Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Aktivisté zakončili svůj pochod na Staroměstském náměstí

  20:51aktualizováno  20:51
Praha - Několik stovek odpůrců globalizace nemělo ve středu 27. září večer stání a neustále pendlovalo metropolí. Sotva demonstranti dorazili na Karlův most, kde policii slíbili, že jejich protest proběhne v klidu, už se vraceli zpátky. Jako místo svého happeningu si podle zpravodaje iDNES nakonec vybrali Staroměstské náměstí. Situaci neustále kontroluje několik desítek policistů. Centrem metropole létá policejní vrtulník. V ostatních částech Prahy je klid. Ukončenou on-line reportáž z pražských ulic najdete ZDE.

Odpůrci globalizace se znovu rozhoupali k činnosti po sedmé hodině večerní. Z náměstí Míru, kde mají už od včerejška svoji základu, vyrazili na Staroměstské náměstí a k Národnímu divadlu. Na Staroměstském náměstí na ně čekala skupinka dvou až tří stovek aktivistů. Demonstranti nejprve posedávali po zemi a hráli na bubínky. Pak společně, v síle pěti set lidí, zamířili na Karlův most.

Na  Karlově mostě, všichni skandovali: "Svobodu zatčeným!". U každé sochy  mostu stáli dva policejní těžkooděnci. Na Malostranské náměstí v tu dobu po Mánesově mostě a mostě Legií zamířily desítky policejních vozů.

Také zpáteční pochod z Karlova mostu na Staroměstské náměstí se obešel bez incidentů.

Zatčení za frajeřinu

Na Nuselském mostě v Legerově ulici policisté zatkli mladého muže. Stál se skupinkou asi patnácti lidí, náhle se rozběhl proti červené pásce, která brání průniku ke čtyřem obrněným transportérům, které most hlídají. "Promiňte, byla to frajeřina," řekl policistům. Nicméně ti ho ihned nepropustili,  zbytek skupinky skandoval: "Pusťte ho! Pusťte ho!"

Šéfové MMF a SB oficiálně ukončili pražské plenární zasedání o den dříve.

"Shodli jsme se více než dříve," řekl prezident MMF Horst Köhler. Na zítra jsou plánovány už jen závěrečné tiskové konference a oficiální ukončení.

Policie stíhá obviněné pro několik trestných činů

Policejní vyšetřovatelé obvinili celkem 18 z více než 500 demonstrantů, které zadrželi kvůli násilným protestům v souvislosti se zasedáním MMF a Světové banky. Obviněné policie stíhá pro trestné činy - útok na veřejného činitele, výtržnictví a poškozování cizí věci.

Mezi obviněnými je podle mluvčí republikového úřadu vyšetřování Soňi Jindrákové sedm Maďarů, tři Dánové, dva Španělé, dva Poláci, jeden Němec, jeden Rakušan, jeden Čech a jedna Američanka.

Mluvčí vyšetřovatelů nepředpokládá, že by počet obviněných mohl ještě výrazně stoupnout, protože počínání většiny zadržených demonstrantů policie vyhodnotila jako přestupek a postupně je propouští na svobodu.

U všech obviněných aktivistů požádali vyšetřovatelé soud o jejich vzetí do vazby. Stíhání 14 demonstrantů zajišťuje Obvodní úřad vyšetřování pro Prahu 1, čtyři zbývající demonstranty stíhají vyšetřovatelé Obvodní úřadu vyšetřování pro Prahu 4.

V souvislosti s násilnými protesty proti MMF a SB v Praze zadržela policie zhruba 500 osob, z toho téměř sto lidí bylo zadrženo dnes ráno před pražským hotelem Hilton. Celkem bylo předvedeno 127 cizinců, zbytek jsou čeští občané.
Podle Evy Miklíkové z pražské policejní správy už policisté s 31 cizinci zahájili řízení, které skončí jejich vyhoštěním. Tito lidé budou převezeni do záchytného zařízení v obci Balková v okrese Plzeň-sever, dodala Miklíková. Policisté podle ní uplatní stejný postup i vůči ostatním zadrženým cizincům.

Redaktor iDNES projev prezidenta sledoval přímo u Kongresového centra.

