Al-Kajda chystala útoky pět let

  • 5
Teroristická síť Al-Kajda se připravovala na 11. září 2001 celých pět let. Přiznal to muž z nejužšího okruhu Usámy bin Ládina, Chálid Šajch Muhammad, který útoky proti Spojeným státům kdysi vymyslel a nyní je držen neznámo kde v americkém zajetí.

Podle americké agentury AP, jejíž reportéři měli unikátní možnost nahlédnout do protokolů o výsleších Muhammada, tento terorista detailně znalý operací Al-Kajdy přiznal, že po celém světě stále probíhá příprava dalších atentátů proti americkým, izraelským a jiným "západním" cílům.

Je to poprvé od Muhammadova zatčení před více než půl rokem, co americké zdroje informují o průběhu jeho vyšetřování.

Al-Kajda začala chystat útoky v roce 1996
Chálid Šajch Muhammad, přezdívaný "mozek" Al-Kajdy, prozradil americkým vyšetřovatelům, že poprvé jednal s Usámou bin Ládinem o teroristických útocích proti Americe již v roce 1996 a původní plán počítal s únosem pěti komerčních letadel na východním i západním pobřeží Spojených států. Do 11. září 2001 však plán Al-Kajdy doznal řadu změn.

Uvedla to agentura AP s tím, že její reportéři měli možnost vidět část záznamů z  výslechů Muhammada, jednoho z nejvýznamnějších členů vedení Al-Kajdy. Mnozí američtí experti na terorismus považují březnové zatčení Muhammada, hlavního plánovače útoků z 11. září, za srovnatelné s dopadením samého Usámy bin Ládina.

Podle AP Muhammad prozradil, že teroristický plán počítal s tím, že po útocích v USA bude následovat druhá vlna sebevražedných akcí v jihovýchodní Asii. Útoky v Asii měli provést tamní spojenci Al-Kajdy. Byl to Muhammad, který podle vlastních slov přišel v roce 1996 za šéfem Al-Kajdy, aby "mu dal peníze a muže na únosy amerických letadel".

V průběhu času však bin Ládin plán na 11. září zúžil, přičemž vyloučil útoky na obou pobřežích USA a následné akce v Asii. Jejich provedení totiž považoval za nepraktické. "Bylo by příliš obtížné synchronizovat akce v USA a v Asii," citovala agentura AP Muhammadova slova ze záznamů.

Z výslechů Muhammada zároveň vyplývá, že ústřední roli v amerických útocích sehráli dva muži, Chálid Minzár a Naváf Hamzí, a to dokonce větší než Muhammad Atta, dosud označovaný Američany za pravděpodobného vůdce únosců.

Minzár a Hamzí byli na palubě letounu, který vletěl do budovy Pentagonu. Muhammad byl s nimi v kontaktu prostřednictvím internetu a podle něj prý "Hamzí a Minzár neměli v USA žádné pomocníky, kteří jim pomáhali usadit se v americkém prostředí".

Oba muži patřili k původní čtveřici teroristů, kteří byli bin Ládinem určeni k provedení útoků. Další dva byli Jemenci Valíd Muhammad bin Attaš a Abú Bara Al-Jemení. V roce 1999 se čtveřice přesunula do Afghánistánu, kde se v jednom z táborů Al-Kajdy připravovala na "úkoly v Americe". Jejich výcvik byl velice pečlivý, zahrnoval tisíce drobností, jak se chovat v Americe včetně toho, jak si objednat pizzu či vyznat se ve "žlutých stránkách".

Zatímco v počátečních fázích plánovali použít teroristy z nejrůznějších zemí, nakonec se bin Ládin rozhodl nasadit velkou skupinu mužů ze Saúdské Arábie (z devatenácti únosců jich patnáct bylo ze Saúdskoarabského království).

Saúdská Arábie je bin Ládinovou vlastí, i když mu tamní vláda v 90. letech odňala občanství. On sám považoval spolupráci Rijádu a USA za vlastizradu a pobyt amerických vojáků v zemi za urážku svatých míst islámu.

Nasazení teroristů ze Saúdské Arábie na americké půdě mělo svůj praktický smysl, neboť lidé se saúdskoarabským pasem se snáze dostali do USA. To se ukázalo i v případě obou Jemenců, bin Attaše a Al-Jemeního, kteří marně žádali o americké vízum.

Jak uvedl Muhammad, pro 11. září měla klíčový význam schůzka v malajsijském Kuala Lumpuru v lednu 2000, které se zúčastnili jak Hamzí a Minzár, tak další představitelé Al-Kajdy. Americká CIA se o schůzce dověděla předem a nechala ji monitorovat malajsijskými bezpečnostními orgány, avšak vedení CIA si uvědomilo význam obou potenciálních únosců až těsně před 11. zářím, kdy po nich bezvýsledně hledali stopy v USA.

Schůzky v Kuala Lumpuru se podle Muhammada zúčastnil i Indonésan Ridduan Isamuddin Hambali, a to jako operační šéf skupiny Jemaah Islamiyah. Této spojenecké organizaci Al-Kajdy měl být svěřen úkol provést další teroristické atentáty v Asii po "americkém" 11. září. Hambali již proto začal verbovat "mučedníky", ale pak prý bin Ládin asijskou operaci odvolal.

Výslechy se však nevracejí jen do minulosti. Vyplývá z nich také dramatický závěr, že Al-Kajda i nyní aktivně vyhledává nové cíle po celém světě. Jsou to teroristické akce v různých fázích přípravy Muhammad například přiznal chystaný útok v Singapuru. Je však jasné, že zdroje, které poskytly úryvky výslechů, o konkrétních detailech akcí Al-Kajdy pomlčely.

Jak poznamenala AP, vyšetřovatelé se snaží pečlivě prozkoumat Muhammadova přiznání a vyloučit jeho úmyslné dezinformace porovnáním s tím, co zjistili od dalších zadržených členů Al-Kajdy.

Osmatřicetiletý kuvajtský rodák Chálid Šajch Muhammad byl zatčen letos 1. března v pákistánském Rávalpindí při společné pákistánskoamerické operaci. Ta se odehrála bez jediného výstřelu a byla založena na momentu překvapení.

Američané po něm pásli přes deset let a jeho úkryt byl prozrazen výměnou za 25 milionů dolarů vypsané odměny. Již přes šest měsíců je Muhammad v amerických rukách a je držen neznámo kde. V průběhu doby se vyskytly spekulace, že je na americkém území, jindy zase že byl převezen na americkou základnu v afghánském Bagrámu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video