Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Aktivisté: Úřady nám v blokádě nezabrání

  12:59aktualizováno  12:59
Rakouští odpůrci Temelína míní bojovat i proti svým úřadům. Ty totiž rozhodly, že nepovolí blokády hranic s Českou republikou, které aktivisté chystají na neděli 24. června. Odpůrci atomu se ale nehodlají vzdát a blokády přechodů Dolního Dvořiště a Studánek chtějí uspořádat i přes zákaz.

Hornorakouští odpůrci atomu se kvůli zákazu úřadů rozhodli přesunout blokádu z hraničního přechodu na příjezdovou silnici asi 500 metrů od přechodu. Učinili tak po dohodě s úřady, které nezakázaly úplnou blokádu silnice B310.

Mluvčí Hornorakouské platformy proti atomovému nebezpečí Josef Pühringer tvrdí, že se "bude něco dělat" i na hraničním přechodu Weigetschlag-Studánky, na který se prý zákaz blokád zatím nevztahuje.

Blokády mají zabránit veřejnému slyšení
Odpůrci atomu chtějí blokádami protestovat proti veřejnému slyšení o elektrárně, které se má konat 26. července. Jeho uspořádáním by Česko splnilo jeden z posledních kroků, které Rakousko požaduje před spuštěním prvního bloku elektrárny.

Rakousko ukáže, jak to myslí s Temelínem

Hranici blokovaly dětské traktůrky

Odpůrci Temelína se obávají prohry

 Rakušané nevpustili nákladní vůz do Česka

Rakousko blokádou porušilo dohodu

"I navzdory tomu, že tyto protestní akce na hranicích úřady zakázaly, budeme je provádět, a to nejenom v neděli, ale i v úterý, kdy se má ve Vídni konat veřejné slyšení o Temelíně," řekl mluvčí Hornorakouské platformy proti atomovému nebezpečí Josef Pühringer.

Podle něj jsou blokády pouze opatřením nouzové obrany před jaderným nebezpečím. "Úřady se tu tak trochu pokoušejí kriminalizovat odpůrce atomu a obyvatelstvo," řekl Pühringer, podle něhož to odpor proti Temelínu nesníží, ale  naopak zintenzivní.

 Temelín se připravuje na další testy
V Temelíně se přitom rovněž na červenec chystá pokračování testů štěpné reakce. "Pokračují práce na turbíně," řekl iDNES mluvčí elektrárny Milan Nebesář.

"Jsme dohodnuti s hlavním dodavatelem, že nám předá turbínu 21. července. Hned nato bychom mohli pokračovat v testech," dodal Nebesář. Komplexní testy, při kterých blok běží nepřetržitě na sto procent, by podle Nebesáře mohly začít v závěru roku.

Aktivisté nemají k blokádám povolení
Blokády mají podle mluvčího Hornorakouské platformy proti atomovému nebezpečí Josefa Pühringera vyvinout tlak na českou a rakouskou vládu i na EU, aby se z prověrky vlivu Temelína na životní prostředí nestala fraška.

Pět hlavních protiatomových organizací v Horních Rakousích sice podalo žádost o uspořádání blokády na Dolním Dvořišti, která by se měla konat v neděli 24. června od 17 hodin do půlnoci, ale úřady ji ve čtvrtek neschválily.

Stejně tak byla podána i žádost o povolení protestní blokády ve stejném termínu na přechodu Weigetschlag-Studánky u krajského hejtmanství Urfahr-Umgebung.

Blokovat hranici chtějí i příznivci Temelína

Ve středu proběhne v Českých Budějovicích tisková konference, kterou organizuje Sekce mladých při České nukleární společnosti s občanskými sdruženími Jihočeští taťkové a Ženy v jádře.

V 15 hodin plánují příznivci jaderné elektrárny blokádu hraničního přechodu Dolní Dvořiště dětskými traktůrky.

"Bude to pouze symbolická blokáda. Nechceme zhoršovat vztahy mezi Českou republikou a Rakouskem. Chceme poukázat na nesmyslnost blokád a podpořit dostavbu Temelína," sdělil pro iDNES předseda Sekce mladých Daneš Burket.

Pühringer: K akci dojde v každém případě
Podle mluvčího Hornorakouské platformy proti atomovému nebezpečí Josefa Pühringera dojde k protestním akcím i v případě, že aktivisté povolení nedostanou, stejně jako tomu bylo před měsícem. Tehdy aktivisté zablokovali hraniční přechod Wullowitz-Dolní Dvořiště i bez povolení a policie proti nim nakonec nezasáhla.

Některé protitemelínské organizace, například iniciativa Stop Temelín, již vyjádřily odhodlání uskutečnit blokádu i v případě, že nebude úředně povolena.

Podle Pühringera je ještě možné, že se plánované blokády nakonec přece jenom neuskuteční, což by se stalo v případě, že by se rakouská vláda rozhodla zrušit veřejné slyšení o Temelíně. 

Rakouská vláda: Spuštění Temelína se nevyplatí
Rakouská vláda předala české straně oficiální stanovisko k dokumentaci o vlivech jaderné elektrárny Temelín na životní prostředí.

V dokumentu se podle této informace především poukazuje na ekonomické aspekty provozu Temelína.

Stanovisko obsahuje závěr, že uvedení elektrárny do provozu za nynějších podmínek na energetických trzích by nepřineslo žádné ekonomické výhody, a naopak bilance ekologických a ekonomických aspektů neuvedení
Temelína do provozu by byla v každém případě pozitivní.

"Cílem této žaloby má být určení hodnoty sporu v možném budoucím řízení o náhradu škody způsobené provozem Temelína," řekl hornorakouský hejtman Josef Pühringer.

Rakouské země chtějí podat kvůli Temelínu žalobu
K odpůrcům Temelína se přidaly i vlády rakouských spolkových zemí Horní Rakousy, Dolní Rakousy a Salcbursko. Ty hodlají podat v souvislosti s Temelínem takzvanou určovací žalobu a podělit se spolu o její náklady.

Žaloba má být po poradě s právníky podána jednak u Evropského soudního dvora a jednak u českých soudů.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Zničili jsme svoji jadernou střelnici, oznámila Severní Korea

Severokorejské jaderné testovací středisko Pchunggje-ri na satelitním snímku z...

Severní Korea za přítomnosti zahraničních novinářů provedla operaci, při níž podle svých slov zlikvidovala své hlavní...

Diktatura ničí Eritrejce 25 let. Bez dokladu o dobrém chování se nenají

Demonstrace eritrejských běženců v Izraeli

Přesně před pětadvaceti lety vznikl v oblasti Afrického rohu nový stát, Eritrea. V minulosti patřila koloniální Itálii...

Internet u soudu a kantýna. Zadržená Tereza H. popsala své věznění

Pakistánská policie zveřejnila fotografii mladé Češky, která se na letišti v...

Češka Tereza H. z Uherského Hradiště, která už pátý měsíc tráví v pákistánském vězení kvůli pašování heroinu, znovu...

Sex v těhotenství: Na tohle si maminky stěžují
Sex v těhotenství: Na tohle si maminky stěžují

Čeká vás 9měsíční jízda, nebo bude sex v těhotenství nanic? Těžko předvídat dopředu. Zaručená je jen jedna věc: Při pokusu o erotiku se hodně nasmějete.

Najdete na iDNES.cz