Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Torpéda jihlavského vynálezce za války ničila Hitlerovy ponorky

  11:57
Až čtyřicet let po smrti jihlavského profesora Františka Navary vyplouvá poprvé na veřejnost jeho neobyčejně zajímavý příběh, do něhož patří Albert Einstein, odpor k Hitlerovi, nový systém navádění torpéd a 37 zneškodněných německých ponorek.

Akustické torpédo, Navarův vynález. | foto: Archiv MAFRA

Navara v době nástupu Hitlera vymyslel v naprostém utajení teorii navádění torpéd reagujících na zvuk lodního šroubu. Tuto myšlenku mu později pomohl prosadit v USA Albert Einstein. Díky jihlavskému profesorovi pak mohlo spojenecké námořnictvo likvidovat německé ponorky.

František Navara učil fyziku a matematiku na jihlavské střední průmyslové škole. Působil i na středních školách v Třebíči a Telči. Zde také studoval a žil. S velkými obavami sledoval vývoj událostí v předválečných třicátých letech.

A nosil už v hlavě převratný záměr. Jako by tušil, co bude s rozpínajícím se Německem následovat, odhodlal se k neobvyklému kroku.

Profesor věděl, že USA budou do konfliktu nakonec vtaženy

Definitivně se rozhodl po mobilizaci v momentě stupňování Hitlerových požadavků na zabrání pohraničních částí Československa. "Podle něj nastal nejvyšší čas podělit se o nápad, který mohl hodně ovlivnit blížící se válku. V létě 1938 odcestoval profesor Navara společně se synem k příbuzným do Ameriky," popisuje Jiří Vybíhal v nové knize Jihlavsko ve stínu říšské orlice.

Profesor jihlavské střední školy František Navara.

Idea, kterou nosil Navara v hlavě, se týkala nové možnosti vedení námořní války. Věřil, že dříve nebo později budou Spojené státy do konfliktu také vtaženy. Neznal však osobně žádného vědce ani zástupce vojenských úřadů USA.

A tak napsal dopis tehdy už velice známému Albertu Einsteinovi, který do zámoří utekl před nastupujícím nacismem v Německu. Jenže Einstein se tehdy ze zásady nepouštěl do experimentů spojených se zbrojním průmyslem. Byl zapřisáhlý pacifista.

Přesto Navarovi v srpnu 1938 odpověděl, že jeho nápad je velice důmyslný. A začal s ním řešit praktické stránky vynálezu. Einstein nad teorií jihlavského rodáka intenzivně přemýšlel. "Jsem přesvědčen o proveditelnosti tohoto plánu," napsal slavný fyzik profesoru Navarovi.

Oba si tehdy v srpnu 1938 vyměnili několik dopisů. Einstein uznal významnost vynálezu a zařídil, aby se jihlavský profesor mohl setkat se špičkami amerického námořnictva. Navara se s nimi sešel v New Yorku. Předal jim převratný nápad s vírou, že ho Spojené státy využijí ve prospěch spravedlnosti.

Torpédo ve vodě kroužilo a hledalo zdroj hluku

Poté se vrátil do Evropy, kde se rozpínali nacisté. Na základě Navarovy myšlenky běžel v roce 1941 v USA vývoj akusticky naváděných torpéd. Dříve se používala pouze torpéda naváděná kabelem. V listopadu 1942 poprvé testovali "zvukové" torpédo piloti hlídkových letounů Swordfish.

Zbraň byla utajena do té míry, že ani piloti netušili, co jejich letoun nese. Pilot dostal pouze návod, v jaké fázi útoku má torpédo shodit.

Samonaváděcí torpédo, jemuž později Kanaďané říkali Zombie, bylo jednou z nejúčinnějších zbraní proti ponorkám. Vážilo 309 kilogramů a měřilo přes dva metry. Po dopadu do vody začalo torpédo kroužit a vyhledávat cíl podle šířeného zvuku. Když se ponorka snažila uniknout maximální rychlostí v periskopové hloubce, byl dosah 1,4 kilometru.

