Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Koronavirus poškozuje srdce. Pacienti opět odkládají prevenci, říká kardiolog

  18:56
U části pacientů pozitivních na koronavirus se potvrdilo, že virus poškodil kromě plic i jejich srdce. To může být problém zejména pro lidi s kardiovaskulárním onemocněním, vysvětluje předseda České kardiologické společnosti Aleš Linhart. „Zánět srdečního svalu může být přechodná věc, ale stejně tak může být příčinou úmrtí,“ říká v rozhovoru pro iDNES.cz.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Reuters

Covid-19 je onemocnění, které nejčastěji postihuje dýchací cesty a plíce. Nyní se ukazuje, že virus poškozuje i srdce. Jak SARS-CoV-2 ovlivňuje srdce?
Ze začátku pandemie jsme nevěděli příliš o tom, jak moc tento virus bude napadat srdce. Mysleli jsme si, že je to především druhotné postižení. To, co je samozřejmě do očí bijící, je postižení plic, rozsáhlé zápaly plic s dýchacími potížemi, které vedly k tomu, že někteří pacienti museli být zaintubováni či připojeni na mimotělní oběh. 

To je samozřejmě problematické pro pacienty se srdečním onemocněním. Pokud nemá srdce dost kyslíku, tak poměrně rychle selhává, nebo u něj může dojít k vývoji poruch srdečního rytmu, které pacienta mohou přivést případně až k nepříznivému konci. Postupně se ale ukazuje, že to není jediné postižení.

Co ještě se lidem s covid-19 může stát?
Dalším postižením, které se našlo poměrně často, jsou krevní sraženiny v jednotlivých cévách, včetně plicního oběhu, což může přetížit srdce. Teprve nedávno se ukázalo při použití vysoce citlivých diagnostických metod jako je například magnetická rezonance, že část pacientů má známky zánětu srdečního svalu.

A to je problematické.
Ano. Zánět srdečního svalu může být stejně relativně přechodná a dobře tolerovaná věc s dobrou prognózou, ale stejně tak může vést ke srdečnímu selhání, případně k poruchám srdečního rytmu a může být příčinou úmrtí.

Aleš Linhart

Je kardiolog, přednosta II. interní kliniky – kliniky kardiologie a angiologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Je také předsedou České kardiologické společnosti. 

Vystudoval 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, působil také v pařížské nemocnici Broussais a absolvoval stáž na Texas Heart Institute v Houstonu. 

Předseda České kardiologické společnosti Aleš Linhart

Jak se zánět srdečního svalu léčí?
V tom je právě problém, protože neexistuje žádná specifická léčba. Pokud má pacient projevy srdečního selhávání, léčíme ho úplně stejně jako kdyby měl srdeční selhávání z jiných příčin. Pokud má selhávání srdečního rytmu, tak léčíme to. Na to máme různé techniky, léky, přístroje, to možné je. U některých zánětů se navozuje útlum imunity, ale v to v případě virové aktivní infekce není použitelná strategie.

Dokážete říci, u jak velkého procenta lidí nakažených covid-19 se zánět srdečního svalu objevil?
Úplně poslední data pochází z Německa, kdy autoři studie skenovali velké množství pacientů a zjistili, že 78 procent z nich mělo po prodělané infekci nějaké známky na magnetické rezonanci, které naznačovaly srdeční zánět. Výrazné známky srdečního zánětu mělo asi 60 procent pacientů. Jinými slovy to vůbec není vzácná záležitost.

Ale abych neděsil, většina těchto stavů bývá plně reverzibilní, čili plně vratná. Ti, kteří jsou zánětem postiženi, se uzdraví bez nějakých trvalých následků. Ovšem když říkám většina, tak to neznamená všichni.

Zánět srdečního svalu způsobí i chřipka

Takže co se týče srdce, není to nyní podobné jak u plic, kdy se zjistilo, že část lidí vyléčených z covid-19 má i po několika měsících poškozené plíce?
To se takto říci nedá. My zatím nevíme, jak to bude do budoucna. Je třeba si přiznat, že infekce je hrozně mladá. Potřebná data pro Českou republiku ani pro Evropu zatím neznáme. Musíme počkat několik měsíců, možná rok, abychom mohli říct, jaké jsou trvalé následky. Nyní pouze víme, že viry podobné novému koronaviru, SARS a MERS, záněty srdce také způsobovaly a někteří lidé měli trvalé následky. Nicméně zánět srdečního svalu může způsobit u kardiaků i chřipka.

