Albrightová: Kim Čong-il uvažuje o zrušení raketového programu

Severokorejský vůdce Kim čong-il naznačil možnost přerušení vývoje balistických raket. Oznámila to americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová po druhém setkání s Kimem v severokorejské metropoli Pchjongjangu. K bezprecedentnímu prvnímu jednání se oba státníci sešli v pondělí. Albrightová řekla, že během ceremonie v pondělí se objevil obrázek rakety Taepodong, na který Kim zareagoval tím, že se na ni obrátil a řekl s úsměvem, že šlo o první a poslední vypuštění satelitu do vesmíru. KLDR odpálila v srpnu 1998 tuto balistickou raketu, která proletěla japonským vzdušným prostorem. Její úlomky dopadly do moře.

Pokus vyvolal znepokojení nad vojenskými možnostmi nejkonzervativnějšího komunistického státu světa.

Na otázku, zda Kimova slova interpretuje jako závazek přijmout moratorium na odpalování raket, Albrightová odpověděla: "Přijímám to, co řekl, jako jeho přání pokročit v řešení rozmanitých otázek."

Bez dalších podrobností dodala, že technické projednávání otázky raket se mezi oběma stranami uskuteční na nižší úrovni příští týden.

Clinton má navštívit Severní Koreu v listopadu
Americký prezident Bill Clinton učiní historickou návštěvu Severní Koreje pravděpodobně 11. listopadu.

Oznámila to japonská agentura Kjódó s odvoláním na nejmenovaného představitele japonské vládní Liberálnědemokratické strany (LDS), jenž získal informaci od vysoce postaveného činitele Severní Koreje.

"Pokud se Clinton setká se severokorejským vůdcem Kim Čong-ilem, pak mu navrhne poskytnutí americké hospodářské pomoci ve výši 300 milionů dolarů ročně výměnou za to, že Pchjongjang zmrazí svůj program vývoje raket," uvedl podle agentury Kjódó nejmenovaný činitel LDS.

Americká oficiální místa se zatím k eventuální Clintonově cestě do Severní Koreje nevyjádřila. V Pchjongjangu od pondělí jedná americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová, která má mimo jiné pro tuto případnou návštěvu připravit podmínky.

Clinton má v polovině listopadu navštívit Vietnam a ve dnech 15. až 16. listopadu se pak v Bruneji zúčastní ekonomické schůzky asijských a tichomořských zemí.

Albrightová připravuje severokorejskou půdu pro Clintona
Americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová, která časně ráno zahájila návštěvu Severní Koreje, jednala v odpoledních hodinách místního času se severokorejským vůdcem Kim Čong-ilem.

Z hlediska obou zemí jde o mimořádnou událost - Albrightová je prvním vysokým  představitelem USA, který kdy Severní Koreu navštívil.

Kim Čong-il: Jsem šťastný
Začátek jednání byl podle agentur vřelý; usmívající se Kim Albrightové poděkoval za to, že zajistila setkání druhého nejvýznamnějšího muže v severokorejské mocenské hierarchii vicemaršála Čo Mjong-roka s prezidentem Billem Clintonem začátkem měsíce.

"Jsem opravdu velmi šťastný," řekl Kim před jednáním s šéfkou americké diplomacie.
Podle agenturních zpráv první část jednání obou státníků trvala dvě hodiny, druhá, po krátké přestávce, má trvat další nejméně hodinu.

Cílem dvoudenní návštěvy šéfky americké diplomacie v Severní Koreji je otevřít cestu k dalšímu uvolňování napětí v oblasti severovýchodní Asie a rovněž připravit půdu pro případnou návštěvu prezidenta Billa Clintona.

Albrightová tancovala s dětmi ve školce
Vzhledem k zájmu západního světa o situaci místních obyvatel strádajících hlady kvůli chronickému nedostatku potravin navštívila Albrightová hned po zahájení návštěvy Pchjongjangu školku.

Kim se Albrightové zeptal, jak návštěva školky proběhla. "Tancovala jsem s dětmi. Jsem velmi spokojena," odpověděla.

Školka patří do seznamu zařízení, kam směřuje potravinová pomoc dodávaná Světovým programem pro výživu (WFP). Pracovníkům této organizace OSN šéfka americké diplomacie řekla, že jejich práce je životně důležitá, protože "tyto děti a jejich bratři a sestry po celé zemi by měli vyrůstat beze strachu z akutního
nedostatku až hladu". A zahraniční dárci musí být ujištěni, že jejich dodávky se dostávají k určenému cíli, dodala.

Na otázky novinářů, co si myslí o názorech, že sbližování s KLDR je příliš rychlé, odpověděla: "Ne, je zcela přiměřené. Nebudeme postupovat rychleji, než má z hlediska amerických zájmů smysl".

Ještě před několika měsíci by dnešní schůzka byla pouhou utopií
Agentury připomínají, že ještě před několika měsíci byla návštěva amerického ministra v KLDR naprosto nemyslitelná, zvrat nastal až po letošní vrcholné schůzce nejvyšších představitelů obou korejských států v Pchjongjangu.

Krátce před nedělním odletem z Washingtonu Albrightová vyjádřila naději, že její mise pomůže uvolnit napětí, které mezi oběma zeměmi panovalo půl století plného konfrontace a rivality.

"Je to už padesát let, co začala studená válka, která po sobě zanechala dědictví plné hořkosti," řekla ministryně. Jak dodala, nadešla chvíle nastolit novou realitu, v níž žádná strana nebude ohrožovat druhou a v níž se Severní Korea postupně otevře zbytku světa.

Spojené státy mají v Jižní Koreji stále rozmístěno na 37 tisíc vojáků. Přes výrazné oteplení ve vztazích obou zemí Korejského poloostrova v posledních měsících jsou obě země formálně stále ve válce, protože po skončení války v roce 1953 nepodepsaly dohodu o míru, ale pouze uzavřely příměří.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video