Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Aktivisté Greenpeace vylezli na komín elektrárny v Prunéřově

  8:13aktualizováno  20:57
Devět aktivistů ekologické organizace Greenpeace ráno vylezlo na vysoký komín Elektrárny Prunéřov II, která patří společnosti ČEZ. Požadují, aby firma při plánované obnově elektrárny použila buď nejekologičtější technologii spalování uhlí, nebo aby provoz do roku 2015 úplně uzavřela. Elektrárna podala na aktivisty trestní oznámení.

Devět aktivistů Greenpeace kolem třetí hodiny ranní proniklo přes plot do areálu elektrárny. Pět z nich by mělo začít sestupovat po desáté hodině večer, zbylí čtyři pak až ve čtvrtek dopoledne.

Aktivisté vylezli na vrchol komína a pak se vrátili na předposlední plošinu ve výšce 250 metrů. Od odpoledne se pokoušejí rozvinout několik desítek metrů velký transparent s nápisem Stop CO2. "Jsme zhruba ve dvou třetinách rozvinutí. Kvůli větru to jde velmi pomalu," hlásil v půl deváté večer vedoucí klimatické a energetické kampaně Greenpeace Jan Rovenský.

"Jsme ve spojení s policií, považujeme to za násilné vniknutí," řekl iDNES.cz severočeský mluvčí ČEZ Oto Schnepp. Elektrárna se domnívá, že aktivisté vnikli na pozemek dírou v plotě.

Plot je podle Schneppa nový, ostraha ho v určitých intervalech kontroluje. "Bohužel je 6,5 kilometru dlouhý, a tak členové ostrahy nemohou být všude najednou," sdělil mluvčí iDNES.cz. Plot byl kolem elektrárny nainstalován nedávno, takže zatím není vybaven elektronickou ochranou. Aktivisté ale odmítají, že by díru v plotě prostřihali oni.

Prostor hlídá agentura

Jan Rovenský telefonicky z komína ČTK řekl, že v žádném případě plot areálu nestřihali, ale použili žebříky a přes žiletkový drát položili koberce. "Naštěstí to máme zdokumentované, nedošlo k žádnému poškození," uvedl.

Policisté podle chomutovské mluvčí Marie Pivkové zjistili, že plot byl prostřihán zhruba před 14 dny a se vstupem ekologů do elektrárny nesouvisí.

Prostor kolem komína je uzavřen a hlídá ho bezpečnostní agentura. "Jakmile se aktivisté rozhodnou k sestupu, přivoláme policii," řekl Schnepp s tím, že po identifikaci budou aktivisté vyvedeni z elektrárny k dalšímu vyšetřování.

Severočeský mluvčí ČEZ ukazuje vystřihanou díru v plotě elektrárny Prunéřov II (10. června 2009)

Policisté zatím členy Greenpeace legitimovali. Další kroky proti aktivistům společnost zváží. Vedení elektrárny ale již podalo trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli poškození zařízení elektrárny.

PRUNÉŘOV ii

- největší český zdroj emisí oxidu uhličitého, který každoročně vypustí do atmosféry více tohoto skleníkového plynu než všechna česká osobní auta dohromady (přes 10 milionů tun/rok),
- největší český zdroj emisí oxidů síry (16 400 tun/rok) a oxidů dusíku (18 000 tun/rok),
- druhý největší český zdroj emisí polétavého prachu (854 tun/rok) a kadmia (271 kg/rok).
Zdroj: Integrovaný registr znečištění, http://www.irz.cz

Kolem deváté hodiny už bylo devět aktivistů na 300 metrů vysokém komínu, čtyři jejich kolegové zůstali dole. "Je to velmi nebezpečné, naší hlavní snahou teď je, aby se nikomu nic nestalo," informoval Schnepp.

"V tuto chvíli jsou asi 250 metrů vysoko na plošině. Výš už se vylézt nedá," řekla iDNES.cz mluvčí Greenpeace Lenka Boráková v devět ráno. "Chceme, aby společnost ČEZ zvýšila účinnost Elektrárny Prunéřov II. Jde nám o takzvanou čistou účinnost elektrárny. Ta by měla dosahovat zákonem požadovaných 42 %. Pokud tak ČEZ neučiní, měl by elektrárnu do roku 2015 úplně odstavit," dodala.

Členové Greenpeace se chtěli sejít s ředitelem ČEZ Martinem Romanem, ten je ale dnes mimo republiku a na zítra má naplánované schůzky. Aktivisté se snaží k dialogu sehnat alespoň zástupce generálního ředitele společnosti.

"ČEZ bez ohledu na platné právní předpisy, tlak místních obyvatel i požadavky ministerstva životního prostředí trvá na tom, že při obnově Prunéřova použije zastaralou technologii a bude ji provozovat další čtvrtstoletí," uvádí se na stránkách Greenpeace.

Podobně vylezlo jedenáct aktivistů Greenpeace na komín stejné elektrárny předloni v prosinci. Protestovali tak proti globálnímu znečišťování Země skleníkovými plyny.

Podle Borákové vyprodukuje elektrárna ročně 10 milionů tun skleníkových plynů, což je víc, než kolik vypustí všechna osobní auta v Česku.

Elektrárna Prunéřov II

Mapu zvětšíte kliknutím. Zdroj: Mapy © PLANstudio

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Starosta Prahy 7 chce být primátorem, půjde proti vlastní straně

Starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

Oblíbený starosta Prahy 7 Jan Čižinský chce příští rok usilovat o post primátora, bude ale kandidovat proti vlastní...

Nedopustili jsme roztržku, rozdělení bylo správné, shodli se Klaus a Mečiar

Bývalí premiéři Václav Klaus (vpravo) a Vladimír Mečiar se zúčastní debaty...

Bylo to jako propadnout se v čase o čtvrt století zpět. V budově bývalého Federálního shromáždění vzpomínal Václav...

Sport bude mít speciální úřad, připraví ho zlatý olympionik Hnilička

Milan Hnilička

Premiér Andrej Babiš hodlá zřídit funkci vládního zmocněnce pro sport. Podle Lidových novin bude tento post zastávat...Najdete na iDNES.cz