Následky koronaviru? Může poškodit srdce i mozek, říká Prymulův nástupce

Dokážete říci, kolik procent lidí, kteří byli pozitivní na koronavirus, mělo kardiovaskulární problémy?
Zde se musíme opět opřít o data ze studií. Například z čínských vyplynulo, že více než polovina pacientů, kteří stonali těžce, byli kardiaci, to znamená že měli nějaké srdeční, cévní onemocnění.

Proč tomu tak je?
Jsou to lidé, jejichž srdce je nemocné a další zdravotní zátěž těžce snášejí. V důsledku toho mají samozřejmě horší průběh. To se projevuje zejména dechovou tísní.

Naznačujete, že kardiaci i bez koronaviru mají dost svých zdravotních potíží. Předpokládám, že pokud se tyto potíže spojí s koronavirem, může to být problém.
Ano. Například podle studie tito pacienti měli vyšší riziko, že pro ně bude nemoc fatální. Musíme si ale uvědomit, že srdeční a cévní onemocní jsou v populaci docela častá věc. Máme 300 až 400 tisíc pacientů se srdečním selháním, máme tady až 40 procent populace s vysokým tlakem, velké procento lidí prodělalo nějakou mozkovou, cévní příhodu, infarkt. Jinak řečeno, máme tady velkou část populace, která je v podstatě riziková.

Jak by se lidé s kardiologickými problémy měli v dnešní době chovat, co mají dělat?
Principy jsou poměrně jednoduché. Víme, že bariérová opatření jsou schopna omezit riziko infekce. V první řadě bych opravdu nezlehčoval koronavirovou infekci. Lidé by rozhodně neměli mít pocit, že se jim nemůže nic stát. Pokud má člověk nastavenou nějakou léčbu, rozhodně by ji neměl přerušovat. A samozřejmě v případě zhoršení stavu by lidé neměli léčení odkládat, protože čím dřív pacient přijde, tím lépe se všechny komplikace dají řešit.

Nesmí se zanedbat prevence

Mluvíte o tom, že by se lidé neměli vyhýbat svým lékařům. Nicméně na jaře to dělali. Řešíte už nyní třeba s kolegy případy kardiaků, kteří zanedbali prevenci na jaře kvůli koronaviru?
Měli jsme pacienty, kteří přišli pozdě se závažnými formami onemocnění. Nepochybně pacienti, kteří zanedbali prevenci, tady také jsou. To je určitě špatně. 

Riziko, že budu infikován v ambulanci, kam přicházím kvůli prevenci, je ale relativně malé. Samozřejmě jiná věc je na urgentních příjmech, kde pochopitelně riziko může být výrazně vyšší. Na druhou stranu, pokud mám nějaké potíže, tak myšlení, že ‚jak to přišlo, tak to i odejde‘, je často důvodem ke zdržení, který nám zase bere zbraně z rukou a my pak často nemůžeme s těmi onemocněními účinně bojovat. V případě infarktu jde například o minuty a když pacient zavolá pozdě, protože čeká, že to samo přejde, protože se bojí, že v nemocnici dostane koronavirus, tak to je opravdu nešťastná situace.

Lidé vyléčení z covidu-19 mají i po měsících poškozené plíce, ukázala studie

Opakuje se stav z jara a odkládají lidé návštěvy u lékařů?
Ano, vidíme, že pacienti odkládají svá vyšetření, přeobjednávají se.

Snažíte se nyní pacientům domluvit, aby opravdu přišli?
Naše komunikace směrem k nim je pochopitelně omezená, ale snažíme se nabídnou termíny. Nemůžeme je aktivně vyzývat, na to nemáme kapacity a často ani prostředky. Musíme obecně apelovat na nemocné, aby přišli, když mají potíže, a aby prevenci nezanedbávali. Prevence je sice běh na dlouhou trať, ale běh, který v okamžiku, kdy se přeruší, může vést ke komplikacím.

Pokud by se epidemiologická situace nadále zhoršovala, tak některé věci se dají přenést do virtuálního prostoru, konzultacemi na dálku, jak jsme to dělali i na jaře.

