Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Albánští rebelové se stáhli z Tetova

  18:20aktualizováno  18:20
Jednotky Národní osvobozenecké armády (UÇK) se stáhly z pozic kolem severomakedonského města Tetovo. Zrušily i blokády na silnicích vedoucích k sousednímu Kosovu. Do města se vracejí první uprchlíci. Stažení jednotek povstalců kromě zástupců makedonského ministerstva obrany potvrdil i velitel UÇK Iliri: "Doufáme, že tato dohoda dá míru další šanci."

Podle dohody, která byla uzavřena ve středu, se povstalci měli stáhnout do vzdálenosti 500 metrů od vesnic v okolí Tetova, které dosud okupovali. Dohodu podle mluvčího NATO uzavřela s povstalci makedonská vláda. Ta to však popřela. Makedonská soukromá televize naopak informovala, že stažení povstalců podepsal s politickým představitelem povstalecké Národní osvobozenecké armády (UÇK) Alim Ahmetim vyslanec NATO na Balkáně Peter Feith.

Několik hodin po stažení jednotek albánských povstalců z pozic kolem Tetova se sešli za přítomnosti mezinárodních zprostředkovatelů albánští politici s představiteli makedonské vlády. Makedonský premiér Ljubčo Georgijevski později oznámil, že mírová jednání začnou už v pátek. Nestalo se tak z bezpečnostních důvodů, oznámila agentura AFP. Rozhovory byly obnoveny v sobotu ve městě Ohrid vzdáleném 190 na jihozápad od Skopje. Více čtěte ZDE.

Do města se začínají vracet první uprchlíci, kteří opustili místo kvůli bojům. Dva autobusy s uprchlíky směřující do Tetova odjely odpoledne z hlavního města Skopje, uvedla agentura AP.

Makedonská vláda tvrdí, že kvůli obnovení bojů okolo Tetova opustilo oblast více než 8000 uprchlíků. Jejich exodus vyvolal v zemi velké napětí, které v úterý večer vyústilo v masovou protizápadní demonstraci ve Skopji.

Tetovem otřásly nové boje
V Tetovu a na dalších dvou místech v oblasti vypukly v pondělí 23. července nové prudké boje mezi albánskými povstalci a makedonskými vládními jednotkami. Podle rebelů bylo zabito nejméně devět civilistů a třicet dalších bylo zraněno. Násilí v oblasti znamená doposud nejvážnější porušení osmnáctidenního křehkého příměří.

Zprávy o počtu obětí se liší
Makedonské síly zaútočily na povstalecké jednotky v oblasti města Tetova na severozápadě země a dalších dvou místech, přičemž zabily devět civilistů a asi 30 jich zranily, uvedla Národní osvobozenecká armáda (UÇK) prostřednictvím internetu bez dalšího upřesnění.

Podle vedení nemocnice v Tetovu byla zabita dvanáctiletá dívka a zraněno bylo nejméně 24 lidí včetně čtyř vojáků a jednoho makedonského policisty. Skopje také oznámila smrt jednoho makedonského vojáka při útoku rebelů u hranice s Albánií.

Plukovník Blagoj Markovski uvedl, že povstalci unesli 22 makedonských civilistů.

Na hlavním tetovském náměstí létaly kulky a bojovalo se zejména poblíž sportovního stadionu. Podle makedonské armády získali rebelové nad stadionem kontrolu a podařilo se jim přiblížit na pouhých pár metrů k vládním pozicím.

Pondělní bitva v Tetovu začala ve chvíli, kdy prezident Boris Trajkovski jednal s americkými a evropskými zmocněnci ve Skopje, které leží zhruba 40 kilometrů západně od Tetova.

Mírové rozhovory mezi vládou a povstalci, které by Albáncům zajistily větší občanská práva, ztroskotaly minulý týden. Úspěch těchto rozhovorů je podmínkou k vyslání vojáků NATO do Makedonie.

Příslušník makedonských speciálních jednotek hlídkuje v ulicích Tetova. Při střetech makedonské armády a albánských rebelů v Tetovu a dalších dvou místech bylo v pondělí zabito devět civilistů a 30 dalších zraněno. (24. července 2001)

V okolí makedonského Tetova se 23. července opět střetli albánští povstalci s vládními jednotkami. Celková bilance bojů, které probíhaly i na dvou dalších místech: 9 mrtvých civilistů a 30 zraněných. (24. července 2001)

Technik tetovské lokální televizní stanice TV Kis byl nucen 23. července pracovat na podlaze poté, co projektil prorazil okno redakční místnosti. Devět civilistů bylo zabito a 30 dalších zraněno při střetech mezi albánskými povstalci a makedonskou armádou v Tetovu a dalších dvou místech. (24. července 2001)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...Smrt přijela výtahem. Vrah zaskočil policisty, jednoho zastřelil

Petr Chromek zavraždil 23. dubna 1998 v Táboritské ulici v Praze policistu a...

Na ten den před dvaceti lety Martina Linhartová nikdy nezapomene. 23. dubna 1998 zavraždil Petr Chromek v Táboritské...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Mladí Turci houfně opouštějí islám a stávají se deisty. Politici zuří

Ilustrační foto.

Mezi mladými Turky přibývá odpadlíků od islámu. Podle zprávy, která pobouřila tureckou veřejnost, se čím dál víc...

Další z rubriky

Skot naučil hajlovat mopse na povel Sieg Heil, u soudu dostal pokutu

Mark Meechan přichází k soudu (23. dubna 2018)

Debatu o svobodě slova vyvolal v Británii případ třicetiletého muže, který naučil hajlovat mopse jménem Buddha. Mark...

V Torontu najel řidič dodávky do lidí. Deset mrtvých, patnáct zraněných

Poničená dodávka, kterou řidič vjel do chodců v Torontu. (23.4.2018)

Nejméně 10 lidí zemřelo a dalších 15 zranil řidič dodávky, když v kanadském Torontu vjel do chodců na přechodu....

Zločinnost v Německu je na rekordním minimu, za rok klesla o deset procent

Ilustrační foto

V Německu je rekordně nízká kriminalita. Loni spolková republika zaznamenala nejnižší počet trestných činů za...

Najdete na iDNES.cz