Al-Kajda ožívá a přeskupuje peníze

  • 32
Teroristická síť Usámy bin Ládina se probouzí a americké úřady jsou krajně znepokojeny. Podle agentury AP zaznamenaly v posledních týdnech neobvykle rušné finanční transakce mezi buňkami Al-Kajdy, které zůstaly životaschopné i po protiteroristickém tažení. Rozvědka se domnívá, že tyto peníze směřují k lidem, kteří mohou zorganizovat nové útoky proti USA.

Sílící tok peněz jde ruku v roce s oživením komunikace mezi přeživšími členy Al-Kajdy. Tyto informace agentuře AP poskytl vysoce postavený zdroj amerických bezpečnostních služeb, který si nepřál být jmenován. Odmítl také sdělit více.

Americká rozvědka odhalila výměnu informací mezi malými skupinami bojovníků Al-Kajdy a šéfy Talibanu. Nejrušněji je podle nejmenovaného zdroje v severozápadním Pákistánu u afghánských hranic. Část peněz a informací ale údajně proudí i jinam do světa.

"Podle dosud získaných poznatků se domníváme, že vůdcové jednotlivých teroristických buněk se snaží opět získat kontrolu nad svými týmy a znovu je formují," řekl nejmenovaný zdroj agentuře AP.

"Už je dost důkazů, že se Al-Kajda vzpamatovává," tvrdí bývalý šéf protiteristického oddělení CIA Vince Cannistraro. "Výměna informací po internetu vzrostla enormě. Peníze se točí. Existují důkazy i o tom, že vedení teroristické sítě je opět aktivní," dodal.

Al-Kajda sbírá síly po internetu
Na základě zachycených emailů se agenti domnívají, že teroristé našli nová útočiště v některých vesnicích v pákistánské provincii Balúčístán podél afghánské hranice i v problematickém Kašmíru. Zde se těší ochraně místních kmenových vůdců. Tyto oblasti jsou obtížně přístupné a tudíž těžko kontrolovatelné i pákistánskými bezpečnostními silami.

Agenti rovněž odhalili řadu nových webových stránek, které vznikly v posledních  týdnech a které mají na Al-Kajdu prokazatelné vazby.

Američané nemají jisotu v tom, čí vzkazy vlastně zachytili, zda špiček Al-Kajdy nebo řadových členů. Odesilatele emailů je totiž velmi těžké vystopovat. Operativci teroristické sítě využívají k emailové komunikaci internetové kavárny, letiště či jiná veřejná místa v různých zemích. Jsou tak v podstatě vždy o krok napřed před svými pronásledovateli.

Vyšetřovatelé zjistili, že únosci letadel z 11. září si spolu před dnem D vyměnili stovky emailů. Často je posílali z veřejných knihoven nebo populárních kopírovacích center jako například Kinko.

Chapadla Al-Kajdy jsou rozlezlá do nejméně 60 zemí, což samozřejmě potřebu efektivní komunikace velmi zvyšuje. V poslední době jsou stoupenci teroristické sítě aktivní zejména v zemích mimo střední Asii jako v Indonésii, na Filipínách, v Malajsii, ve Španělsku a v Jemenu. Bojovníci Al-Kajdy prchající z Afghánistánu zřejmě našli útočiště i v Íránu.

Více otazníků než odpovědí
Podle zpravodajských zdrojů se několik set ozbrojených bojovníků Al-Kajdy stáhlo do regionu Gardez na východě Afghánistánu během několika posledních týdnů. Organizovaně se k nim připojili i Talibanci, Čečenci a Uzbekové. Zpravodajským službám zatím není jasné, kdo a jak operaci Al-Kajdy v Gardezu řídí.

Je pravděpodobné, že několik vůdců jí velí přímo z místa, je ale také možné, že zároveň využívají emaily či jinou formu komunikace z Pákistánu.

Americké zpravodajské služby mají nepoměrně více otazníků než odpovědí. Nevědí, zda bin Ládin je ještě naživu. Nevědí, co se stalo s mnoha prominentními šéfy Al-Kajdy, kteří unikli americkým pumám v Afghánistánu. Nevědí, zda členové Al-Kajdy nemají nějaké nové řídící centrum. V rukou mají pouze zachycené zprávy a výpisy z účtů, které dokazují, že teroristé se snaží znovu seskupit a udeřit.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue