Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Albertov bude 17. listopadu patřit Univerzitě Karlově. Byla nejrychlejší

  9:55aktualizováno  20:54
Shromáždění 17. listopadu na Albertově uspořádá Univerzita Karlova. Rektor Tomáš Zima očekával, že oznámení podala nejdříve ze všech zájemců. Jak vyplývá ze seznamu pražského magistrátu, měl pravdu. Ve spolupráci se studentskými organizacemi chce univerzita uspořádat důstojnou připomínku událostí 17. listopadu 1939 a 1989.

Loňské shromáždění na Albertově | foto:  Michal Šula, MAFRA

Úterý 17. května je prvním dnem, kdy lze pražskému magistrátu oznámit shromáždění plánované na 17. listopadu. Podle shromažďovacího zákona lze totiž akci magistrátu oznámit nejdříve šest měsíců předem. Svolavatelé nezaháleli a od půlnoci zaslali desítky oznámení.

Jak oznámit shromáždění

Shromáždění konané na území hlavního města Prahy je nutno oznámit Magistrátu hlavního města Prahy. Oznámení v písemné formě je nezbytné doručit správnímu úřadu alespoň 5 dnů před konáním shromáždění. V odůvodněných případech může Magistrát hl. m. Prahy přijmout oznámení i v kratší lhůtě. Oznámit shromáždění lze nejdříve 6 měsíců před jeho konáním. Oznámení je nutné podat v písemné formě.

Univerzita letos chtěla všemi silami zabránit, aby se opakovala situace z loňského roku, kdy kvůli vystoupení prezidenta Miloše Zemana po boku lidí z Bloku proti islámu nebyli k památnému místu na Albertově puštěni studenti. UK proto podala oznámení bezprostředně po půlnoci. „Máme záznamy z času 0:00:00 a tří a šesti vteřin po půlnoci,“ řekl Zima. Aby byl úspěch pojištěn, žádosti totiž podaly také různé fakulty.

„Na 17. listopadu již evidujeme velké množství oznámení, nyní již jistě desítky, dost jich bude ovšem duplicitních, neboť byly zasílány různými cestami, to budeme průběžně vyhodnocovat,“ uvedl pro iDNES.cz mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

Ve večerních hodinách už byl vítěz boje o Albertov zřejmý. Podle seznamu nahlášených shromáždění, zveřejněného na webových stránkách hlavního města Prahy, se jím stal rektorát Karlovy univerzity. Kromě samotného Albertova si zamluvil také ulice Studničkovu, Votočkovu a Hlavovu, a to od 9. hodiny ranní až do půlnoci. Akce nese název Oslava 17. listopadů 1939 a 1989 a předpokládaný počet účastníků je 10 tisíc lidí.

Mezi jedněmi z prvních pořadatelů, kteří se o Albertov přihlásili, byl také aktivista Jan Cemper, který byl původně jako jediný uveden v tabulce svolavatelů na stránkách magistrátu.

Při rozhodování mezi zájemci o Albertov je zásadní čas podaného oznámení. „Pro konečné vyhodnocení pořadí musíme vyčkat, než se k nám dostanou všechna podaná oznámení ze všech cest, kterými mohou dorazit. Do té doby nebude přehled shromáždění na portálu hlavního města Prahy pro daný termín aktualizován,“ vysvětlil Hofman ještě před tím, než úředníci došlá oznámení vyhodnotili.

Následně magistrát určil, kdo byl na daných místech první oznamovatel. „Poté se budeme snažit o dohodu mezi svolavateli akcí, kde jsou kolize, respektive o navržení jiného místa shromáždění a poslední možností je vydání rozhodnutí o zákazu později oznámeného shromáždění,“ upřesnil mluvčí postup.

Další akce k 17. listopadu jsou hlášené na Václavském náměstí, na Národní třídě a u křižovatky Národní a Spálené.

Takhle to na Albertově vypadalo loni:

Na Albertově letos nechci extremisty, říká aktivista

Albertov býval tradičním místem, kde si vysokoškolští studenti připomínali události 17. listopadu let 1939 a 1989. Loni se to změnilo, protože kvůli shromáždění Bloku proti islámu, pořádané proruskou aktivistkou Jelenou Vičanovou, za účasti prezidenta Miloše Zemana studenti na toto místo nesměli (více čtěte zde).

Právě proto se Albertov snažil zamluvit Cemper. „Cílem je, aby tam nebyli žádní extremisté, jako je například Martin Konvička nebo Adam B. Bartoš,“ řekl ČTK. Chce případně jednat se zástupci studentů, kteří sem loni nesměli. „Dohodnu si kulatý stůl s lidmi, kteří dělali skutečný 17. listopad na Albertově. Tedy ten, který se loni konal 22. listopadu,“ uvedl.

Pět dní po státním svátku na „náhradní“ akci pro připomenutí událostí 17. listopadu 1939 a 1989 dorazily tisíce studentů i dalších lidí.

„Chceme tento den spojit s připomínkou 17. listopadu 1939 a boje proti fašismu, 17. listopadu 1989 a tedy připomenutí Sametové revoluce na Národní třídě i oslav Mezinárodního dne studenstva a protest proti politice prezidenta republiky. Chceme rovněž, aby tyto akce byly koordinované a nešly časově proti sobě,“ uvedl dále Cemper. Vedle Albertova se pokusil zamluvit také Hradčanské náměstí. Nahlásil navíc průvody z náměstí Míru a Národní třídy na Albertov a z Albertova na Hrad. I ty už jsou uvedené v magistrátním seznamu.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Hromadné nehody uzavřely dálnici D1, na jihu Moravy vyhlásili kalamitní stav

Sníh komplikuje dopravu na dálnici D1, stalo se několik hromadných nehod. (16....

Doprava na dálnici D1 stále stojí, a to na 99. kilometru u Humpolce. Další problémová místa policie zprovoznila v...

Další z rubriky

Škoda po tragickém požáru, odříznutá alpská střediska a soutěž dřevorubců

Hasiči jim pomáhali uniknout pomocí výsuvných žebříků. (20. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, jakou škodu způsobil víkendový požár hotelu v centru Prahy, kolik peněz žádá po...

Policie viní z terorismu bývalého imáma z Prahy. Jeho bratr válčí v Sýrii

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Policie obvinila z terorismu první tři Čechy. Jedním z nich je bývalý pražský imám Sámer Shehadeh, o nějž se již dříve ...

Manželé dali milion na výstavu o republice. Děti to jednou pochopí, říkají

Pavel Müller byl pilotem záchranné služby Jihomoravského kraje.

Neobvykle vysokou částkou přispěla rodina Müllerova z Mikulovska na chystanou výstavu ke stému výročí republiky pod...

Najdete na iDNES.cz