Jan Šinágl (vpravo) na prvomájové oslavě KSČM u Křižíkovy fontány v Praze (2012)

Jan Šinágl (vpravo) na prvomájové oslavě KSČM u Křižíkovy fontány v Praze (2012) | foto: Petr Topič, MAFRA

Aktivista Šinágl podle zpěvačky Vondráčkové popíral zločiny nacistů

  • 300
Policie stíhá protikomunistického aktivistu Jana Šinágla kvůli údajnému popírání zločinů, kterých se dopustili nacisté v období takzvané heydrichiády. Podkladem pro zahájení stíhání přitom bylo trestní oznámení, které na Šinágla podala zpěvačka Helena Vondráčková s manželem a bývalým poslancem Bohuslavem Hubálkem.

Policie zahájila stíhání Šinágla kvůli přečinu popírání genocidia koncem června. Za to hrozí až tříleté vězení. "Můžeme to potvrdit. Bližší informace ale poskytnout nemůžeme, protože vyšetřování je v prvopočátku," řekla berounská policejní mluvčí Marcela Pučelíková. Je možné, že případ bude překvalifikován či odložen.

Šinágl by měl jít ve čtvrtek k výslechu na berounskou kriminálku. Podle něj je ale celé obvinění účelové a nesmysl. "Budu chtít vědět jméno dozorujícího státního zástupce a toho, kdo se pod takovou lumpárnu podepsal," řekl iDNES.cz aktivista. Podle něj je totiž na vyšetřování tlak právě ze státního zastupitelství.

To jeho tvrzení ale odmítá. "Je to jeho klasický argument ve chvíli, když se mu něco nelíbí. Jeho stížnostmi se tady zabývají doslova všichni státní zástupci," vysvětlila Hana Koubíková z berounského okresního zastupitelství. Šinágl je tam známý tím, že stížnostmi a oznámeními "zásobuje" žalobce pravidelně.

Známá zpěvačka a její manžel Martin Michal se s aktivistou nemusí už delší dobu. Soudí se s ním o více než 3,5 milionu korun kvůli textům, které Šinágl o Michalovi publikoval na svých stránkách. V žaludku jim leží i kvůli sbírce, již uspořádal na podporu Marty Kubišové. Právě to by podle Šinágla mohlo za celou věcí stát; mohla by to být jakási forma pomsty.

To ale Michal razantně odmítá. "On vede stránky, kde každého uráží a pomlouvá. To, co on předvádí, do slušné společnosti nepatří. Já jsem na takové věci hodně citlivý - celá moje rodina zahynula v Osvětimi," vzkázal Šináglovi.

Články, které jsou předmětem sporu, zveřejnil Šinágl na svých stránkách. Použil třeba citát ze článku, podle kterého se atentát na Heydricha uskutečnil proti vůli domácího odboje. Dále tvrdí, že počet obětí vypálení Lidic je jen zlomkem obětí poválečné genocidy na sudetských Němcích. A se způsobem, jak v 50. letech vládli komunisté, se nedá vůbec srovnat.


Video