Torpédo mohlo pronásledovat ponorku deset minut rychlostí 12 uzlů v hloubce sedmnácti metrů. Později až do hloubky padesáti metrů. Dalo se mu tedy uplavat vysokou rychlostí na hladině. Další možností byl ponor do velké hloubky. Posádce mohlo zachránit život i zastavení, kdy ztišená ponorka neposkytla zdroj hluku.

Obětí vynálezu se stal i syn velkoadmirála Dönitze

K prvnímu úspěchu samonaváděcího torpéda došlo v květnu roku 1943. Celkově vedl nápad jihlavského profesora ke zničení 37 ponorek. Dalších osmnáct jich bylo poškozeno. Obětí takto naváděného torpéda se stal v severním Atlantiku i syn velkoadmirála Dönitze Petr, jehož ponorka byla potopena 19. května 1943. Později se objevila nová verze torpéda používaná proti lodím.

Spojené státy předpokládaly, že novinka bude do roka prozrazena a Němci najdou protizbraň. To se nakonec nestalo, přestože Němci používali obdobnou zbraň. O principu samonaváděcího torpéda se ještě dlouho po válce mezi ostatními státy nevědělo. Akustická metoda byla jedno z nejstřeženějších námořních tajemství své doby.

Jihlavskému vynálezci pomohl torpédo prosadit v USA Albert Einstein.

Navara předal tuto myšlenku spojencům bez jakýchkoliv finančních nároků. Pouze žádal, aby jeho jméno nebylo v souvislosti s tímto vynálezem nikdy uvedeno. Po návratu do Československa se bál prozrazení. Pokud by se gestapo dozvědělo, že předal Američanům nápady vojenského charakteru, hrozila profesorovi smrt.

František Navara nakonec válku přežil. A pečlivě si schoval dopisy od Alberta Einsteina, které dokazují geniálnost myšlenky. Po roce 1945 pracoval v pražském Výzkumném technickém ústavu jako matematik-specialista. Později se vrátil do Jihlavy, kde působil na Vysoké škole zemědělské.

Einsteinovy dopisy předal svému synovi Erikovi až krátce před svou smrtí v roce 1972. Psaní od geniálního fyzika se v roce 1998 dostala do dražby ve světoznámé aukční síni Christie’s. Všechny je vydražil neznámý sběratel za 12 650 dolarů.

"Myšlenka profesora Navary není již v dnešní době vyspělých elektronických technologií aktuální. Během druhé světové války však byla převratná. I kdyby přispěla ke zkrácení největšího konfliktu v dějinách byť jen o jediný den, zaslouží si náš hluboký obdiv," nepochybuje Jiří Vybíhal.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Biden podepsal miliardy, Kyjev hned dostane munici HIMARS a obrněnce Bradley

24. dubna 2024  17:16,  aktualizováno  19:44

Sledujeme online Americký prezident Joe Biden dnes po několikaměsíčním schvalování v Kongresu podepsal zákon...

VIDEO: Plamenů se nezalekli. Američané pomáhali, dokud řidiče nevytáhli

24. dubna 2024  19:33

Starší řidič ve čtvrtek u americké Minnesoty sjel z dálnice a narazil do sloupu veřejného...

Lidovci znovu pokárali Cyrila Svobodu, ale vyhazov ze strany se nekoná

24. dubna 2024  12:20,  aktualizováno  19:26

Lidovecká snaha vystrnadit ze strany jednoho ze svých nejznámějších politiků, bývalého šéfa strany...

Hrozí scénář Twitter? TikTok v USA narazil, šanci větří mocní miliardáři

24. dubna 2024  19:25

Čínské sociální síti TikTok ve Spojených státech po úterním hlasování Senátu zvoní hrana. Její...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...