Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Al-Kajda bojuje také slovem

  0:01aktualizováno  0:01
Americká prohlášení před válkou v Iráku, že Al-Kajda je na ústupu, byla nejspíš příliš sebevědomá. Bin Ládin a jeho pobočníci jsou sice zahnaní do jeskyní, odříznutí od svých bojovníků a peněz, ale stále mohou velice účinně bojovat šířením hněvivých výzev a zhoubné ideologie.

Ne poprvé se na příkladu Al-Kajdy ukazuje, že slovo je mnohdy účinnější než sebehrůznější zbraň.

Právě představy islámského radikalismu, využívající rozšířené nedůvěry muslimů vůči Západu a šířené prostřednictvím arabských televizí a po internetu, vytvářejí z Al-Kajdy nesmírně mocnou organizaci.

Ideologie nenávisti vůči "velkému Satanovi", "křižákům", Židům a všemu západnímu, která má ospravedlnit páchané atentáty, se tak volně šíří po celé planetě a vhání islámským fanatikům do náruče nové a nové stoupence. Budoucí potenciální teroristy.

Někteří analytici dokonce soudí, že z úhlu tohoto pohledu Al-Kajda nemůže v dohledné době prohrát. "Al-Kajda je organizace, ale také to je myšlenka, a tato myšlenka je věčná," řekl agentuře AP skotský protiteroristický expert Magnus Ranstorp.

"Co je Al-Kajda? Vnímáme ji jako značku označující její vedení, bin Ládina. Ale Al-Kajda je víc než to," dodal.

Teroristé, spojte se!
Na poslední zvukové nahrávce, kterou arabská televize Al-Džazíra vysílala minulou sobotu, vyzýval bin Ládin mladé muslimy, aby se připojili ke svaté válce proti Američanům v Iráku a znovu hrozil sebevražednými útoky uvnitř i vně USA. Podobnými výzvami adresovanými mladým věřícím se to jen hemží na internetu.

V posledních letech přijaly islámské militantní skupiny na celém světě strategii Al-Kajdy založenou na sebevražedných atentátech.

Většina skupin lokálního významu, jejichž hlavním zájmem bylo dříve svrhnout vládu v Jordánsku, Indonésii nebo na Filipínách, postupně vzala za svůj "internacionalistický" přístup Al-Kajdy, podle kterého je jediný viník všeho: Západ a Spojené státy zejména. Výčet nejhorších nepřátel by samozřejmě nebyl úplný bez Izraele, za jeho "útlak" palestinských bratrů.

Během indonéského soudu s Imamem Samudrou, obviněným ze zorganizování loňského bombového útoku na Bali, získali vyšetřovatelé svědectví jiného islámského militanta, podle kterého byl tento hrůzný atentát naplánován právě po výzvě bin Ládina, aby "praví muslimové" útočili na Američany a ostatní Zápaďany.

V září, když vyslechl rozsudek smrti, Samudra křičel: "Jděte do pekla, nevěřící" a vyhrožoval americkému prezidentovi Bushovi a izraelskému premiérovi Šaronovi. Toto je výsledek oné "internacionalizace".

Día Rašvan, egyptský odborník na radikální islám, říká, že USA možná svojí invazí do Iráku nahrály bin Ládinovi na smeč. "Bin Ládin hlásal, že Spojené státy chtějí kontrolovat muslimskou půdu a americká armáda potom obsadí přímo srdce arabského světa. V očích mnoha muslimů se tak bin Ládinova slova potvrdila," řekl Rašvan.

Úspěch v Iráku je klíčový
Americká armáda dnes netuší, do jaké míry a zda vůbec lidé z Al-Kajdy organizují nynější útoky proti jejím vojákům v Iráku. Civilní správce Iráku Paul Bremer varuje, že tato země se pravým rájem teroristů teprve stane, pokud tam Američané selžou.

"Pokud ale USA se snahou přeměnit Irák v moderní demokracii uspějí, zasadí tím tvrdou ránu militantům, kteří hlásají, že Amerika nechce pro islámský svět nic dobrého," napsal badatel Benjamin Orbach, který se studiem terorismu zabývá. Upozornil však, že případné vítězství nepřijde za dva nebo tři roky.

Bin Ládinův smrtící podnik dosud funguje, a když nic jiného, je zdrojem inspirace pro fanatiky v celém islámském světě, od Maroka po Indonésii. Tento vývoj je krajně znepokojující. Bin Ládin se na počátku své dráhy pasoval do role pouhého duchovního vůdce svaté války. Ale v 80. letech se setkal s palestinským duchovním Júsufem Azzamem, který ho přesvědčil, že džihád za záchranu islámu musí být veden bombami.

Společně pak mobilizovali Araby do boje proti sovětské okupaci Afghánistánu. Azzam poskytl ideologické zázemí a bin Ládin, syn bohaté saúdskoarabské rodiny, finance.

Ukázalo se to jako vražedná kombinace. Ambice bin Ládina se stupňovaly a jeho mezinárodní věhlas rostl, paradoxně díky využití západních technologií - satelitní televize a internetu. V roce 1998 zformoval militantní islámské skupiny z různých zemí do mezinárodní fronty "boje proti Židům a křižákům".

Hlavní otázkou nyní je, zda se splní záměr, aby se prostřednictvím demokratizace začaly odstraňovat příčiny terorismu, který se hlásí k islámu. Zdá se, že irácká válka zatím spíš posílila radikální vášně muslimů, a tak pomohla Al-Kajdě s náborem nových lidí.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Další z rubriky

Italské Hnutí pěti hvězd otočilo, z programu škrtlo referendum o euru

Zakladatel Hnutí pěti hvězd Beppe Grillo a jeho nový šéf Luigi Di Maio v Římě...

Hnutí pěti hvězd v Itálii upustilo od klíčového bodu své dřívější agendy - referenda o euru. Nově je také ochotno jít...

Migranty u Dunkerku ničí zima a zmar, Afghánec přišel na cestě o nohy

Žadatelé o azyl v oblasti okolo Calais a Dunkerku žijí v lesích v...

Na severozápadě Francie se začínají hromadit uprchlíci a migranti, kteří se stále zoufalejšími pokusy pokoušejí dostat...

Až přiletí Kimova raketa. V Tokiu cvičili poplach při útoku z KLDR

Cvičný poplach v případě severokorejského raketového útoku v Tokiu (22. ledna...

V japonském hlavním městě Tokiu se v pondělí uskutečnil nácvik evakuace v případě severokorejského raketového útoku....

Najdete na iDNES.cz