nechci vykostit, tak kývli. Ale kývli kamarádovi na jeho rozmar, nechtějí předat žádné svědectví.

Nesebral jste jim však knihou kus soukromí? Nebude je teď chtít někdo vyhledat?
Jim je to většinou úplně jedno. Pro ně to jsou naše problémy v systému a v sítích. Na nějakou pozornost mohou reagovat odmítavě, ale prošli si mnohem těžšími životními zkouškami, než je nějaká kniha. Samozřejmě chápu váš názor, ale je to pohled zvenčí. Pohled z šumavského hvozdu je jiný. Tam teď rozkvétají lípy a řvou pěnkavy.

Jeden ze „samotářů“ je i veřejně známý. Hrál v rockové kapele Rány těla.
Jáchym Kaplan. Rodina Kaplanových je jedna ze tří velkých a rozvětvených pražských disidentských rodin. Disidentský étos ho proto stále provází, ale je to také věc, se kterou se musí vyrovnat, a to se Jáchymovi povedlo. Na druhou stranu právě i ta známost a možnost devadesátých let ponořit se do divokého proudu městského života pro něj představovaly jeden z důvodů, proč odešel do ústraní.

Ti lidé nejsou samotáři v tom smyslu, že by byli sami na světě. Mají kamarády a příbuzné. A kdyby chtěli svůj způsob života ukončit, tak by měli kam jít?
Nejednou jsou ty vztahy utlumené a mají jen pár vazeb. Není to zkouška, ale způsob života. Nikdo z nich neuvažuje o návratu do civilizace, oni tam pravděpodobně budou do konce života.

A stýská se jim?
Stesk jsem nezaznamenal. Skutečně ne. Mohl tam být v prvních letech, ale to jsem s nimi nemluvil.

Kladl jsem si otázku, proč je vaše alternativní kniha tak úspěšná. Je to proto, že lidé si rádi čtou o těžkých osudech, aby si víc vážili toho, co mají?
Určitě. Ale odpovědí na tuto otázku může být víc. Jednou z nich by mohla být praktikovaná změna. Řada z nás po změně touží, i když ne tak radikální. A tady nastala, samozřejmě s výjimkou bratrů Klišíků, již se narodili v chalupě na Šumavě a celý život tam žijí jako potomci rumunských dosídlenců. Další odpovědí by mohlo být slovo utopie. Všichni ti mí respondenti žijí utopii.

Zajímají se o politiku?
Těch devět lidí nemá mnoho společného kromě života na samotě. Co se politiky týče, některým je jedno, co si tady pytlíkujeme, a jiní jsou angažovaní. Minimálně jeden si myslí, že za bolševika bylo lépe než teď. Jeden nebo dva jsou naopak velmi demokratičtí, prozápadní a kritičtí k současné vládě a prezidentovi.

Hned mě napadají zprávy, jak z džungle vyšel japonský voják, který nevěděl, že skončila druhá světová válka. Věděli by vaši přátelé ze Šumavy, že se americkým prezidentem stal Donald Trump?
Na takhle triviální otázku bych se jich nikdy neptal a hlavně já je nechci zkoušet. Myslím si, že to vědí a já to také vím, jestli se takhle ptáte.

Nechtěl jsem testovat jejich inteligenci, ale zjistit, s jakým zpožděním se k nim donesou důležité zprávy?
Ale já je opravdu nechci zkoušet. Jsou to mí přátelé a já je respektuji a možná existují důležitější zprávy, než kdo se stal americkým prezidentem. Třeba jak se tohle léto chovají mraky. Já o tom nic nevím a vy také ne. Tohle, co říkáte, je náš pohled – pochopitelný a civilizační. A ten jejich je jiný a já oceňuji, že oni – tedy v drtivé většině – nezvedají varovný prst a neříkají, že se řítíme do záhuby.

Jste autorem i jiných úspěšných knih, například průvodce brněnským Bronxem. Byť až ta poslední vás proslavila…
To vždy platí na pár měsíců nebo pár let. Vyšly mi v minulosti i jiné knihy, které měly podobný ohlas. Literatura ale nemá mediální pokrytí, to je obecný fakt. Za nějakou dobu sejdou z mysli i Samotáři. Za průvodce brněnským Bronxem jsme dostali Magnesii Literu, čehož si vážím.

Říkal jste, že samotáři nemají nic společného kromě samoty, ale v knize píšete, že jsou všichni věřící.
Ano, to jsem pochopil, až když jsem rozhovory měl skoro hotové. Každý věří a velmi rád o tom mluví. Mí respondenti byli velice otevření a jestli oni jsou něčeho mistři, tak jsou mistři proher. Každý z nás zažije mnoho proher denně, ale skrýváme je, bojíme se jich a uzavíráme se před nimi, ale oni se nemusí bát. Jak tam nikoho nepotkají, nikdo se jim nevysměje, nikdo je neurazí. Když špatně uskladní dříví, tak jim bude zima, protože jim shnije. Prostě si to sami vyžerou. Oni mají velké pochopení pro chyby. Tohle je také kvalita, kterou by tam čtenář mohl najít.

Máte už nějaký plán, kdy vyjde pokračování knihy?
Rád bych, aby to bylo příští rok. Ještě nevím, jestli budu zase spolupracovat s fotografem Janem Šibíkem, bude záležet na jeho možnostech. Ti lidé budou víceméně z celé republiky. Ale druhý díl musí být nějakým způsobem jiný, což mimo jiné říkal i Feri Klišík, jeden z mých respondentů. Hledám teď tu jinakost a mám několik variant.

Rozstřel: Jiří Hynek - Include | (2:37) | video: iDNES.tv

Krejčíře po návratu do ČR hned propustí, míní Hynek

Nejčtenější

Detektivové zadrželi Nagyovou, Fuksu i Tluchoře, zasahují u lobbistů

Elitní policisté spustili nebývale rozsáhlé zatýkání politiků a špiček státní správy. Zadrželi ředitelku premiérova kabinetu Janu Nagyovou, ředitele správy hmotných rezerv Ondreje Páleníka a politiky...

Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě

Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v prosinci 2023. „Lenka Šimůnková, maminka Elišky zastřelené vrahem z...

Něco nehraje. Rusové hledali informace o útoku v Německu předtím, než se stal

Rusové vyhledávali na internetu informace o útoku v německém Mannheimu ještě předtím, než zde islamistický útočník pobodal několik lidí včetně kritika islámu Michaela Stürzenbergera. Tvrdí to německá...

Výbuch v Poličce: ostraha hlásila, že se předtím nad areálem vznášely cizí drony

Exploze v muničním areálu v Poličce, k níž došlo koncem března, stále vyvolává otázky. Ačkoli policie jako nejpravděpodobnější příčinu označila technickou závadu v jedné z výrobních hal, nové...

Sražení matky s kočárkem má tragickou dohru. Žena po roce v nemocnici zemřela

Vážná dopravní nehoda z loňského května, při které řidič porsche v pražských Vysočanech srazil maminku vedoucí kočárek, má tragickou dohru. Žena po takřka ročním pobytu v nemocnici před několika dny...

USA se stahují z Evropy, vakua chce využít Čína. Šanci vidí na Ukrajině

Premium

Americký prezident Donald Trump svým jednáním vysílá přinejmenším kontroverzní signály, a to i směrem k evropským partnerům. Není proto divu, že místa, odkud se Washington z Evropy stáhl, se snaží...

15. dubna 2025

Na stavební povolení čekají téměř rok i déle. Na digitalizaci už padlo 182 milionů

Premium

Nefunkční digitální stavební řízení vyšlo stát už na více než 182 milionů korun. Úřady pořád hlásí problémy, a to přesto, že se vrátily k původním systémům. Celkovou cenu nedokáže nikdo odhadnout...

