Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Al-Kajda se rozhodla bojovat na smrt

  14:01aktualizováno  14:01
Bojovníci Al-Kajda, kteří jsou obklíčeni u Tora Bora na východě Afghánistánu, se odmítli vzdát. Jednání o kapitulaci ztroskotala, uvedl mluvčí protitalibanských sil s tím, že nyní se chystá útok. Už od časného rána, kdy bojovníci Al-Kajdy nedodrželi lhůtu pro složení zbraní, bombardují oblast americké B-52. Americká rozvědka mezitím získala nové důkazy, že v oblasti Tora Bora se stále skrývá i bin Ládin.

Zprávy o tom, že bin Ládin se se svými nejvěrnějšími stále skrývá v oblasti Tora Bora, přinesla televize ABC News.

Americký ministr spravedlnosti John Ashcroft mezitím na své návštěvě Londýna nevyloučil popravu bin Ládina v případě, že by byl zajat a poslán do USA.

Kapitulace Al-Kajdy se vlekla
Ohlašovaná kapitulace Al-Kajdy se protahovala hned po vypršení lhůty ke složení zbraní ve 4:30 SEČ. Bin Ládinovi muži si údajně začali klást další podmínky. Požadovali prý vydání pouze do rukou OSN a za přítomnosti diplomatických zástupců zemí jejich původu.

DÁLE ČTĚTE

USA žalují prvního muže za 11. září

USA obsadily svoji ambasádu v Kábulu

Protitalibanské síly nicméně do poslední chvíle doufaly, že ke kapitulaci nakonec dojde. "Bojovníci Al-Kajdy mají zpoždění. Souhlasili ale s tím, že sestoupí z hor ve skupinách po 20 až 40 mužích. Vyčišťujeme oblast, abychom připravili bezpečné místo pro jejich kapitulaci," tvrdil velitel Severního spojenectví Mohammad Lal.

USA zveřejní videozáznam
Spojené státy na středu 12. prosince ohlásily zveřejnění nově nalezeného videozáznamu, který údajně dokazuje vinu bin Ládina na útocích v USA 11. září. Bude to zřejmě ve středu, řekl CNN zdroj z Bílého domu. Co je na videozáznamu, čtěte ZDE.

Pákistán posiluje ostrahu hranice
Americká televizní stanice NBC News ve středu oznámila, že několik stovek bojovníků Talibanu a Al-Kajdy infiltrovalo do Pákistánu a Íránu. Islámábád tyto zprávy popírá.

Z obav, že by se bojovníci Al-Kajdy mohli pokusit proniknout z Tora Bora přes průsmyk Kharoti do Pákistánu, posílila pákistánská armáda už v úterý ostrahu hranice s Afghánistánem. Podél asi čtyřicetikilometrového hraničního úseku rozmístila dalších několik tisíc  pákistánských vojáků. Nad oblastí přelétávají vojenské vrtulníky. I tak je  podle pozorovatelů hraniční čára dost propustná.

ÚTERÝ
Al-Kajda je v kleštích, jedná o kapitulaci

Bojovníci Al-Kajdy začali na východě Afghánistánu jednat o kapitulaci v úterý. Dohnaly je k tomu protitalibanské síly, které je vytlačily z jeskyní Tora Bora na vrchol Enzeri Zurdo a ze tří stran obklíčily. Východoafghánské kmenové spojenectví vyhlásilo příměří a dalo Al-Kajdě ultimátum, že šanci složit zbraně má do středy do 4:30 SELČ.

Příměří s představiteli Al-Kajdy dojednal kmenový vůdce protitalibanských sil Muhammad Zaman v rádiovém rozhovoru. "Skončilo to. Všichni lidé Al-Kajdy sestoupí z hory zítra ráno," prohlásil Zaman. Bojovníkům Al-Kajdy prý řekl, že se musejí vzdát bezpodmínečně a že budou předáni mezinárodnímu společenství.

Analytici ale upopzorňují, že v minulosti se oddíly věrné bin Ládinovi a jejich talibanští spojenci zapřísahávali, že budou bojovat na život a na smrt, a vzdali se jen tváří v tvář drtivé přesile.

Operace elitních amerických jednotek
V pondělí v noci podnikly bleskové údery na postavení Al-Kajdy desítky příslušníků amerických zvláštních jednotek za podpory asi 25 terénních vozidel a amerického letectva. Před úsvitem se Američané vrátili do tábora ve vesnici Pacir. 

Spojenectví do boje nasadilo tanky T-55 a těžké kulomety. "Měli jsme úspěch. Dobyli jsme mnoho jeskyň. Největší z nich byla plná dokumentů a osobních věcí," řekl jeden z kmenových velitelů Hazrat Alí. Zároveň uvedl, že jeho průzkumníci v pondělí viděli poblíž Enzeri Zur bin Ládina. Toto tvrzení však nebylo možné ověřit z nezávislých zdrojů.

Nové boje v Kandaháru
Neústupní bojovníci Talibanu a Al-Kajdy se zabarikádovali v nemocnici v jihoafghánském Kandaháru a odmítají se vzdát. "V budově jsou civilní pacienti," varuje nový guvernér města Gul Agha.

Také tyto zprávy zatím nezávislé zdroje nepotvrdily. Podle Aghy vede opevněné bojovníky Háfiz Madžíd, vrchní poradce talibanského vůdce Muhammada Umara, který minulý pátek z Kandaháru uprchl neznámo kam.

Většina bojovníků Talibanu opustila Kandahár minulý pátek poté, co se hnutí rozhodlo kapitulovat. Pádem Kandaháru Taliban přišel o kontrolu nad posledním významným městem v Afghánistánu.

Pentagon: Polapení bin Ládina ještě potrvá
Vojenská operace v Afghánistánu nalomila moc bin Ládina jako teroristického vůdce, rozbila jeho komunikace a omezila jeho přístup ke zbraním, ale jeho dopadení může trvat ještě měsíce. Prohlásil to v pondělí v Pentagonu náměstek amerického ministra obrany Paul Wolfowitz.

Dav Afghánců s přídělovými lístky v rukou se dožadoval jídla u distribučního střediska v Kábulu, kde OSN a nevládní organizace obnovily 10. prosince rozdělování potravinové pomoci. (11. prosince 2001)

Američtí vojáci na palubě transportního vrtulníku, kterým se 11. prosince přepravovali na pozice v okolí afghánského města Kandahár. Východoafghánské kmenové spojenectví týž den v oblasti Tora Bora vyhlásilo příměří poté, co ustupující bojovníci sítě Al-Kajda začali vyjednávat o kappitulaci. (11. prosince 2001)

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Dánové obžalovali vynálezce. Novinářku buď uškrtil, nebo jí podřízl hrdlo

Dánský vynálezce Peter Madsen poté, co byl  záchraněn ze své ponorky Nautilus...

Dánská prokuratura v úterý obžalovala konstruktéra Petera Madsena z vraždy švédské novinářky Kim Wallové. O život ji...

Při zásahu armády zemřel „Venezuelský Rambo“, smrt vysílal na internetu

Policista Oscar Pérez se účastnil smuteční akce za oběti protestů ve Venezuele...

Bývalý venezuelský policista Óscar Pérez, přezdívaný "Venezuelský Rambo", který se pro některé stal symbolem boje proti...

V Kosovu zavraždili předáka místních Srbů, Bělehrad je v pohotovosti

Oliver Ivanovič na snímku z října 2004

Čelný politik srbské menšiny v Kosovu Oliver Ivanovič byl v úterý zavražděn v Kosovské Mitrovici. Oznámila to srbská...

Najdete na iDNES.cz