Ohořelý tank v ulicích Adenu (29. března 2015)

Ohořelý tank v ulicích Adenu (29. března 2015) | foto: Reuters

Z Jemenu zní zvěsti o invazi, saúdská letadla útočí na šíity v Adenu

  • 198
V Adenu na jihu Jemenu se vylodily desítky cizích vojáků. S odvoláním na svědky to napsala agentura Reuters. Představitelé jemenské vlády i arabské koalice vedené Saúdskou Arábii to odmítli. Letouny spojenců nadále bombardují šíitské povstalce.

Vojáci přijeli podle představitele adenského přístavu na jedné lodi jen několik hodin poté, co se šíitští povstalci (tzv. Hútíovci) a jejich spojenci dostali do centra Adenu. Koalice vedená Saúdskou Arábii tuto informaci nepotvrdila, uvedla však, že její vojáci kontrolují vody kolem přístavního města.

Vojenský poradce Saúdů naznačil, že vojáci v přístavu mohou být z jednotek věrných předchozímu prezidentovi Alímu Abdalláhovi Sálihovi, které podporují šíitské povstalce.

Reportér BBC upozornil, že loď byla nejspíše čínská vojenská loď a do oblasti se vojáci vydali, aby pomohli s evakuací cizinců z oblasti.

Letadla arabské koalice útočila na pozice šíitů i v noci na čtvrtek. Po bombardování Adenu se šíité stáhli z centra města, jejich jednotky vybavené tanky a obrněnými vozy avšak zůstávají v okrajových částech tohoto významného přístavu.

„Lidé se bojí bombardování. V ulicích nikdo není,“ řekl agentuře Reuters obyvatel Adenu Fárúk Abdu.

V ulicích Adenu podle svědků leží lidská těla, organizace Lékaři bez hranic uvedla, že v místních nemocnicích je kolem 500 zraněných z obou stran konfliktu. Do bojů se podle BBC zapojily i lokální milice.

Útočíme jen na povstalce, tvrdí spojenci

Mluvčí arabské koalice generál Ahmad Asír uvedl, že je „těžké zasáhnout rebely“. „Používáme všechny vyspělé technologie, abychom se ujistili, že neudeříme na špatný cíl. Nezasáhli jsme jediný cíl bez toho, aniž bychom se ujistili, že se jedná o Hútíovce či jednotky věrné dřívějšímu prezidentovi Sálihovi,“ dodal.

Vývoj v Jemenu

OSN však varuje, že v Jemenu přibývá civilních obětí konfliktu. V pondělí stroje arabské koalice vybombardovaly utečenecký tábor, ve středu jejich bomby dopadaly na mlékárnu (více zde). Desítky Jemenců na malých lodí uprchli do Somálska a Džibutska.

Hádí už z Adenu uprchl a ministr zahraničí jeho vlády Rijád Jasín tento týden žádal o ještě účinnější mezinárodní akci proti šíitům. Saúdská Arábie tvrdí, že Hútíovcům vojensky pomáhá Írán.

Ve čtvrtek neznámí ozbrojenci zaútočili na saúdskou hraniční stráž. Zabili jednoho strážce a dalších deset zranili. Podle agentury Reuters se jedná o první saúdskoarbaskou oběť od začátku ofenzivy proti povstalcům v Jemenu.

V Jemenu je chaos od loňského roku, když se šíitští povstalci bojující za větší autonomii vydali na jih. V září obsadili hlavní město Sanaa, letos obsadili státní instituce a prezident Abdar Rabbú Mansúr Hádí i vláda kvůli tomu uprchli do přístavu Aden. Minulý týden se rozhodla Saúdská Arábie a několik jejích arabských spojenců zakročit a vyslali proti šíitům letadla (více zde).

Saúdská armáda útočí na cíle v Jemenu:

Přepadení žaláře

Chaosu v rozvrácené zemi na jihu Arabského poloostrova využila místní pobočka teroristické organizace al-Káida, jejíž bojovníci zaútočili na věznici v jihojemenském městě Mukallá a osvobodili 300 trestanců. Podle policie je mezi nimi i jeden z velitelů teroristické organizace.

„Vůdce AQAP Chálid Batarfí, který byl vězněn čtyři roky, je mezi 300 vězni, jimž se podařilo uprchnout z centrální věznice v Mukalle,“ sdělil policejní zdroj.

AQAP je zkratka pro al-Káidu na Arabském poloostrově, která organizuje útoky na celém světě a patří k nejobávanějším odnožím teroristické sítě (více se dočtete zde). Mukallá je hlavní přístav jihojemenské provincie Hadramaút a s 300 tisíci obyvateli páté největší město v Jemenu.

Mapa Jemenu


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video