Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Aktivisté nafoukli gumovou velrybu

  18:04aktualizováno  18:04
Praha - Okolo davceti členů ekologického hnutí Greenpeace protestovalo od rána v centru Prahy proti lovu velryb. Demonstrativní pochod centrem aktivisté zakončili před japonským velvyslanectvím na Maltézském náměstí v Praze 1, kde nafoukli gumovou velrybu. Po necelé půl hodině čekání se jim podařilo předat na velvyslanectví i dopis s asi 500 podpisy pro japonskou ministryni zahraničí. Signatáři v něm vyjadřují "hluboké znepokojení nad pokračujícím lovem velryb, který Japonsko provádí pod patronací Ústavu pro výzkum kytovců a japonské rybářské agentury".

Mluvčí Greenpeace Václav Vašků řekl, že akce namířené proti aktivitě japonské rybářské agentury byly v pondělí 20. května naplánované po celém světě. "Zástupci rybářské agentury se totiž právě v těchto dnech účastní zasedání Mezinárodní velrybářské komise (IWC) v japonském Šimonoseki," doplnil Vašků.

"Přestože Mezinárodní velrybářská komise vydala celosvětové moratorium na lov velryb již před 16 lety, pokračuje japonská vláda i nadále v jejich lovu s odůvodněním, že se jedná o vědecký výzkum," doplnil jej mediální asistent aktivistů Tomáš Tetiva.

Greenpeace tento "vědecký" lov velryb v severních oblastech Tichého oceánu a ve velrybí chráněné oblasti v jižních mořích považuje za skrytý obchodní lov.

Podle ekologů řada zemí musí sdílet vinu za celosvětový úbytek velrybí populace, k němuž došlo v minulém století. Kromě Japonska a Norska ale žádná z těchto zemí již v lovu velryb dávno nepokračuje, píše se v protestním dopise ekologů.

Okolo davceti členů ekologického hnutí Greenpeace protestovalo od rána v centru Prahy proti lovu velryb. Demonstrativní pochod centrem aktivisté zakončili před japonským velvyslanectvím na Maltézském náměstí v Praze 1, kde nafoukli gumovou velrybu. (20. května 2002)

Okolo davceti členů ekologického hnutí Greenpeace protestovalo od rána v centru Prahy proti lovu velryb. Demonstrativní pochod centrem aktivisté zakončili před japonským velvyslanectvím na Maltézském náměstí v Praze 1, kde nafoukli gumovou velrybu. (20. května 2002)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Čtyři oběti požáru hotelu v Praze a eutanazie jako Paroubkův lék pro ČSSD

Hlášení o požáru v hotelu Eurostar David v pražské Náplavní ulici dostali...

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv, mimo jiné se dozvíte, že počet obětí sobotního požáru hotelu v centru Prahy vzrostl na...

VIDEA TÝDNE: Pašeračka heroinu, nakládačka od hokejisty a zpomalovací práh

Nová nástraha pro řidiče: pod auty se propadne zem

Na mezinárodním letišti v pákistánském velkoměstě Láhaur byla zadržena dívka, která pašovala devět kilogramů heroinu....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz