Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Aktovka bývalého ředitele Temelína spustila atomový poplach

  23:01aktualizováno  19. srpna 10:48
Pro exředitele Jaderné elektrárny Temelín Františka Hezoučkého to měla být běžná kontrola u jeho bývalého závodního lékaře. Nakonec se zvrtla ve skandál. V areálu elektrárny přenášel bez povolení v aktovce část jaderného palivového článku a jeho "zářící" taška pak spustila alarm.

František Hezoučký (vlevo) v Temelíně na archivním snímku z roku 2002. | foto: M. SváčekMF DNES

Osmašedesátiletý Hezoučký, který je považován za jednoho z největších jaderných expertů v zemi, si před několika týdny zašel k doktorovi v areálu elektrárny. V tašce měl dvě pelety, součásti opravdové palivové tyče používané v reaktoru.

Do elektrárny pronesl Hezoučký "svítící" tašku ještě bez problémů, ale když areál opouštěl, detekční rámy spustily alarm. Vynášet radioaktivní materiál z elektrárny je totiž přísně zakázáno a pod přísným dohledem je i jakákoliv manipulace s jadernými a uranovými látkami.

Hezoučkého případ dosud zaměstnává detektivy z Útvaru pro boj proti organizovanému zločinu a experty Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Pokud by se Hezoučkému prokázalo porušení zákona, hrozilo by mu až pět let vězení.

"Byla to od něj - promiňte - blbost"

UKÁZKA PRO STUDENTY

"Pelety jsem si půjčil z ústavu paliv, abych je mohl ukázat studentům," říká Hezoučký.

"Promiňte mi ten výraz, ale byla to od něj prostě úplná blbost. A kdyby nešlo o tak vážnou věc, bylo by to úsměvné," řekla k případu předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

Záření ze dvou pelet sice není nebezpečné, ale jejich energie by mohla po dobu čtyř let napájet dvě stowattové žárovky. Sám Hezoučký vysvětluje návštěvu Temelína s peletami v tašce tak, že na ně prostě zapomněl. "Měl jsem je u sebe z ušlechtilých důvodů. Půjčil jsem si je z ústavu paliv, abych je mohl ukázat studentům," uvedl.

František Hezoučký totiž jako externí učitel přednáší jadernou energetiku na ČVUT v Praze a Elektrotechnické fakultě v Plzni. Aby mohl studentům názorně ukazovat, z čeho se skládají palivové články, zašel si v pražské Zbraslavi do firmy UJP (nástupce zaniklého Ústavu jaderných paliv) pro nějaké staré "tabletky".

Zaměstnanec firmy udělal chybu: vydal Hezoučkému dvě staré palivové tablety oxidu uraničitého z již nepoužívaných sovětských reaktorů typu A-1 (takzvané pelety; každá váží asi 5 gramů). Zřejmě ze známosti. Bývalý ředitel Temelína totiž už nemá platné povolení SÚJB pro nakládání s radioaktivním materiálem.

"Nejde o chybu naší společnosti, ale pochybení konkrétního zaměstnance. Bude samozřejmě potrestán," řekl ředitel firmy UJP Jaromír Shejbal. Také on se s Františkem Hezoučkým dobře zná, setkali se i při spouštění Temelína.

Drábová přinesla vzorek ke Krausovi. Ale měla povolení

Má-li člověk povolení, může si s atomovým palivem chodit třeba i do televize - jako v květnu šéfka SÚJB Dana Drábová. Do pořadu ČT Uvolněte se, prosím přinesla moderátorovi Janu Krausovi ukázat "kus čerstvého palivového proutku".

Avšak Hezoučký nejenže neměl povolení, ale materiál dokonce donesl a vynesl z jaderné elektrárny. A to ve své tašce, když šel do areálu temelínského kolosu navštívit svého lékaře. "Prostě jsem si je tam doma dal a pak na ně zapomněl," vysvětluje Hezoučký.

Odpověď na otázku, proč detektory či ochranka nezachytily osudnou tašku už při příchodu do Temelína, nyní hledá SÚJB. "Zkoumáme, zda udělala ochranka chybu. Nebo zda jsou detekční rámy při příchodu logicky nastaveny na nižší citlivost než při odchodu," vyjmenovává šéfka úřadu Drábová. Materiál podle ní v žádném případě nebyl nebezpečný. "K žádnému ohrožení nedošlo. Byly ale porušeny snad všechny možné předpisy, které v té věci platí," dodala Drábová.

Také podle vlastníka elektrárny, polostátní firmy ČEZ, je úroveň radiace materiálu neškodná. "Byla na hranici detekovatelnosti a nepatrně převyšovala úroveň přírodního pozadí," uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Předmětem vyšetřování také bylo, zda lze zcela vyloučit, že Hezoučký zářící pelety do Temelína opravdu nejdříve přinesl. V této věci nemá pochybnosti ani SÚJB, ani ČEZ. "Kontrolou bylo zjištěno, že se nejedná o náš materiál," řekl Kříž. "Je vyloučeno, že by pelety pocházely z Temelína," potvrdila Drábová.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Babička unesených dětí promluvila, jejich rodičům neodpustí

Rodiče děti unesli ze strakonického dětského centra při povolených návštěvách.

Ten večer zazvonil dvaasedmdesátileté Eulálii Slobodové v bytě v Banské Bystrici mobil a ona ve vteřině věděla, kdo...

Prezidentští kandidáti v debatě „plavali“ v jednoduchém kvízu o obraně

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Kolik má česká armáda profesionálních vojáků, jaký je roční rozpočet na obranu nebo která země vstoupila do NATO jako...

Privatizací OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise

Na těžní věži Dolu Darkov zavlál černý prapor. Tři horníci po vznícení metanu...

Okolnostmi privatizace těžební společnosti OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise. Poslanci ji z iniciativy...Najdete na iDNES.cz