Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kimovi kádři jsou na suchu, Pchjongjangu bere vodu prázdný akvapark

  17:27aktualizováno  17:27
Severní Koreu letos zasáhla nezvyklá sucha, kvůli nimž se tamní obyvatelé potýkají s nedostatkem vody. Zásobování podle serveru DailyNK vázne i v Pchjongjangu, výkladní skříni totalitního režimu. Místo kuchyní a koupelen prominentních straníků však vláda pečuje o tobogány v novém akvaparku.

Když do Kimovy totalitní země vpadne sucho, znamená to obvykle neúrodu a problémy s nasycením hladových obyvatel. A letošní potíže jsou natolik extrémní, že je přiznala dokonce i místní média. V řadě severokorejských provincií naměřili v létě meteorologové jen čtvrtinový úhrn srážek oproti každoročnímu průměru. Nedostatek vláhy má drtivý dopad na produkci severokorejských zemědělců.

Jeden Kim, dva světy

Severokorejci dnes už hlady neumírají. Nasycení hladových obyvatel je však pro režim stále palčivý problém.

V bohatších městech nedaleko čínských hranic je však situace úplně jiná. Mezi dětmi stranických funkcionářů nabývají na popularitě notebooky a některé školy pořádají i videoherní turnaje.

Nezvykle málo deště letos skrápělo i Pchjongjang. A kromě lánů listové zeleniny, jež začínají jen několik desítek metrů od posledního paneláku severokorejské metropole, sucho trápí i obyvatele tamních sídlišť. Prominentní kádři, kteří byty v hlavním městě dostávají jako odměnu za zásluhy o rozvoj Korejské strany práce, podle informací webu DailyNK hlásí potíže s dodávkou vody.

„Nemluvím o průměrných severokorejských domácnostech, dostatek vody nemají ani byty v centrálních oblastech Pchjongjangu. Voda z řeky Tedong míří v první řadě do zábavního parku a do akvacentra,“ řekl redakci jihokorejského magazínu informátor, který v metropoli žije.

Kim sní o špičkovém lyžařském středisku

Desetihektarový vodní ráj s divokou řekou, vířivkami, saunami a bazénem pro kondiční plavání Kim Čong-un slavnostně otevřel loni v říjnu. Redakce DailyNK tehdy s odvoláním na své zdroje psala, že obyvatelé Pchjongjangu dostali dokonce rozkaz, aby si alespoň jednou všichni přišli zaplavat. Od letošního roku ho do svých katalogů zařadily i cestovní kanceláře. Podle serveru NKnews vyjde vstup do akvaparku pro cizince na 10 eur.

Fotogalerie

„V těchto chladných měsících tam stejně nikdo nechodí, ale spotřeba vody je stejná jako v létě,“ podivuje se však Severokorejec, s nímž novináři disidentského webu hovořili. Kromě nedostatečných dodávek vody do kuchyní a koupelen se podle něj zejména okrajové části města potýkají s dlouhými výpadky elektřiny.

Za vlády Kim Čong-una se do velkých zábavních parků a turistických atrakcí v KLDR investuje mnohem víc než během éry jeho předchůdců. V Pchjongjangu se před dvěma lety otevíralo nové moderní delfinárium, Kim Čong-un zařadil zábavní parky na program svých pravidelných inspekcí a jedním z jeho velkých snů je údajně vybudování světově proslulého lyžařského střediska. Jeho splnění však loni pozdrželo rozhodnutí švýcarských úřadů, které kvůli hospodářským sankcím zablokovaly dodávku lanovek (více se dočtete zde).

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vláda USA kvůli sporům nemá peníze na provoz, nejde linka do Bílého domu

Cedule u Sochy svobody s oznámením, že kvůli neschválenému rozpočtu americké...

Američané se v pondělí probudili do třetího dne rozpočtového provizoria. Takzvaný shutdown ovlivňuje statisíce státních...

Italské Hnutí pěti hvězd otočilo, z programu škrtlo referendum o euru

Zakladatel Hnutí pěti hvězd Beppe Grillo a jeho nový šéf Luigi Di Maio v Římě...

Hnutí pěti hvězd v Itálii upustilo od klíčového bodu své dřívější agendy - referenda o euru. Nově je také ochotno jít...

Finanční pat v USA končí. Kongres schválil rozpočet vlády do 8. února

Kvůli finanční krizi federální vlády byla krátce uzavřena i Socha Svobody (21....

Američtí demokraté po třech dnech vyjednávání s republikány podpořili návrh na další financování vlády. Zákon, který...

Najdete na iDNES.cz