Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Místo ladovské zimy přišla obleva, u řady toků hrozilo rozlití z koryt

  9:04aktualizováno  15:46
V důsledku nezvykle teplého vánočního počasí se v pondělních nočních a dopoledních hodinách zvedaly hladiny řek. Jihočeská Skalice ve Varvažově na Písecku dosáhla druhého stupně povodňové aktivity vyžadující pohotovost. Bdělost spojená s prvním stupněm byla nutná na Lomnici v Blatné na Strakonicku. Na silnicích pak řidiče trápil především rozbředlý sníh či padlé stromy.
Kvůli vánoční oblevě se zvedly hladiny řady toků. Ilustrační foto

Kvůli vánoční oblevě se zvedly hladiny řady toků. Ilustrační foto | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Na Skalici ve Varvažově na Písecku dosáhla hladina 219 centimetrů, bdělost byla na toku nutná v Zadním Poříčí a na Lomnici v Blatné na Strakonicku, kde řeka odpoledne kulminovala.

Druhý stupeň povodňové aktivity platil podle aktualizovaných webových stránek Českého hydrometeorologického ústavu dnes v noci také na Skalici v Zadním Poříčí. Hladina dosáhla druhého stupně v neděli ve 22:00, kdy vystoupila na 170 centimetrů. Kulminovala v pondělí brzy ráno, poté začala opadávat.

Až na třetí stupeň povodňové aktivity stouply v noci na pondělí po vytrvalém dešti a tání sněhu na Šumavě a v Českém lese řeky v Plzeňském kraji. Na třetím stupni se držela několik hodin Úslava v Prádle na jižním Plzeňsku a krátce také v Plzni - Koterově. Třetího stupně dosáhla rovněž Klabava.

Dispečer plzeňské pobočky Povodí Vltavy Karel Zelenka před 9:00 řekl, že většina řek už nestoupá a kulminovala. V noci nebo v úterý ráno by měla dosáhnou vrcholu hladina dolní Jizery a Sázavy

"V Prádle je na Úslavě aktuálně druhý stupeň a voda by tam už neměla stoupat. Průtoky obecně klesají, nahoře se drží ještě Mže, kam dotéká voda z tajícího sněhu z Českého lesa a ze Slavkovského lesa, během dopoledne by měla kulminovat také Radbuza," popsal Zelenka.

Zvýšené průtoky vody se projeví také po soutoku řek na hladině Berounky v Plzni na Bílé Hoře a dál po toku.

Kromě Prádla byl druhý stupeň na Úslavě také ve Ždírci a v Koterově a na Klabavě v Nové Huti na Rokycansku. První stupeň byl například na Radbuze v Tasnovicích, ve Staňkově a ve Lhotě, na Hamerském potoku v Plané, na Úhlavě ve Štěnovicích a na Berounce na Bílé Hoře a v Liblíně.

Ve středních Čechách je kvůli oblevě vyhlášena bdělost, tedy první povodňový stupeň, ve Zbečně na Rakovnicku a na Skalici v Zadním Poříčí na Příbramsku. Skalice v Zadním Poříčí v noci dosáhla druhého stupně a její hladina dál stoupala. Od třetího stupně ji hodinu po půlnoci dělily jen čtyři centimetry, pak však hladina začala rychle klesat a ráno už na říčce opět platil první stupeň.

Bdělost vyhlásili vodohospodáři také ve Zbečně na Berounce. Hladina řeky před 9:00 stále pozvolna stoupala, k dosažení druhého stupně jí však chybělo více než půl metru. Po dvanácté hodině řeka začala kulminovat.

Hasiči neměli kvůli vodě žádnou větší práci. Na Tachovsku vyčistili několik vpustí, v Koterově pomohli ze zatopené louky odvézt nepojízdné auto. "Jinak jsme spíš monitorovali situaci," řekl řídící důstojník krajských hasičů Miroslav Moule.

Silnice stále kloužou, je na nich sníh i ledovka

Počasí i nadále komplikuje dopravu. Ve středních Čechách byla kvůli mrholení místy snížená viditelnost, zejména na Mělnicku, Mladoboleslavsku a v okrese Praha-východ. Proti situaci v neděli však byly všechny silnice v regionu sjízdné. Ráno na 17. kilometru mladoboleslavské rychlostní silnice R10 u Hlavence ve směru na Prahu havarovalo osobní auto. Nikdo nebyl zraněn.

Silnice v Jihočeském kraji jsou po ránu převážně holé a mokré a se zvýšenou opatrností sjízdné. Ve vyšších polohách může na vedlejších silnicích ležet ujetá vrstva zledovatělého sněhu krytá posypem. V západní a jižní části kraje se po ránu místy vyskytovaly mlhy. Jízda vyžaduje zvýšenou opatrnost.

Zatímco všechny hlavní silniční tahy na jihu Moravy i komunikace v Brně jsou bez problémů sjízdné, na vedlejších a výše položených cestách regionu je nutné, aby byli řidiči velmi opatrní. Místy je totiž pokrývá zledovatělá vrstva sněhu.

Opatrnost je nutná v podstatě na všech výše položených silnicích druhých a třetích tříd. Velké riziko hrozí zejména v přírodně chráněných oblastech, v nichž je zakázán chemický posyp. Bez použití soli led nemohl odtát a pokrývá jej jen štěrk.

Na Žďársku a Třebíčsku ležely na silnicích zmrazky. Jinde na Vysočině jsou silnice se zvýšenou opatrností sjízdné. Větve stromů jsou namrzlé a hlavně v lesních úsecích na vedlejších silnicích je snížená průjezdnost. Na vozovku mohou padat zmrzlé větve nebo kusy ledu. Při jízdě je nutná opatrnost.

Na silnicích nižších tříd v Královéhradeckém kraji leží rozbředlý sníh. V Krkonoších a v Orlických horách leží na cestách ujetý sníh, který je místy i zledovatělý. Hlavní silniční tahy v kraji byly ráno posolené a mokré.

Na silnicích ve Zlínském kraji se ráno tvořilo náledí a ledovka. Silnice namrzaly zejména na Zlínsku a Vsetínsku. Řidiči by proto měli jezdit se zvýšenou opatrností.

Na Vsetínsku se náledí tvoří na silnicích druhé a třetí třídy. Silnice první třídy jsou díky chemickému posypu holé a mokré, místy na nich leží zhruba dvoucentimetrová sněhová kaše.

Silničáři na Zlínsku varují řidiče před ledovkou, která na silnicích vzniká kvůli mrznoucímu dešti. Silnice první třídy jsou po chemickém ošetření mokré a sjízdné se zvýšenou opatrností. Na méně důležitých cestách leží rozbředlý sníh.

Na sousedním Kroměřížsku se na silnicích, které jsou ošetřovány inertním posypem, kvůli mrholení vytvořila zledovatělá vrstva sněhu krytá posypem. Na silnicích v okolí Uherského Hradiště leží zbytky rozbředlého sněhu.

Pod tíhou námrazy padají stromy, silničáři několik cest uzavřeli

Silničáři na Orlickoústecku uzavřeli kvůli padajícím větvím stromů tři silnice nižších tříd. Větve v regionu láme silná námraza, na silnicích hrozí náledí. Na cestách nižších tříd Orlickoústecka a Svitavska také leží zbytky rozbředlého sněhu. Hlavní silnice v Pardubickém kraji jsou většinou mokré, uvedli silničáři.

Kvůli padajícím větvím silničáři uzavřeli silnici druhé třídy z Ostrova do Skuhrova a silnice třetí třídy z Knapovce do Dolní Dobrouče a z České Třebové do Skuhrova. Na silnici u obce Sloupnice na Svitavsku padl strom do poloviny cesty, silnice je v místě pádu kluzká, uvedla policie.

Na některých silnicích ve vyšších polohách Olomouckého kraje se vytvořila zledovatělá vrstva sněhu. Zejména na Šumpersku, Jesenicku a ve vyšších polohách Prostějovska by proto řidiči měli jezdit se zvýšenou opatrností.

Na silnicích první třídy na Šumpersku leží vrstva rozbředlého sněhu. Cesty druhé a třetí třídy pokrývá zledovatělá vrstva sněhu krytá posypem. Na Šumpersku mrholí a silničáři řidiče varují před pádem namrzlých větví stromů na vozovky.

Na sousedním Jesenicku jsou silnice po chemickém ošetření mokré a sjízdné bez omezení. Pouze na vrcholu Červenohorského sedla leží vrstva rozbředlého sněhu. V horských úsecích silnice pokrývá ujetá vrstva sněhu s posypem.

Na Prostějovsku je na silnicích rozbředlý sníh, na neudržovaných vozovkách a na silnicích bez posypu leží kvůli mrznoucímu mrholení vrstva ledu. "Nedoporučujeme na takto označené vozovky vjíždět," varuje prostějovská správa silnic.

Silnice na Olomoucku a Přerovsku pokrývají zbytky rozbředlého sněhu a jsou sjízdné se zvýšenou opatrností.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...Babiš: Jsem zklamaný hlavně z Pirátů, předčasné volby jsou nesmysl

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES. (8. listopadu 2017)

Až sestavíme vládu, půjdeme jednat s každým a začneme u ODS, říká šéf ANO Andrej Babiš. Osloví všechny strany, přestože...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

Další z rubriky

Kalousek burcuje proti ústavnímu puči, menšinové vládě bez důvěry

Vítěz voleb má právo vládnout, chceme ale vědět díky jaké většině, řekl Kalousek

Jestliže bude zástupce ANO Radek Vondráček zvolen předsedou Sněmovny, půjde podle předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska o...

Stejná antibiotika za 82, ale i 820 Kč. Nemocnice nakupovaly bez soutěže

Ilustrační foto

Nemocnice Na Homolce, Fakultní nemocnice Ostrava a Fakultní nemocnice Plzeň nakoupily během tří let léčiva za 5,5...

Poslanci se dnes poprvé sejdou na ustavující schůzi ve Sněmovně

Prázdné lavice v Poslanecké sněmovně (ilustrační snímek)

Sněmovna v pondělí zhruba po měsíci obnoví činnost. Nově zvolení poslanci se ve 13 hodin poprvé po volbách sejdou na...Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.