Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Albánci a Srbové nepřekvapili, kosovskou shodu nenašli

  15:00aktualizováno  15:00
Osm dní se Srbové a kosovští Albánci dohadovali ve Vídni o návrhu na budoucí uspořádání Kosova. Teď se rozešli, aniž by dospěli k jakékoliv dohodě. Jejich stanoviska prý zůstávají diametrálně odlišná a autor návrhu, bývalý finský prezident Ahtisaari, říká, že najít kompromis je nemožné.

Kompromis neexistuje, myslí si zvláštní zmocněnec OSN pro Kosovo Martti Ahtisaari. | foto: Profimedia.cz

Vídeňská jednání skončila přesně tak, jak se očekávalo. Zájmy obou zúčastněných stran jsou totiž natolik rozdílné, že možnost dohody nejspíš vůbec neexistuje.

Bělehrad v žádném případě nehodlá dopustit osamostatnění jihosrbské provincie. A Albánci, kteří tvoří přes devadesát procent kosovské populace, zase netouží po ničem jiném.

Samostatnost? Nikdy!
Když zvláštní zmocněnec OSN Maarti Ahtisaari druhého února předložil plán, jak by to s Kosovem mělo v budoucnu být, z Bělehradu okamžitě zaznělo hlasité NE.

Srbové považují dvoumilionovou provincii za svou národní kolébku a ačkoliv drtivá většina obyvatel Srbska do Kosova nikdy nezavítala (a nejspíš se k tomu ani nechystá), představa odtržení je nepřijatelná.

Kosovo je už osmým rokem pod správou OSN. Žije tu devadesát procent Albánců, ale také početná srbská menšina, která se bojí o svá práva. Ahtisaari to při práci na novém plánu zohlednil a kosovským Srbům zaručil zvláštní postavení. Nepomohlo to.

"Končíme svou práci," prohlásil dnes Ahtisaari. Najít řešení, na němž by se shodly obě strany, je podle něj na lidské síly.

Západ jeho návrhy podporuje. Ahtisaari chce, aby se Kosovo vydalo - pod dohledem Evropské unie - na cestu k samostatnosti. Jeho plán počítá s tím, že by mělo vlastní vlajku i hymnu a mohlo by vstupovat do mezinárodních organizací. Jen to podstatné - slovo nezávislost - se v textu dokumentu neobjevuje.

Ještě jeden pokus
Přes beznaděj, která ohledně návrhu panuje, učiní Ahtisaari ještě jeden pokus: 10. března se znovu sejde se zástupci obou znesvářených stran. Nečeká se ale, že by další rozhovor přinesl jiný výsledek než ty dosavadní.

Zmocněnec OSN prý nehodlá měnit podstatu svých návrhů. Je ale ochoten k textu připojit dodatky, na nichž by se shodli Srbové a Albánci. Potom text uvidí generální tajemník OSN Pan Ki-mun, načež o něm bude jednat Rada bezpečnosti.

A tady nastává problém. Rusko, jeden z pěti stálých členů Rady, je tradičním spojencem Srbů a ústy svých oficiálních činitelů vzkazuje: podpoříme jen návrh, s nímž budou souhlasit obě strany. A tak se kruh uzavírá.

Otázkou zůstává, zda je Srbsko a problém Kosova pro Moskvu tak důležitý, aby se opravdu stavěla na zadní.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Až přiletí Kimova raketa. V Tokiu cvičili poplach při útoku z KLDR

Cvičný poplach v případě severokorejského raketového útoku v Tokiu (22. ledna...

V japonském hlavním městě Tokiu se v pondělí uskutečnil nácvik evakuace v případě severokorejského raketového útoku....

Otevřete dveře míru a uznejte Palestinu, vyzval Abbás Evropskou unii

Šéfka evropské diplomacie Federica Mogherini a palestinský prezident Mahmúd...

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pondělí vyzval země Evropské unie, aby co nejdříve uznaly existenci palestinského...

Tragédie v německé škole: student v Porýní ubodal svého spolužáka

Muž bodl svého známého do krku kapesním nožem švýcarského typu (ilustrační...

Ve škole v západoněmeckém městě Lünen severně od Dortmundu jeden ze školáků zabil svého spolužáka. O případu informuje...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz