Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bakalářem za půlrok a výuka v hangáru. Komise kritizuje UJAK

  17:20aktualizováno  19:51
Akreditační komise tvrdí, že činnost soukromé Univerzity Jana Amose Komenského Praha vykazuje značné nedostatky. Upozornila mimo jiné na řadu studentů, kteří získali titul bakaláře jen za půl roku studia. Podle školy na tom ale není nic nezákonného. Komise kritizuje i prostory, ve kterých probíhala výuka.
(ilustarční snímek)

(ilustarční snímek) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

„Vysoký počet absolventů končí za dobu výrazně kratší, než je standardní doba studia ve studijním programu,“ stojí ve zprávě Akreditační komise. V letech 2011 až 2014 získalo na univerzitě titul bakaláře 6 641 studentů. Tříletý obor zvládlo za méně než dva roky vystudovat 1 718. Z nich navíc 1 491 za dobu kratší než rok a některým stačilo i méně než šest měsíců studia, tvrdí komise.

„Z uvedených zjištění vyplývá, že každý čtvrtý absolvent bakalářského programu na Univerzitě Jana Amose Komenského Praha  získal vysokoškolské vzdělání za nestandardně krátkou dobu, což je vysoce neobvyklé a může to svědčit o existenci dalších závažných systémových pochybení v činnosti vysoké školy,“ uvedla komise.

Proti tomuto tvrzení se univerzita brání. „Palcové titulky, že na UJAK studovali někteří studenti pouze rok, neodkazují na nic nezákonného - jedná se o studenty, kteří si na UJAK zcela legálně doplňují vzdělání po absolvování vyšších odborných škol, případně o studenty, kteří na UJAK přestoupili z jiné vysoké školy,“ uvedl mluvčí univerzity Jan Červenka.

UJAK

Univerzita Jana Amose Komenského vznikla v roce 2001. Nyní je největší soukromou vysokou školou v ČR. Stabilně na ní studuje 10 tisíc studentů. Má sídlo v Praze, ale celorepublikovou působnost díky síti oficiálních regionálních center

Akreditační komise mimo jiné kritizuje některé prostory, ve kterých probíhá výuka. Ve své zprávě uvádí, že škola „působí v prostorách hangárového typu v obci Starý Hrozenkov, kde výuku zabezpečují vyučující převážně mimo zaměstnance uvedené v akreditačním spise s minimální kvalifikací“. Chybí i zázemí adekvátní knihovny.

Proti tomu se mluvčí univerzity ohradil. „Žádná taková forma výuky nikdy neprobíhala, výtku směřovanou k regionálním pobočkám ze strany Akreditační komise jsme reflektovali a pobočky byly uzavřeny,“ napsal Červenka v prohlášení pro iDNES.cz.

Problémem jsou podle komise i diplomové či bakalářské práce. „Splněné podmínky vykonaných praxí a požadavků na kvalifikační práci z asi 400 studentů vykazuje jen 52 studentů studijního oboru Speciální pedagogika a sedm studentů studijního oboru Speciální pedagogika - učitelství,“ upozornila zpráva.

Komise navíc poukazuje na omezený přístup veřejnosti ke kvalifikačním pracím. To může chránit nekvalitní či opsané práce. „Také to výrazně omezuje možnost kontroly, zda nemohla být mírně rozšířená bakalářská práce obhájena jako práce diplomová a po dalším mírném doplnění jako práce rigorózní, či dokonce doktorská,“ napsala komise. 

Zpráva zdůrazňuje, že komise školu na nedostatky upozorňuje opakovaně. Na výtky podle zprávy škola reagovala zavedením opatření k zajištění kvality vzdělání, ale ty sama obcházela nebo přijatá opatření byla pouze formální.

„Na jednu stranu Univerzita Jana Amose Komenského Praha vytváří značné množství formálních dokumentů, které navozují zdání, že kvalita vysoké školy je vnitřně promýšlena a realizována, avšak z vlastní činnosti vysoké školy je evidentní, že uvedené dokumenty slouží pouze k vnějšímu efektu a že ve skutečnosti systémové prvky vnitřního zabezpečování kvality postrádá a úmyslně je nezavádí, přestože k tomu byla opakovaně vyzývána,“ míní komise. 

I tato tvrzení mluvčí univerzity odmítá.„ UJAK disponuje velmi propracovaným systémem sledování kvality, o němž byla Akreditační komise opakovaně informována formou výročních zpráv i neveřejných materiálů,“ napsal Červenka.

Kvůli nedostatkům žádá ministerstvo školství o odebrání státního souhlasu. „Neexistují relevantní důvody pro takovýto postup. Celou situaci vnímáme jako snahu o poškození UJAK. Nadále budeme postupovat právní cestou,“ uvedl už dříve mluvčí univerzity. (více o snaze odebrat univerzitě souhlas zde)

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...

Lékařku záchranky po oživování pacienta přemohly emoce. Rozplakala se

Po oživování pacienta lékařku zaplavila vlna emocí.

Na sociálních sítích se objevila fotografie lékařky, kterou někdo zachytil krátce poté, co v Praze oživovala mladého...Další z rubriky

Nemocnice má babybox na nejfrekventovanějším místě. Je důstojné, hájí se

Babybox nové generace v ústecké Masarykově nemocnici.

Ústecká Masarykova nemocnice má babybox nové generace za 300 tisíc korun, který nahradil starší typ. Na rozdíl od toho...

Stát slíbil, že přidá. Na karlovarské Císařské lázně pošle 250 milionů

Karlovarské Císařské lázně.

O 150 milionů více než se dosud předpokládalo by měl dát stát na opravu Císařských lázní. Karlovarský kraj, kterému...

Aplikace by mohly nahradit taxametry. Taxikáři proti tomu protestovali

Demonstrace taxikářů před ministerstvem dopravy (24. 11. 2017)

Taxikáři v pátek protestovali před budovou ministerstva dopravy v centru Prahy, kde jednala pracovní skupina, která...Najdete na iDNES.cz