Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Albrightová si přeje rychlé vyřešení sporu o Novu

  18:09aktualizováno  18:09
- Americká ministryně zahraničních věcí Madeleine Albrightová při svých setkáních s předními českými představiteli jednala nejen o případu televize Nova, ale dotkla se i romské problematiky, situace v Kosovu a českých vztahů s Irákem. Česká strana jí informovala o tom, že příprava vysílání Rádia Svobodná Evropa pro Írán a Irák v Praze ztěžuje pozice Česka vůči těmto zemím.

Albrightová si podle Roučka přeje uzavření sporu o Novu
Albrightová po setkání s premiérem Zemanem vyjádřila podle mluvčího vlády Libora Roučka přání, aby byl spor o televizi Nova již uzavřen. O případu vlivného amerického podnikatele Ronalda Laudera, kterého loni Vladimír Železný odřízl od zisků z Novy, jednala americká diplomatka i se svým českým protějškem Janem Kavanem.

Konkrétně Lauderových problémů se Albrightová při rozhovoru se Zemanem, který se před jejím příjezdem sešel se Železným, dotkla podle Roučka jen okrajově. "Premiér zdůraznil, že jde o právní spor mezi dvěma podnikateli a že je na nezávislých soudech, aby rozhodly," řekl vládní mluvčí.

"Uvedený případ představuje v česko-amerických vztazích stále "jistý problém"," řekl ČTK po zmíněném jednání zdroj z diplomatických kruhů.

"Mimosoudní cestu vyřešení sporu o Novu vidíme stále jako nejlepší," řekl na dotaz ČTK mluvčí ministerstva zahraničí Aleš Pospíšil. Ministerstvo podle něj při jednání s americkou stranou sdělilo, že vyvine úsilí a bude maximálně vstřícné vůči oběma stranám sporu, pokud projeví nějakou snahu po hledání dohody.

"Určité Lauderovy aktivity měly v některých amerických podnikatelských kruzích vůči České republice negativní dopad," připustil Pospíšil. Lauder loni zadal do předních amerických listů inzeráty, ve kterých varoval před riziky investování v Česku. Právě s odvoláním na česko-americkou smlouvu o ochraně investic nyní vede s Českou republikou mezinárodní spor.

Rouček:Rozhovory se týkaly investic
Převážná část rozhovoru Albrightové se Zemanem se podle Roučka týkala investičního klimatu v České republice a otázky posílení vzájemných investic, o což Praha opakovaně projevila zájem.

Ministryně přitom několikrát upozornila, že přílivu zahraničních investic napomáhá vytvoření vhodného a silného právního prostředí a průhlednost, efektivnost a spravedlivost celkového investičního rámce.

"Ministryně připomněla, že americké velvyslanectví připravuje pomoc českým firmám při marketingu a propagaci v USA," doplnil Rouček. Albrightová podle něho zmínila i připravenost FBI pomoci českým kolegům při odhalování ekonomické kriminality.

"Albrightová rovněž požádala premiéra o citlivé řešení problému bývalého židovského hřbitova v pražské Vladislavově ulici," uzavřel Rouček. O problému hřbitova, kde hodlá i přes odpor zahraničních Židů Česká pojišťovna postavit garáže, mluvila Albrightová i s Kavanem.

"Nastínili jsme problém a ochotu jej řešit," řekl ČTK Pospíšil. "V případě, že řešení bude počítat s poskytnutím nějakých kompenzací pojišťovně, tak by se na nich mělo podílet více subjektů včetně mezinárodních odpůrců záměrů pojišťovny," dodal.

Americké ministryni zahraničí Madeleine Albrightové byla udělena pamětní medaile brněnské Masarykovy univerzity

Šéfka americké diplomacie Madeleine Albrightová odchází z budovy brněnské Masarykovy univerzity, před níž skupina mladíků zaútočila na ministryni vajíčky

Madeleine Albrightová s Václavem Havlem, 5. března 2000.

Madeleine Albrightová s Václavem Havlem, 5. března 2000.

Madeleine Albrightová s Václavem Havlem, 5. března 2000.

Madeleine Albrightová s Václavem Havlem, 5. března 2000.

Madeleine Albrightová s Václavem Havlem, 5. března 2000.

Albrightová na tiskové konferenci po skončení rozhovoru s ministrem Kavanem

Bývalá šéfka americké diplomacie Madeleine Albrightová věří, že Severoatlantická aliance není mrtvá.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Pakt titánů. Jaké vyhlídky má spojenectví Zemana a Babiše?

Prezident Miloš Zeman jmenoval na Pražském hradě předsedu hnutí ANO Andreje...

Tak pevné spojenectví prezidenta republiky s politickým premiérem Česko nepamatuje. Jak dlouho však vydrží, tedy dokdy...

Nemocnice spoléhala na sestřičky z Ukrajiny, zastavilo je ministerstvo

Ilustrační foto.

Do Liberce jich mělo nastoupit třicet. Místo toho zůstávají dál na Ukrajině. Krajské nemocnici v Liberci nevyšel plán...

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...Najdete na iDNES.cz