Albert Speer junior oživil v Pekingu odkaz Hitlerova Berlína

  9:08
Čína a její vedoucí představitelé přistupují k olympijským hrám stejně jako kdysi nacisté nebo Leonid Brežněv: jako k nástroji, jak "prodat" svůj politický model světovému publiku.

Slavnostní zahájení OH v Pekingu | foto: Reinhard KrauseReuters

Organizátoři slavnostního zahájení olympijských her v Pekingu nachystali dopodrobna secvičenou podívanou zahalenou do nacionalistického kýče. Obrazy, které dávají vzpomenout na Hitlerovy pochodující úderné oddíly, jsou samozřejmě tím posledním, co si vedoucí čínští představitelé na "své“ olympiádě přáli; oficiální čínský nacionalismus koneckonců hlásá "pokojný vzestup“ země v idyle "harmonického rozvoje“. Z estetického ani politického hlediska však tato paralela není tak úplně přitažená za vlasy.

Tím, že si k navržení generálního plánu pekingských her vybrala čínská vláda Alberta Speera mladšího, syna Hitlerova oblíbeného architekta a hlavního projektanta olympijských her v Berlíně v roce 1936, sama se přihlásila k radikální politizaci estetiky, která byla charakteristickou známkou totalitních režimů dvacátého století. Podobně jako tyto režimy, ať už fašistické, nebo komunistické, se také čínské vedení snaží proměnit veřejný prostor a sportovní události ve viditelný důkaz vlastní způsobilosti a mandátu vládnout.

Olympiáda jako jeviště
Speer mladší byl pověřen navržením generálního plánu přístupu do olympijského komplexu v Pekingu. Jeho návrh se zaměřil na výstavbu impozantního bulváru, který propojí Zakázané město s Národním stadionem, kde byla olympiáda slavnostně zahájena. Plán jeho otce na vybudování "Germanie“ – tento název vybral Hitler pro Berlín, který hodlal po druhé světové válce vytvořit – se rovněž opíral o podobně mohutnou centrální osu.

Čínští vládci vidí v olympiádě jeviště, na němž mohou světu demonstrovat výjimečnou vitalitu země, kterou v uplynulých třech desetiletích vybudovali. Tato demonstrace přitom slouží ještě důležitějšímu domácímu politickému cíli: další legitimizaci pokračující vlády tohoto režimu v očích obyčejných Číňanů. Vzhledem k tomuto úkolu byl architektonický jazyk bombastična a velikášství téměř zákonitý.

Peking jako Berlín
Není tedy překvapením, že olympijské hry v Pekingu budou možná připomínat nestoudné hry, jež v roce 1936 okouzlovaly führera a uchvacovaly německé masy. Podobně jako olympiáda v Pekingu byla i ta berlínská koncipována jako velké sebezviditelnění se. Nacistická propagandistická mašinerie Josefa Goebbelse pracovala na plné obrátky. Sportovní obrazy – použité s geniální působivostí ve věhlasném dokumentu Leni Riefenstahlové – měly navozovat spojení mezi nacisty a starými Řeky a potvrzovat nacistický mýtus, že Němci a německá civilizace jsou skutečnými pokračovateli "árijské“ kultury z dob klasické antiky.

Při navrhování generálního plánu pro olympijské hry v Pekingu se Speer mladší, uznávaný architekt a urbanista, stejně jako jeho otec pokusil vytvořit futuristickou globální metropoli. Jazyk, který použil, aby prodal svůj návrh Číňanům, se samozřejmě velmi lišil od slov, jimiž jeho otec prezentoval své plány Hitlerovi: Namísto zdůrazňování pompéznosti návrhu kladl Speer mladší důraz na jeho ekologičnost. Dva tisíce let staré město Peking se mělo přenést do hypermoderny, zatímco plán jeho otce pro Berlín 1936 byl, řečeno jeho slovy, "jednoduše megalomanský“.

Otcovy hříchy by se pochopitelně nikdy neměly přenášet na syna. Pokud si však syn jako v tomto případě vypůjčí základní prvky architektonických principů svého otce a slouží režimu, jenž se snaží využít her v podstatě ke stejným účelům, na nichž si zakládal Hitler, nehlásí se ochotně k těmto hříchům?

Triumf totalitní vůle
Totalitní režimy – nacisté, Sověti v roce 1980 a dnes Číňané – touží pořádat olympijské hry, aby signalizovali světu svou nadřazenost. Čína věří, že našla vlastní model rozvoje a modernizace, a její vedoucí představitelé přistupují ke hrám stejně jako kdysi nacisté a Leonid Brežněv: jako k nástroji, jak "prodat“ jejich model světovému publiku.

Je zřejmé, že Číňané absolutně postrádali politický cit, když si vybrali architekta, jehož jméno je spojeno s tak temnými historickými konotacemi. Samotné jméno Speer pravděpodobně nemělo pro činitele, kteří architekta vybrali, žádný význam. Toužili uspořádat olympiádu, která předvede světu jejich obraz, a Speer mladší, jehož otec tak mistrně zvládl architekturu moci, jim toto zadání splnil.

Realizace olympijské vize Speera mladšího a jeho klientů znamená konec vítaného mezidobí. Po skončení studené války byla z her několik let vyloučena politika. Zlatá medaile byla vyjádřením sportovních dovedností a obětavosti jednotlivých sportovců, nikoliv údajných ctnostní politického systému, který je "vyprodukoval“.

Nyní jsme se však vrátili k estetice politické fascinace, která se odráží v cíli deklarovaném vládou hostitelské země, totiž že Čína by měla získat více zlatých medailí než kterákoliv jiná země kdykoliv předtím. A jak se olympijská pochodeň, jejíž předávání je rovněž dílem nacistů, neboť bylo poprvé použito na berlínských hrách, blížila k bulváru moci Speera mladšího, bylo stále jasnější, že svět bude muset znovu přihlížet triumfu totalitní vůle.

© Project Syndicate, 2008.

. Nina Chruščovová

Autorka vyučuje mezinárodní vztahy na New School University v New Yorku. Je autorkou knihy Imagining Nabokov: Russia Between Art and Politics (Jak si představit Nabokova: Rusko mezi uměním a politikou).

Autor:

Z politiky se vytrácí obsah, mluví do ní natřásající se tetky, říká Decroix

  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Kácíš? Pak sázej či plať. Novela zákona zpřísní podmínky kácení stromů

8. května 2024

Premium Pokuta až milion pro jednotlivce, až dvacet milionů pro firmu. Tedy desetkrát víc než nyní. Takové...

Padlého rudoarmějce oplakali u Rudolfina. Jenže ho zabili sami Sověti

8. května 2024

Seriál Je to snad nejslavnější fotografie z květnového osvobození Prahy a dlouho se věřilo, že Georgij...

Princezna z Kremlu. Touha po diamantech se stala Brežněvově dceři osudnou

8. května 2024

Premium Letos uplynulo 95 let od narození Galiny Leonidovny, dcery sovětského generálního tajemníka Leonida...

U Strakonic se srazilo šest aut. Silnici na Písek zavřeli, zasahoval i vrtulník

7. května 2024  17:49,  aktualizováno  23:02

Na silnici I/4 u Strakonic se stala hromadná nehoda. Podle informací hasičů se srazilo šest aut,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...