Aktivisté slyšení o Temelíně bojkotovali

  • 12
V bavorském Pasově proběhlo veřejné slyšení o bezpečnosti Temelína. Němečtí a rakouští odpůrci atomu začátek jednání bojkotovali. Nejdříve se jim nelíbilo, že sál pro 500 lidí je příliš malý. Poté si stěžovali na nedostatek tlumočnických zařízení. Chtěli je i pro školáky, kteří přišli na jednání s nimi. Dramatická debata nakonec skončila po devíti hodinách.

Někteří aktivisté si na slyšení přivedli své děti, které by věkem patřily do jeslí či do školky. "Záleží nám na našich dětech, na naší bezpečnosti," řekla zpravodaji Českého rozhlasu jedna z aktivistek. "Nechceme budoucnost, v níž bychom se museli bát."

Aktivisté v jednacím sále vystavili fotografii, na níž se předsedkyně SÚJB Dana Drábová líbá s premiérem Milošem Zemanem po prvním spuštění JETE.

Někteří odpůrci elektrárny zůstali před budovou mediálního centra vydavatelství Verlagsgruppe Passau, kde se slyšení koná. Drží plakáty s hesly požadujícími definitivní odstavení Temelína.

Aktivisté nenechali české zástupce mluvit
Odpůrci Temelína v úvodu slyšení pískotem přinutili šéfku Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Danu Drábovou a ředitele elektrárny Františka Hezoučkého, aby se vzdali svých úvodních vystoupení.

Asi 300 lidí, z nichž někteří byli "vyzbrojeni" transparenty s hesly o nebezpečnosti elektrárny, píšťalkami a řehtačkou, nakonec dosáhli svého a mohli se začít ptát.

Němce a Rakušany zajímala hlavně bezpečnost
Němci a Rakušané se pak ptali zejména na vliv Temelína na životní prostředí, vznik onemocnění způsobených elektrárnou, následky v případě teroristického útoku, jakož i na možnou těžkou havárii. Argumentovali studiemi, které česká strana neuznala.

"Bylo to úplně k ničemu. Úpravy na elektrárně, o kterých jsme se měli bavit, vůbec žádný vliv na životní prostředí nemají," řekl Radiožurnálu Jiří Hanzlíček, člen komise, která vliv elektrárny na prostředí posuzovala.

Odborníci z České republiky opakovaně tvrdili, že JETE je bezpečná a možnost vážné nehody je v ní minimální.

Odpůrce atomu také zajímalo, zda je Temelín pojištěn, a zpochybňovali nezávislost českých i mezinárodních bezpečnostních studií o elektrárně.

Slyšení se mělo původně zabývat 78 stavebními změnami v elektrárně uskutečněnými po pádu komunismu, takto zúžené téma ale odpůrci atomu odmítli. Odpovědi zástupců ČR na různé dotazy doprovázeli posměšnými výkřiky a pískáním.

Slyšení probíhají podle dohody
Slyšení pořádalo české a německé ministerstvo životního prostředí. Ministerstva k tomu zavazuje česko-německá dohoda z roku 1996.

S občany mají o jihočeské elektrárně diskutovat šéfové Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB), společnosti ČEZ i vědci z oblasti jaderné energetiky.

Nečekám nic nového, řekla Drábová
"Nemyslím, že se tu objeví něco nového," odpověděla Drábová před jednáním na dotaz, zda lze od akce očekávat nová fakta o bezpečnosti elektrárny.

Podle SÚJB je však dobré, že se slyšení koná, protože dává možnost, aby se veřejnost zeptala na otázky spojené s JETE. "Nejdůležitější je umožnit veřejnosti přístup k informacím, protože ona si pak je velmi dobře schopna udělat názor sama," dodala před slyšením šéfka úřadu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video