Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Albánská vláda neplatí politickým vězňům, jeden se na protest zapálil

  16:31aktualizováno  16:31
Bývalý politický vězeň Gjergj Ndreca skončil v nemocnici s popáleninami na obličeji i na těle. Zapálil se kvůli tomu, že vláda jen pomalu vyplácí slíbené reparace lidem vězněným za komunistického režimu. Ndreca strávil v komunistickém lágru šest let.

Třiapadesátiletý Gjergj Ndreca se zapálil, aby poukázal na vyplacení kompenzací pro vězně z dob komunismu (8. října 2012) | foto: AP

Třiapadesátiletý Ndreca od 25. září držel hladovku v centru Tirany spolu asi s další dvacítkou bývalých politických vězňů.

V pondělí se Ndreca rozhodl přistoupit k ráznějšímu kroku a zapálil se. Není jasné, jak vážná zranění utrpěl, ale podle portálu BalkanInsight je jeho stav stabilizovaný. Koordinátor protestu Skender Tufa řekl AP, že spolu s Ndrecou se pokusil upálit i další z hladovkářů. I on utrpěl popáleniny.

Protestující požadují po vládě vyplacení slíbenou částku dva tisíce leků (asi 350 korun) za každý den strávený v komunistickém vězení. Ndreca tam prožil šest let za protikomunistické aktivity. Minulý týden si v rozhovoru s novináři postěžoval na to, že premiérovi Salimu Berishovi je osud bývalých politických vězňů lhostejný.

Podmínky odškodnění bývalých politických vězňů stanovil zákon z roku 2007, nicméně vláda platby rozdělila na osm částí, z nichž zatím byla vyplacena jen jedna. Podle albánských úřadů, na které se odvolává agentura AFP, kompenzaci zatím dostalo asi 11 tisíc lidí.

Komunistický režim, který byl v Albánii u moci mezi lety 1944 až 1990, poslal do vězení, na popravu nebo do pracovních táborů celkem asi 100 tisíc lidí. Vývoj této balkánské země v tomto období výrazně ovlivnil diktátor Enver Hodža, který kolem sebe vytvořil kult osobnosti. Zemřel v roce 1985.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Turci a Kurdové se přetahují o Afrín, USA vyzvaly ke zdrženlivosti

Operace Olivová ratolest je namířena proti ozbrojencům z turecké Strany...

Turecké pozemní síly se v neděli probojovaly do severosyrské oblasti Afrín. Oznámil to podle tureckého rozhlasu premiér...

TÝDEN OBRAZEM: Indiánský sjezd, odjezd věřících a ptačí migrace

PŘÍPRAVA K ODLETU. Účastník mezinárodního srazu horkovzdušných balónů, který...

Japonci vítali nový rok koupelí v ledové vodě. Španělští jezdci na koních se v rámci svátečních oslav neohroženě vrhali...

Až přiletí Kimova raketa. V Tokiu cvičili poplach při útoku z KLDR

Cvičný poplach v případě severokorejského raketového útoku v Tokiu (22. ledna...

V japonském hlavním městě Tokiu se v pondělí uskutečnil nácvik evakuace v případě severokorejského raketového útoku....

Najdete na iDNES.cz