Ondřej Pivec a jeho spolupracovníci nahrávají ve studiu Kena Wallace na Long Islandu v New Yorku.

Ondřej Pivec a jeho spolupracovníci nahrávají ve studiu Kena Wallace na Long Islandu v New Yorku. | foto: www.jazz4all.com

Album Ondřeje Pivce a Betty Lee: Takhle by mohl vypadat inteligentní pop

  • 1
Letos pětadvacetiletý Ondřej Pivec zatím - a vzhledem k jeho věku to lze i vyžadovat - neztratil schopnost překvapovat. Své nejnovější album natočil v New Yorku se zpěvačkou, která si říká Betty Lee, ale je českého původu (vlastním jménem Alžběta Pažoutová), plus se svým americkým triem - s kytaristou Jakem Langleyem a bubeníkem Rossem Pedersenem. Na jednom snímku se na perkuse přidá i majitel dosti proslulého studia, kde nahrávka vznikla, Ken Wallace.

Tím překvapujícím na tomhle albu je jakási mezižánrovost a poklidná uměřenost. Nevládne na něm jazzová improvizace: nikdo ze členů ansámblu se sólisticky nepředvádí. Betty Lee má vzácný talent přizpůsobit nejen výraz, ale do značné míry i barvu hlasu tomu, co zpívá.

Zpěvačka Betty Lee čili Alžběta Pažoutová

Zní stejně sympaticky v Otisu Reddingovi (The Dock of the Bay), v Jeromu Kernovi (Smoke Gets in Your Eyes) nebo v Haroldu Arlenovi (Somewhere Over the Rainbow). Sympatický odstup s přehledem se ovšem trochu ztrácí v Zawinulově Mercy Mercy, Mercy: snad je to tím, že tahle hudba je asi nejblíž nejen jejímu srdci, nýbrž také jejím obvyklým vyjadřovacím prostředkům. Ale jinak zní na albu bez jakýchkoliv manýr nightclubových zpěvaček. Ano, nepřekročí rámec citlivého a spolehlivého podání melodie, nicméně tu nabídne s mimořádným citem pro styl. Standardům dodá náležitou kultivovanost, tam kde je vhodné (například v Bachelorette z dílny Björk), nasadí působivě kousavý rejstřík.

o albu

Betty Lee + Ondřej Pivec New York Trio: I Wish You Love. Betty Lee + Ondřej Pivec New York Trio: I Wish You Love; obal CD

CD, stopáž 44:50, vydala firma Cube Metier.
Nahráno 20. - 22. května 2009 ve studiu Kena Wallace na Long Island (New York).

5 + 3 = I Wish You Love

Malým objevem tu však je i zvuk Pivcova amerického tria. Do popředí vystupuje především kytarista Jake Langley. Jeho plynulé linky jsou melodicky vynalézavé, inteligentní a vedeny jsou s hudební logikou. Hráč zůstává převážně ve střízlivé, uměřené poloze, větší míru exprese si (ostatně jako celý soubor) dovolí v už zmíněné Bachelorette, jednom z nejpozoruhodnějších snímků alba. Pivec střídá Rhodesovo piano se svými hammondkami, jejichž zvuk, rejstříky a barvu bohatě varíruje. Pečlivě se vyhýbá klišé a rutině, i u něho vládne sympatická střídmost až střízlivost.

Ondřej Pivec

Podobně příjemně působí výběr repertoáru. Po pěti standardech uzavírají album tři jakoby bonusy: Bachelorette, společná písnička Pivce a Betty Lee nazvaná The Coffee Song (napsaná s poněkud nezvyklou konstrukcí: ke klidnějšímu refrénu připojí působivý emfaticky rozjuchaný dovětek) a potom výrazné ztišení na rozloučenou - v titulní písničce francouzského šansoniéra Charlese Treneta I Wish You Love.

Docela hezký recept, jak by mohlo vypadat ideální album inteligentního popu. Problém tkví však v tom, že v muzice - a dokonce ani ne v inteligentním popu - se dalším kuchařům nedoporučuje vařit dle receptu již jednou vyzkoušeného. Jinak je z toho rozvařený plagiát...

Seznam skladeb a obsazení

1. (Sitin’ on) the dock of the bay (Otis Redding & Stephen Cropper) 5:40
2. There is no greater love (Isham Jones & Marty Symes) 4:26
3. Smoke gets in yo ur eyes (Jerome Kern & Otto Harbach) 6:22
4. Somewhere over the rainbow (Harold Arlen & E. Y. Harburg) 6:38
5. Mercy, Mercy, Mercy (Josef Zawinul & Gail and Vincent Levi) 6:11
6. Bachelorette (Bjork & Sigurjon Birgir Sigurtsson) 5:10
7. The Coffee song (Ondrej Pivec & Betty Lee) 3:55
8. I wish you love (Charles Trenet & Albert Beach) 6:09

Obsazení:
Betty Lee - zpěv
Ondřej Pivec - Hammond-B3, Rhodes piano a zpěv
Jake Langley - kytara
Ross Pederson - bicí
Ken Wallace - percussion

Internetové odkazy:
www.jazz4all.com

www.ondrejpivec.com

, Kavárna

Nejlepší videa na Revue