Teroristická síť trpí nedostatkem peněz, noví rekruti se moc nehrnou. Iustrační foto

Teroristická síť trpí nedostatkem peněz, noví rekruti se moc nehrnou. Iustrační foto | foto: Profimedia.cz

Al-Kajda pomalu ztrácí dech, přesto je podle Obamy největší hrozbou pro USA

  • 9
Al-Kajda neexistuje, říkají někteří experti a mají pravdu. Tedy ne v podobě nějaké ucelené a pevně propojené organizace, jako je třeba katolická církev. Al-Kajda existuje, a i když už může jen vzpomínat na slávu a moc z doby před 11. zářím 2001, stále je nebezpečná. Asi jako spící had. To tvrdí jiní zasvěcení analytici. I oni mají pravdu.

Tedy pokud uvažují o více či méně izolovaných regionálních teroristických sítích, které spojuje daleko více ideologie Usámy bin Ládina než nějaké společné velení.

Fenomén Al-Kajda tedy zůstává i na konci roku 2009. Síť je sice dlouhodobou nelítostnou válkou proti teroru, již propagoval exprezident George W. Bush, oslabená, upadající, ale stále schopná provádět velké jednorázové akce.

"Největší hrozbou pro Spojené státy jsou i nadále teroristické organizace jako Al-Kajda," potvrdil před pár dny i americký prezident Barack Obama, že dlouho obávané "srdce teroru" není možné podcenit.

Centra hlavní přítomnosti Al-Kajdy se ovšem nenápadně přesunula jinam. Organizace sice stále působí na afghánsko-pákistánském pomezí, kde se zřejmě skrývají i její špičky včetně Usámy bin Ládina, ale je tam pod značným tlakem a v defenzivě. Prakticky úplně vyklidila pole v jihovýchodní Asii, kde bývala velice silná.

Jemenská odnož Al-Kajdy je zřejmě nejnebezpečnější

"Zřejmě ze všech nejnebezpečnější je teď jemenská větev teroristické sítě," prohlásil včera v rozhovoru pro agenturu Reuters americký protiteroristický expert Richard Barrett.

Obecně ovšem "základnu" sužují dříve nepoznané potíže. Třeba nedostatek peněz. "Al-Kajda se nachází v nejhorší finanční situaci za posledních několik let.

Úměrně tomu klesá její vliv," citovala televize BBC Davida Cohena z amerického ministerstva financí. Podle něho na svých serverech letos vydala již několik výzev k darování peněz.

S tím úzce souvisí nedostatek nových rekrutů. Zatímco dříve se ke všemu odhodlaní a ve spřátelených mešitách patřičně zpracovaní mladíci do výcvikových táborů jen hrnuli, teď jejich příliv vysychá.

A jak ukazují ukořistěné materiály či výslechy zadržených, ti evropští muslimové, kteří se vydali do výcvikových center Al-Kajdy v pákistánském Vazíristánu (nyní byla rozprášena pákistánskou armádou), se setkali s chaotickým přijetím, špatnými podmínkami a někteří se netajili ztrátou iluzí.

Oddechový čas pro Evropu Podobně těžce se podle protiteroristických expertů nyní shánějí i schopní teroristé pro okázalé akce v západních státech.

Ani silné křídlo Al-Kajdy v zemích Maghribu podle názorů analytiků v současnosti pravděpodobně není schopné zorganizovat velké útoky v Evropě. "Především proto, že v posledních měsících je tato skupina pod silným tlakem alžírských bezpečnostních sil," řekl agentuře Reuters Daniel Benjamin, protiteroristický expert americké vlády.

O to více ovšem islámští teroristé stupňují operace v ohromném regionu jižní Sahary, dodal Benjamin. Evropa si tedy podle něho může trochu oddechnout. "Nyní se domníváme, že teroristický atentát v Evropě je méně pravděpodobný než před několika lety," sdělil Daniel Benjamin.

Taliban už je nemá rád

"Jádro" Al-Kajdy, jak se v žargonu zpravodajských služeb nazývá seskupení kolem bin Ládina, je zle pošramoceno zatčením či zabitím několika svých členů.

Navíc se musí skrývat, takže akceschopnost velení je silně narušena. Co však je pro bin Ládina možná ještě horší, v poslední době se drolí spojenectví Al-Kajdy s Talibanem v Afghánistánu a v Pákistánu.

Podle západních tajných služeb je situace dokonce tak napjatá, že by mohla vést k brzkému dopadení či usmrcení Usámy bin Ládina a jeho zástupce Ajmána Zavahrího. "Al-Kajda se stává pro Taliban přítěží," citoval britský list Guardian teroristického expertaMustafu Alaního z Dubaje, který letos Vazíristán navštívil.

Al-Kajda je tedy nyní v krizi. Odborníci na terorismus však jedním dechem dodávají, že by se mohla velice rychle přeskupit. Podmínky, včetně sociálních faktorů, pro nový potenciální růst její obliby totiž zůstávají nezměněny. Řečeno sportovní terminologií, teroristé dostali tvrdý pravý hák, teď jsou odpočítáváni, stále se však mohou velice rychle zvednout.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video