Covid není chřipečka

Máme čísla, která by ukazovala, že například po ukončení nouzového stavu stoupl počet infarktů ve srovnání s jarem?
Na to je ještě brzy. Čísla s infarkty máme s větším zpožděním k dispozici, protože vykazování infarktu je věc, která dobíhá řadu měsíců. Říct, jaký byl trend, nemohu, to se nejdříve dozvíme až za rok. Během lockdownu jsme ale zaznamenali paradoxní pokles počtu infarktů, což mohlo být dáno právě tím, že někteří se do nemocnice vůbec nedostali, protože se báli. Ale může to být i tím, že jsme najednou měli takové globální prázdniny, které jsou přece jen spojené s nižším stresem.

Začíná nám období chřipky. Praktičtí lékaři začínají očkovat, zejména starší lidi a ty s chronickým onemocněním. Když srovnáte chřipku a koronavirus, dokážete říci, co je pro kardiaka více nebezpečné?
Záleží na tom, o jakém typu chřipky mluvíme. Byly různé chřipkové pandemie, které byly způsobené různými kmeny a každá z nich byla jinak nebezpečná. Když si ale srovnáme, co se děje se zdravotním systémem v době infekce koronavirem a v době chřipkové epidemie, tak z toho jasně vyplývá, že ta onemocnění nejsou srovnatelná. 

Zdravotní systém vyspělých zemích typu Itálie, Británie, nekolabuje v důsledku chřipkové epidemie, ale zkolaboval velice rychle v okamžiku koronavirové infekce. Covid-19 rozhodně není chřipečkou, onemocnění se nesmí podceňovat. 

Jak jste naznačil, chřipka způsobuje u lidí i onen zánět srdečního svalu. Způsobuje i nějaké další zdravotní komplikace?
Měli bychom si říct, že pokud mám kardiologické onemocnění, tak každá zátěž organismu představuje nebezpečí. Řada pacientů s kardiologickými onemocněními má potíže i v klidu, při běžném fungování. A do toho teď najednou přijde zánět, který představuje koronavirus či chřipka. Vemte si, že i zdravý člověk, když dostane 39 stupňů teplotu, tak je to pro něj situace, se kterou se vyrovnává obtížně. Kardiak tím hůř. Není nic, co by mu umožnilo to onemocnění překonat bez komplikací.

Mají se kardiaci nechat na podzim očkovat proti chřipce?
Pokud nemají nějakou kontraindikaci očkování, tak to doporučujeme. Pacienti mají poté skutečně menší riziko srdečního selhání a dalších komplikací. Očkování je opravdu něco, co bychom neměli podcenit.

Od 13. do 24. září jste měli online sjezd České kardiologické společnosti. Byl letos hlavním tématem koronavirus?
Koronavirus rozhodně nebyl zásadním tématem. Samozřejmě jsme o něm hovořili, ale sledujeme kardiovaskulární tématiku ze všech úhlů pohledu. Například poslední novinky v kardiologii jsou poměrně zásadní. 

Takže jsme se snažili podělit se o to, co je nové, abychom kvůli koronaviru nepřestali nahlížet na to, co je naší základní povinností a cílem. To znamená snížit kardiovaskulární nemocnost a úmrtnost v České republice. A ta je stále poměrně vysoká, podle některých statistik jsme třetí nejhorší v Evropě, takže máme co dohánět.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nejednáme. Na obzoru je stávka soudních pracovníků, požadují vyšší platy

25. dubna 2024

Premium Odvádějí vysoce odbornou práci, musejí skládat speciální zkoušky, někdy sami vypracovávají drobná...

Pokroková nenávist k Židům. Jak se z univerzit v USA staly filiálky Hamásu

25. dubna 2024

Premium Na elitních amerických univerzitách vyhánějí Židy takovým stylem, že to tam vypadá jako v Německu...

Karafiátovou revoluci zažehla jediná píseň. Portugalsko vyvedla z diktatury

25. dubna 2024

Málokterá revoluce je spojena s písní a květinou, jako se to stalo té portugalské. Před 50 lety se...

Chtěl se odpálit během olympiády v Paříži. Ve Francii zatkli 16letého hocha

24. dubna 2024  22:47

Kriminalisté ve Francii v úterý zadrželi 16letého mladíka francouzské národnosti, který na...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...