Na Vyšehradě za Kongresovým centrem u ulice Lumírova se sešli prezident Václav Havel, policejní prezident Jiří Kolář a ministr vnitra Stanislav Gross. Havel poděkoval pěti stovkám policistů za včerejší práci. "Podle mého názoru jste posílili důvěru věřejnosti v policii," řekl prezident.

Havel v proslovu k policistům v Lumírově ulici řekl: "My se nemůžeme těšit jen z nějakých radostí globalizace. Jako třeba, že v supermarketu dostaneme všechno od tvarohu po auto, ale musíme nést spoluúčast na těch rozporech globalizace. Nemůžeme říct, ať je ten kongres v jiném městě. Musíme se otevřít problémům, vidět je a rovněž jim čelit. Nemůžeme říct ať to dělá policie německá nebo italská nebo španělská nebo jiná. Jsme součástí tohoto světa a já považuji za velice důležité, že jsme tuto zkoušku podstoupili nebo podstupujeme."

Střety policistů s odpůrci globalizace začly ráno u Hotelu Hilton

První středeční potyčka policie s odpůrci Mezinárodního měnového fondu a Světové banky se odehrála před pražským hotelem Hilton. V půl osmé se tam střetla asi stovka policistů s třiceti demonstranty. Mezi aktivisty byli převážně Italové a Španělé. Policie je zatlačila směrem k Florenci, všem zkontrolovala doklady a dva aktivisty zatkala.

Střety policistů a aktivistů pokračovaly na náměstí Míru, kde asi stovka policistů uzavřela před kostelem skupinku zhruba sto padesáti příznivců Inciativy proti ekonomické globalizaci (INPEG). Nakonec z náměstí Míru odvezla 4 odpůrce globalizace a stáhla se. Mezi zatčenými byl i Ondřej Slačálek z redakce A-kontra.

Slačálek se na náměstí Míru  vrátil z policejní služebny v Šafaříkovy krátce po dvanácté hodině. "Převezli mne na policii jen proto, že jsem s nimi diskutoval, když mne žádali o doklady," říká. Policii podle něho zajímala jména organizátorů včerejších akcí. Potvrdil, že na služebně je několik ještě zadržených aktivistů.

Z náměstí Míru se pak vydal dav zhruba čtyř stovek demonstrantů na pochod Prahou, po několika metrech jim však cestu přehradila zásahová policie. Demonstranti si posedali na zem a vyčkávali. Policie je posléze obklíčila ze všech stran. Do kotle posléze vešel i ministr vnitra Stanislav Gross. Chvíli s aktivisty jednal a pak za mohutného pískotu odpůrců globalizace odešel.

O úterním dění v ulicích Prahy se dočtete ZDE.

Zatčených přibývá

Také na ranní demonstraci INPEG na náměstí Míru zatkla policie několik aktivistů. Byl mezi nimi i Ondřej Slačálek z redakce časopisu A-kontra. Posadila ho do antonu a odvezla. Mluvčí INPEG Viktor Piorecký považuje policejní zásah proti Slačálkovi za neadekvátní, protože akce je ohlášená a probíhá pokojně. Podle jeho názoru policie, která má nad aktivisty početní převahu, se chce mstít za včerejší večer.

Ministr vnitra Stanislav Gross  řekl ve vysílání Radiožurnálu, že do ranních hodin bylo zatčeno 420 osob, z toho130 cizinců. "Policie odvádí stoprocentní práci," řekl ministr.

Vyšetřovatel dosud kvůli včerejším násilným protestům v Praze obvinil tři ze 422 zadržených demonstrantů. Dva cizince a jednoho Čecha viní z výtržností a útoku na veřejného činitele. Navrhl jejich vzetí do vazby. Ostatní zadržené policie po výslechu postupně propouští.

 

Poškozené firmy vyčíslují škody způsobené aktivisty

České dráhy odhadly škody, které jim způsobily včerejší demonstrance v pražských ulicích, na čtvrt milionu korun. Na některých tratích byl přerušen provoz. Některé spoje byly odkloněny. Blokáda železniční stanice na přechodu v Horním Dvořišti, která byla v neděli přes 17 hodin blokována italskými aktivisty YA BASTA, stála České dráhy 350 tisíc.

