Viceprezident Googlu překonal rekord Baumgartnera, skočil ze 41 kilometrů

  • 94
Rekord Felixe Baumgartnera padl. Skok z nejvyšší výšky však neprovedl médii obdivovaný sportovec, ale viceprezident americké internetové společnosti Google Alan Eustace. Sedmapadesátiletý manažer skočil ve speciálním skafandru z rekordní výšky 41 419 metrů, do níž ho vynesl balon plněný heliem.

Během následujícího volného pádu pak Eustace urazil rekordních 37 617 metrů a dosáhl také rekordní rychlosti 1 321 kilometrů za hodinu. Překonal tak rychlost zvuku. Tu při volném pádu poprvé v historii pokořil právě Rakušan Felix Baumgartner v roce 2012, na rozdíl od Eustace však vystoupal „pouze“ do výšky 39 kilometrů (více o jeho skoku se dočtete zde).

Eustaceho skok byl součástí projektu společnosti Paragon Space Development zaměřeného na zkoumání stratosféry, píše server BBC. „Bylo to úžasné,“ prohlásil Eustace bezprostředně po seskoku. Upozornil nicméně, že na rozdíl od pozemních pozorovatelů neslyšel třesk doprovázející překonání rychlosti zvuku.

Eustace z výšky bezmála 41 500 metrů seskočil v pátek v devět hodin ráno nad Roswellem v americkém Novém Mexiku. Do této výšky ho dopravil speciálně upravený meteorologický balon plněný heliem. Eustace na rozdíl od Baumgartnera nebyl uzavřen ve speciální kapsli. Místo toho byl celou dobu zavěšen přímo pod balonem. Cesta do bodu seskoku trvala bezmála dvě a půl hodiny. Následně si Eustace 30 minut užíval úžasného výhledu. Následný seskok pak zabral pouhé čtyři minuty a 27 sekund. Během minuty a půl dosáhl rychlosti zvuku.

Viceprezident Googlu, který je také zkušeným pilotem a parašutistou, plánoval seskok několik let. Na jeho přípravě pracoval v ústraní mimo zájem médií ve spolupráci s malým týmem parašutistů a expertů a konstruktéry balonů. Celý projekt zafinancoval sám bez pomoci dalších sponzorů. Odmítl také finanční pomoc Googlu. Bál se totiž, že by se ze seskoku stal marketingový nástroj. Na rozdíl od pokusu Baumgartnera, jehož seskok i přípravy bylo možné sledovat na internetu po celém světě, pak k pokusu přizval jen několik novinářů.

Inženýr, který má rád týmovou práci

I po úspěšném skoku zůstává Eustace překvapivě skromným. Stále se považuje zejména za inženýra, který si zakládá na týmové práci. „Bylo to nádherné. Viděl jsem temnotu vesmíru a jednotlivé vrstvy atmosféry, poprvé v životě,“ sdělil novinářům ze serveru The New York Times.

Podle bývalého astronauta Marka Kellyho, který seskoku přihlížel přímo v Novém Mexiku, se jedná o velký zápis do historie. „Zlomení rekordu má obrovský význam. Bylo potřeba hodně riskovat. Udělat to všechno bezpečně je vyznamenáním lidí, kteří se toho zúčastnili,“ myslí si Kelly.

Eustace lety do vesmíru a kosmonautika obecně lákaly už od dětství. Ještě dnes si vzpomíná, jak během svých dětských let v 60. a 70. letech s rodiči vyrážel na mys Canaveral. Odtud sledoval v podstatě každý start raket a dalších strojů amerického vesmírného programu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue