Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Sobota 28. července:
15:34
Hladiny řek klesají, nyní je vyhlášeno pouze šest nejmírnějších, prvních stupňů povodňové aktivity, a to v Ostravě-Svinově, Barošovicích a Bohumíně na řece Odře, v Opavě a Děhylově na řece Opavě a také v Jablunkově na řece Olši.
12:01
Vytrvalé deště, které v posledních dnech postihly severní Moravu a Slezsko, ustaly. Toky téměř všech řek poklesly. Pouze na řece v Opavě v Děhylově, kde je v nyní druhý povodňový stupeň, se voda drží stále na stejné úrovni. Podle dispečerky Povodí Odry Věry Foltové platí druhý stupeň povodňové aktivity také na řece Odře v Bartošovicích na Novojičínsku. "V této oblasti ale hladina stále klesá," uvedla Foltová. První stupeň je zatím vyhlášen na šesti místech v kraji, a to na některých úsecích řeky Ostravice, Opavy, Odry, Stonávky a Olše.
Pátek 27. července:
17:49
Hladiny řek v kraji pomalu klesají. Druhý povodňový stupeň, tedy pohotovost platí již jen na třech místech, na řece Odře v Bartošovicích a v Ostravě-Svinově a na řece Olši ve Věřňovicích. Stav bdělosti, první stupeň, stále trvá na řece Ostravici ve Slezské Ostravě a ve Frýdku-Místku, na řece Olši v Dětmarovicích a v Jablunkově, na řece Stonávce v Hradišti, na Odře v Bohumíně a na řece Opavě v Karlovicích na Bruntálsku, Děhylově a Opavě.
10:51
Hasiči a policisté doposud nenalezli tělo muže, který se ve čtvrtek večer utopil v rozvodněné řece Lubině na Novojičínsku. Policie nicméně tvrdí, že šlo zřejmě o bezdomovce. "Jde o první oběť letošních povodní na severní Moravě a ve Slezsku," uvedl operační důstojník novojičínské policie.
09:02
Stav ohrožení odvolali vodohospodáři na řece Olši v Jablunkově, kde hladina řeky přesahovala tři metry. Třetí stupeň odvolali i na řece Stonávce v Hradišti. Na obou místech platí druhý stupeň - pohotovost.
08:57
Kvůli vydatným dešťům odpouští vodohospodáři větší množství vody z téměř všech vodních nádrží v kraji. Ze Šance na Ostravici se od čtvrtka valilo dvacet pět metrů krychlových za sekundu.
07:25
"Srážkové úhrny za 24 hodin se pohybovaly v Beskydech v rozmezí od 21 do 63 milimetrů. Extrémem pak bylo 72 milimetrů na stanici Ondřejník. Srážky měly často charakter prudkých přívalových dešťů," řekl dopečer Povodí Odry Pagáč. Podle meteorologů by měly srážky na území kraje během dne ustávat.
07:14
Stav ohrožení, nejvyšší stupeň povodňové aktivity, platí nově i na řece Olši v Jablunkově. Hladina řeky tam přesáhla tři metry. Třetí stupeň rovněž stále platí na řece Stonávce v Hradišti. Stav pohotovosti, tedy druhý stupeň, je vyhlášen na řece Ostravici ve Slezské Ostravě, na Odře v Ostravě-Svinově a v Bartošovicích na Novojičínsku a na řece Opavě v Polní ulici Opavě. První stupeň pak platí na dalších deseti místech v kraji.
06:18
Pohotovost, tedy druhý povodňový stupeň, trvá na řece Odře v Bartošovicích a v Ostravě-Svinově, na Olši v Jablunkově a na řece Opavě v Polní ulici v Opavě. První povodňový stupeň je pak vyhlášen na Ostravici ve Frýdku-Místku a Slezské Ostravě, na řece Opavě v Děhylově, Krnově a Karlovicích na Bruntálsku, na Lubině v Petřvaldě, na řece Odře v Bohumíně, na Olši v Českém Těšíně, Věřňovicích a Dětmarovicích a na Lučině v Bludovicích a Domaslovicích.
06:08
Stav ohrožení, třetí povodňový stupeň, vyhlásili vodohospodáři na řece Stonávce v Hradišti.
Čtvrtek 26. července:
21:51
Neznámý člověk spadl odpoledne do rozvodněné řeky Lubiny ve Frenštátě pod Radhoštěm. "Neznáme zatím jeho totožnost. Dostali jsme zprávu, ža tam spadl nějaký muž, od záchranné služby," uvedl operační důstojník novojičínských hasičů Petr Küsser. Lubina, která se vlévá do řeky Odry, byla ve druhém stupni povodňové aktivity. Tělo se hasičům do večera nepodařilo vylovit.
19:39
Poblíž soutoku Odry a Opavy za restaurací Bořík v Ostravě se voda vylila z břehů a zaplavila polní cestu. Silnice byla proto uzavřena. Voda však začala klesat dříve, než dosáhla kritické hranice.
