Úroda na polích alabamských farmářů hnije, protože hispánští pracovníci z obav před tuhým imigračním zákonem opustili stát. Na snímku Kassi Cruzová obírá rajčata na farmě v obci Steele (3. října 2011) | foto: AP

Alabama pošle vězně do polí, Hispánci prchají kvůli přísnému zákonu

  • 78
Šéf zemědělského odboru ve státě Alabama hodlá poslat do polí vězně, aby nahradili hispánské dělníky. Ti z amerického státu houfně utíkají kvůli čerstvému imigračnímu zákonu, který je jedním z nejpřísnějších v USA. Farmáři jsou zoufalí, bez pomoci nezvládají sklidit úrodu a místní o práci na poli nestojí.

"Jsme optimističtí, už v pondělí by některým farmářům mohli pomáhat vězni," řekl podle serveru deníku The USA Today šéf alabamského odboru zemědělství a průmyslu John McMillan. Trestanci podle něj budou na polích pracovat bez vězeňského dozoru a za běžný plat.

Britský premiér žádá, aby lidé hlásili ilegály

Premiér David Cameron vyzval Brity, aby hlásili podezřelé ilegální přistěhovalce. V projevu zaměřeném na zpřísnění pravidel pro imigraci také navrhl kroky proti nuceným a fingovaným sňatkům a pro možnost, že by někteří přistěhovalci museli platit za své rodinné příslušníky zálohu.

Imigrace je v zemi politickým tématem, který zdůraznila ekonomická krize. Nynější koaliční vláda konzervativců a liberálních demokratů systematicky usiluje o omezení přistěhovalectví. Její návrhy se týkají jen občanů ze zemí mimo EU.

Podle Camerona v roce 2008 přibylo v Británii 163 tisíc přistěhovalců z celého světa, v roce 2009 jich bylo 198 tisíc a loni 239 tisíc.

Zdroj: ČTK

Nábor vězňů, kteří si odpykávají tresty za lehčí zločiny, je podle McMillana krátkodobým řešením krize na farmách, jíž způsobilo přijetí nového imigračního zákona v Alabamě. Ten patří k vůbec k nejpřísnějším v USA.

Alabamští policisté už skoro měsíc mohou zastavit kohokoli podezřelého, o němž se domnívají, že na území USA pobývá nelegálně, a mohou ho požádat o předložení dokladů. Opatření se přezdívá zákon "stop and ask" (zastav a ptej se).

Policie navíc může podezřelého zadržet ve vazbě s tím, že dokud neověří jeho dokumenty, nemá zadržený možnost požádat o propuštění na kauci. Muži zákona také mohou provádět "razie" ve školách a zjišťovat, zda jsou studenti v zemi legálně. Čerstvá opatření jsou tvrdší, než opatření v imigračních zákonech třeba v Utahu, Arizoně, Indianě či Georgii.

Dopad republikány navrženého zákona na sebe nenechal dlouho čekat. Alabamští farmáři uvedli, že většina jejich hispánských, ať legálních či nelegálních, dělníků utekla a zanechala je před letošní sklizní bez dostatku pomocných pracovníků.

Nový zákon totiž zaměstnavatelům nařizuje, aby při najímání dělníků používali federální verifikační systém E-verify, podle kterého zjistí, kdo je v zemi legálně a kdo ne. Farmáři jsou teď ve svízelné situaci.

"Imigranti chtějí pracovat. Chtějí nasytit své rodiny a snaží se," řekl serveru vlastník borůvkové plantáže Kent Scott z Henry County, jehož sužuje nedostatek dělníků. Farmář proto vítá šanci najmout vězně, místní lidé totiž podle něj nechtějí na polích pracovat. "Nemají motivaci k práci," řekl zemědělec s tím, že nesklizená úroda teď pomalu hnije na polích. McMillan uvedl, že zaměstnání vězňů je jen dočasné. Úřady podle něj hledají dlouhodobé řešení.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video