Jiří Fiala, předseda sdružení K213

Jiří Fiala, předseda sdružení K213 | foto: Čeněk Třeček, iDNES.cz

Aktivista za práva otců dostal za skok z okna soudu a útok na stráž rok natvrdo

  • 71
Krajský soud v Praze minulý týden uložil aktivistovi za práva otců a předsedovi sdružení K213 Jiřímu Fialovi roční vězení kvůli tomu, že před časem vyskočil se spisem z okna soudní síně a následně se popral s justiční stráží.

Odvolací senát tak zmírnil rozsudek Okresního soudu v Kolíně, který vyměřil Fialovi dvouletý trest vězení. "Soudy jej uznaly vinným z pohrdání soudem a útoku na veřejného činitele," řekla mluvčí krajského soudu Zuzana Steinerová.

Rozsudek je pravomocný. Fiala se nechal slyšet, že počítá s podáním dovolání k Nejvyššímu soudu. "Kdybych to měl říct jednou větou, tak je to pomsta starých struktur," řekl s poukazem na bývalé členství soudců, kteří se jeho případem zabývali, v předlistopadové KSČ.

Řízení bylo podle něj plné procesních pochybení a porušení trestního řádu. "Podle mého názoru to jsou všechno neplatné právní úkony," uvedl Fiala.

Incident se odehrál v roce 2009 u Obvodního soudu pro Prahu 1, který rozhodoval v řízení o péči Fialova syna. Podle Steinerové chtěl Fiala vzít soudci spis s tím, že řízení dál povede sdružení K213, které prý předtím rozhodlo o odebrání spisu justici, protože "u českých soudů není nikdo, kdo by s tímto případem mohl pozitivně pohnout".

Soudce Fialovi nevyhověl, a tak si vzal spis sám, odmítl jej vrátit a chtěl s ním opustit soud. Cestu mu však podle Steinerové zastoupila justiční stráž. Fiala pak vyskočil z okna na dvůr soudu, kde jej strážní dostihli. Podle soudů Fiala jednoho z příslušníků napadl.

Vzal stráži obušek a oháněl se s ním

"Na soudním dvoře ho dohonila justiční stráž, která na něj zezadu skočila. Pan Fiala jednomu z nich vzal obušek a ohnal se po něm, zasáhnout ho se mu však nepovedlo," popsalo situaci na svém webu sdružení K213. Nepodmíněný trest dostal Fiala proto, že trestné činy spáchal ve zkušební době podmíněného trestu, uvedla Steinerová.

Krajský soud podle ní rozhodl v nepřítomnosti Fialy, kterému se to nelíbí. Sdružení K213 na svém webu uvedlo, že se tak stalo, přestože se Fiala včas a řádně omluvil kvůli účasti u jiného soudu a přestože trval na své účasti u odvolacího jednání.

"Ač rozhodnutí odvolacího soudu dosud nemáme k dispozici, je už nyní naprosto jasné, že se nemůže jednat o nic jiného než o naprostý právní a logický paskvil," uvedlo sdružení. Řízení podle K213 obsahuje "chyby, přehmaty i zcela zjevné naschvály". Nejde o první případ Fialova stíhání.

V minulosti dostal například dvouměsíční nepodmíněný trest vězení za blokádu vstupu do jednací síně Městského soudu v Praze v dubnu 2008. Po zásahu Nejvyššího soudu však prvoinstanční soud aktivistu návrhu na potrestání zprostil. Za blokádu státního zastupitelství v Nymburce z listopadu 2008 zase dostal šestiměsíční nepodmíněný trest vězení.

Odvolací Krajský soud v Praze ale rozhodl, že nešlo o trestný čin, ale o přestupek. Členy sdružení K213 jsou většinou otcové, kteří se z různých důvodů nemohou stýkat se svými dětmi. Svou organizaci pojmenovali podle paragrafu trestního zákona, který stanovoval, že neplacení výživného je trestné. Sdružení považuje alimenty za "otevřený nástroj feministické justice k terorizování otců".

Někteří z nespokojených otců podali v minulosti žalobu na český stát k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Ten jim dal za pravdu v tom, že délka soudních sporů byla často nepřiměřená. K213 proto požaduje revizi "štrasburských" případů.

,

Video