14:57
Řeky, na nichž platí kvůli velké vodě některý ze tří stupňů povodňové aktivity, jsou zvláště u jezů pro vodáky nebezpečné. Neměli by tedy sjíždět Odru, Opavu, Olši a Ostravici. "Nebezpečné může být i sjíždění některých menších toků v povodí Moravy a Odry v Jeseníkách a Beskydech," sdělil Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu.
14:56
Vydatné deště sice měly v uplynulých dnech na svědomí záplavy, příznivě ale ovlivnily růst hub. "Deště přece jen zapůsobily, takže je jich více než před pár dny, ale ještě to není ten pravý houbařský boom," řekl jednatel České mykologické společnosti Miroslav Smotlacha. Rostou letní druhy, například žampióny, lišky obecné, holubinky nebo bedly.
14:46
Vytrvalé deště posledních dní přerušily systematický archeologický výzkum, který každoročně, již od roku 1978, probíhá na bývalém halštatském a slovanském hradisku v Chotěbuzi-Podoboře. Fotografie a více informací - ZDE
13:26
Stav pohotovosti platí nově i na řece Odře v Ostravě-Svinově, kde hladina řeky dosáhla 330 centimetrů. Vodohospodáři zrušili druhý stupeň na řece Lubině v Petřvaldu.
12:18
Druhý povodňový stupeň, tedy pohotovost, trvá na třech tocích v kraji. Na řece Lubině v Patřvaldu, na Odře v Bartošovicích a na Olši v Jablunkově. První stupeň platí celkem na dvanácti místech. Na řece Ondřejnici v Kozlovicích, na Ostravici ve Frýdku-Místku a Slezské Ostravě, na řece Opavě v Děhylově, Krnově, Karlovicích a Opavě, na Stonávce v Hradišti, na řece Odře v Ostravě-Svinově a Bohumíně a na řece Olši v Věřňovicích a Dětmarovicích.
12:10
Krátce před polednem vyhlásili vodohospodáři druhý stupeň povodňové aktivity na řece Lubině v Petřvaldě.
10:17
Kolem 10 hodiny hladina vody poklesla a na místě stále platí pohotovost, která odpovídá druhému stupni povodňové aktivity. Stejná situace trvá na řece Olši v Jablunkově na Frýdecko-Místecku a nově byl druhý stupeň vyhlášen také na řece Odře v Bartošovicích na Novojičínsku. Na několika dalších místech Moravskoslezského kraje je vyhlášen nejnižší povodňový stupeň, bdělost. Situace platí na některých místech řeky Opavy, Lubiny, Odry, Olše a Stonávky. Vodohospodáři však očekávají, že srážky budou do pátku pozvolna ustávat a hladiny všech řek začnou klesat.
10:16
Na řece Ondřejnici v Kozlovicích na Frýdecko-Místecku museli vodohospodáři na krátkou dobu vyhlásit stav ohrožení, tedy nejvyšší stupeň povodňové aktivity. "Během hodiny a půl tam spadlo asi 20 milimetrů srážek a hladina šla rychle nahoru," řekl dispečer Povodí Odry Pavel Tvrz.
07:44
Druhý povodňový stupeň, tedy pohotovost, platí na řece Olši v Jablunkově. První stupeň pak vodohospodáři registrují na dalších pěti místech v kraji.
Středa 25. července:
20:02
Vodohospodáři odvolali stav pohotovosti, tedy druhý stupeň povodňové aktivity na řece Olši v Jablunkově na Frýdecko-Místecku. Na několika místech v Moravskoslezském kraji tak platí už pouze nejnižší stupeň povodňové aktivity, bdělost.
17:01
Kvůli přeháňkám a nasycenosti půdy vodou meteorologové předpokládají opětovné vzedmutí hladin na tocích v povodí Odry. Hladiny však mají dosáhnout na většině postižených míst nejvýše druhého stupně povodňové aktivity, tedy stavu pohotovosti. Nejvyšší stupeň povodňové aktivity, ohrožení, by mohl být vyhlášen pravděpodobně jen na horní Olši v povodí Odry.
14:16
Do čtvrtečního poledne podle předpokladů meteorologů naprší v Jeseníkách a v Beskydech 15 až 30 milimetrů vody na metr čtvereční. Dosavadní předpovědi se nenaplnily, většina srážek totiž spadla na polské straně hranic.
13:12
Po dvanácté hodině vyhlásili vodohospodáři druhý povodňový stupeň i na řece Vidnávce ve Vidnavě na Jesenicku. Stav pohotovosti stále platí v Jablunkově na řece Olši. První stupeň - tedy bdělost platí na pěti místech v kraji. Na řece Ostravici ve Frýdku-Místku a Slezské Ostravě, na řece Opavě v Karlovicích a Děhylově, na Olše ve Věřňovicích a na říčce Bělé v Mikulovicích.
11:22
Škody, které na severní Moravě způsobila živelní pohroma za posledních několik dnů, dosáhly jen u klientů České pojišťovny 74 milionů korun. Největší škody způsobilo krupobití a zplavy. "Celkový počet nahlášených pojistných událostí na severní Moravě za obě vlny krupobití a záplav se zatím blíží číslu 1200," řekl mluvčí pojišťovny Michal Urban.