Podle finančního ředitele firmy KFC Zdeňka Šťástky činí předběžná škoda v provozovně Blaník na Václavském náměstí 400 tisíc korun. Byla zcela zničena světelná reklama a vytlučeny všechny výlohy. Dvě výkladní skříně byly poškozeny i ve Vodičkově ulici. Tam předběžná škoda činí 100 tisíc korun. "On-line iDNES nám pomohlo, abycho se orientovali v tom, co se kde děje a mohli se podle toho i zařídit," řekl.

Na opravu se připravují i pobočky ČSOB na rohu Václavského náměstí a Jindřišské. Podle vedení banky budou škody původně odhadované na 100 tisíc korun rozhodně vyšší.

Vedoucí autosalonu Mercedes Thomas Weber si netroufne škody odhadnout. "To udělají až odborníci," řekl zpravodajovi iDNES. Nicméně předkládá, že vzhledem k vysoké kvalitě dvojitého skla bude cena velmi vysoká.

Komerční banka odhaduje škody, které ji způsobily anarchisté při včerejší akci na náměstí Bratří Synků na 15 tisíc korun. "Žádné jiné škody jsme doposud nezaznamenaly, " řekla pro iDNES tisková mluvčí banky Marie Růžičková.

Prezident Václav Havel vystupuje z auta v Lumírově ulici, kde spolu s policejním prezidentem Jiřím Kolářem a ministrem vnitra Stanislavem Grossem poděkovali pěti stovkám policistů za jejich práci. (27. září 2000)

Prezident Václav Havel čeká v blízkosti Kongresového centra na příchod policistů, kterým chce poděkovat za jejich práci při udržování pořádku. (27. září 2000)

Prezident Václav Havel hovoří v Lumírově ulici se policejním prezidentem Jiřím Kolářem. (27. září 2000)

Prezident Václav Havel hovoří v Lumírově ulici se zástupci policie poté co jim poděkoval za jejich za jejich práci. (27. září 2000)

Prezident Havel v doprovodu své ochranky očekává příchod policejních jednotek, které chce pochválit za profesionální výkony při zajišťování bezpečnosti zasedání MMF (27. září 2000)

Prezident Václav Havel odjíždí z Lumírovy ulice, kde spolu s Stanislavem Grossem a Jiřím Kolářem poděkovali skupině asi 500 policistů za jejich práci (27. září 2000).

První středeční potyčka policie s odpůrci Mezinárodního měnového fondu a Světové banky se odehrála před pražským hotelem Hilton. Policie akivisty zatlačila směrem k Florenci, všem zkontrolovala doklady a dva aktivisty zatkala. (27. září 2000)

Několik desítek policistů zatím jen přihlíží davu aktivistů, kteří protestují před hotelem Hilton. (27. září 2000)

Speciální jednotka policie se na náměstí Míru připravuje na zásah proti zhruba třem stovkám aktivistů, kteří tam plánovali další protesty proti MMF a SB. (27. září 2000)

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

„Zeman drsný kantor, Drahoš školený žák.“ Redaktoři glosovali první debatu

Kandidát Jiří Drahoš v prezidentském duelu TV Prima, který moderuje Karel...

Tři dny před začátkem druhého kola prezidentských voleb se Miloš Zeman s Jiřím Drahošem poprvé setkali tváří v tvář v...Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Další z rubriky

Studenti z Třebíče smontují auto pro silničáře, výrobci tomu nevěřili

Limitovaná edice nákladního vozu Tatra Phoenix Präsident připomíná 120 let od...

Studenti třebíčské průmyslové školy budou vlastními silami stavět nákladní auto. Za 1,65 milionu korun ho pro ně koupí...

Myslivecký strážce musí být bezúhonný, odmítl ÚS zrušit část zákona

(Ilustrační snímek)

Ústavní soud odmítl zrušit část zákona o myslivosti, podle které člověk se škraloupem v trestním rejstříku nemá už...

Pražský imám představoval méně přívětivou tvář islámu, říká arabista

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Policie obvinila bývalého pražského imáma Sámera Shehadeha z podpory terorismu. Spolu s ním i jeho bratra Omara, který...

Najdete na iDNES.cz