15. dubna 2025

Pomeranče se urodily, jejich cena klesá. Obchody ale zlevňují jen zvolna

Ceny pomerančového džusu po loňských maximech klesají. Podle analytiků má na situaci největší vliv dobrá úroda citrusů v Brazílii. Výrobci nápojů ale upozorňují, že pokles cen v obchodech bude pomalý.

15. dubna 2025

Cesta do práce pod palbou. Reportáž z místa, kde Izrael vyrábí obrněné vozy

Premium

Od naší zpravodajky v Izraeli Silnice tu vede mezi zalesněnými horami. Ticho, příroda. Kdyby kolem nebyly vyhořelé části lesa, bylo by jen těžko k uvěření, že přes rachot a detonace raketových útoků Hizballáhu z Libanonu tu...

15. dubna 2025

Česká turistka spadla z Velké čínské zdi, následkům zranění podlehla

Při návštěvě Velké čínské zdi zemřela turistka z Česka. České ministerstvo zahraničí informace o úmrtí Češky v Číně potvrdilo, bližší okolnosti, například kde se tragická nehoda stala, mluvčí resortu...

14. dubna 2025  22:30

Nvidia slibuje továrnu v Texasu a výrobu čipů a serverů za 500 miliard dolarů

Další americkou technologickou firmou, která podpořila snahu administrativy Donalda Trumpa o místní výrobu, je Nvidia. Hodlá v příštích čtyřech letech vyrobit ve Spojených státech servery pro umělou...

14. dubna 2025  22:07

Bavorsko zaplatí odvoz nelegálního odpadu z Jiříkova, pokud to nezajistí firma

Odvoz desítek tun nelegálního německého odpadu z Jiříkova zaplatí Bavorsko, pokud to nezajistí hornofalcká firma Roth International, která se mezitím ocitla v insolvenci. Šéf bavorského ministerstva...

14. dubna 2025  21:29

Trump zvažuje zrušení cel v autoprůmyslu. Firmy potřebují čas na změnu, řekl

Americký prezident Donald Trump v pondělí naznačil, že by mohl automobilový průmysl dočasně osvobodit od cel, která na něj uvalil, aby dal výrobcům automobilů čas na úpravu dodavatelských řetězců....

14. dubna 2025  21:17

Orbán změnil ústavu, vadí LGBT+ i „zrádci národa“. Odpůrci blokovali parlament

Maďarský parlament v pondělí schválil změny v ústavě, které podle kritiků omezují práva a svobody komunity LGBT+. Pro změny hlasovalo 140 poslanců, proti bylo 21. Přijatá novela základního zákona...

14. dubna 2025  18:42,  aktualizováno  20:47

Těhotnej kuchař nově kraluje českému Facebooku. Předběhl gigant Lidl

Oblíbený food influencer Jaroslav Vajgl vystupující pod přezdívkou Těhotnej kuchař se stal nejsledovanějším profilem na českém Facebooku. Aktuálně ho tam sleduje 904 tisíc uživatelů, čímž překonal...

14. dubna 2025  20:43

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Už žádný „check-in“. Letectví čeká revoluce, místo pasů postačí digitální průkaz

Cestování letadlem by do tří let mohlo projít největšími změnami za posledního půl století, uvedl britský server The Times s odvoláním na expertní organizaci OSN. V praxi by to mělo znamenat, že se...

14. dubna 2025  20:02

Za válku mohou Putin, Biden a Zelenskyj, míní Trump. Mluví o milionech mrtvých

Ve válce na Ukrajině jsou podle amerického prezidenta Donalda Trumpa miliony mrtvých, a to kvůli třem lidem – ruskému diktátorovi Vladimiru Putinovi, americkému exprezidentovi Joeu Bidenovi a...

14. dubna 2025