Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Čtyři obory VŠE možná přestanou přijímat, hrozí jim ztráta akreditace

  17:32aktualizováno  17:32
Akreditační komise navrhla omezit akreditaci čtyřem magisterským oborům Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze. Důvodem prý je nedostatečné personální zabezpečení kvalifikovanými vyučujícími. Děkan fakulty Miroslav Ševčík s tímto argumentem zásadně nesouhlasí, fakulta podle něj patří k těm nejlepším.
(Ilustrační fotografie)

(Ilustrační fotografie) | foto: Martin Veselý, MAFRA

VŠE

Vysoká škola ekonomická se člení na šest fakult. Pět - Fakulta financí a účetnictví, Fakulta mezinárodních vztahů, Fakulta podnikohospodářská, Fakulta informatiky a statistiky a Národohospodářská fakulta - je umístěno v Praze, nejmladší Fakulta managementu působí od roku 1998 v Jindřichově Hradci.

Na VŠE studuje více než 20 tisíc studentů, jejichž výuku zajišťuje asi 700 pedagogů a řada externistů. Rektorkou školy je od letošního dubna Hana Machková.

Doporučení Akreditační komise nyní posoudí Ministerstvo školství. Pokud ho potvrdí a akreditaci těchto oborů skutečně omezí, nebude na ně fakulta moci přijímat nové studenty. Ministerstvo obvykle návrhům komise vyhoví.

Podle její předsedkyně Vladimíry Dvořákové měla fakulta problémy dlouhodobě. Zabezpečení některých oborů prý bylo špatné a fakulta podle ní spoléhala na celkově dobré jméno Vysoké školy ekonomické (VŠE).

„Kvalita neodpovídá požadavkům na navazující magisterský obor. Počet profesorů na fakultě nehraje až takovou roli, protože pokud tam jsou, ale student se s nimi při výuce nepotká, tak to samozřejmě nemá adekvátní dopad,“ řekla iDNES.cz Dvořáková.

„Posuzovali jsme konkrétní výuku konkrétních předmětů. Nevylučuji, že na fakultě jsou další profesoři a docenti. Ti ale nefigurovali ve výuce. V některých klíčových předmětech učili lidé, kteří nemají ani doktorát,“ dodává.

Před rokem Akreditační komise vydala fakultě varování. „Situace se nezlepšila, spíše zhoršila,“ vysvětluje Dvořáková. Podrobné zdůvodnění bude zveřejněno asi za dva týdny.

Je to absurdní, fakulta patří k nejlepším v zemi, říká děkan

Návrh na omezení akreditace se týká oborů Ekonomická analýza, Hospodářská politika, Regionální studia a Veřejná správa. Akreditační komise už loni v září konstatovala, že jsou u nich výrazné nedostatky v personálním zabezpečení.

„O tomto rozhodnutí jsem se dozvěděl z médií a zatím jsem nedostal žádné písemné stanovisko. Je to naprosto absurdní rozhodnutí. Fakulta dlouhodobě patří mezi dvě nejlepší ekonomické fakulty v České republice. Máme dostatečné množství profesorů. Přeplňujeme dokonce požadavky akreditační komise,“ řekl iDNES.cz děkan fakulty Miroslav Ševčík. A dodal, že jediným logickým vysvětlením podle něho je, že se někde stal omyl.

Ševčík se v minulosti dostal do sporu s částí studentů i vyučujících, kteří tvrdili, že se zbavuje svých odpůrců z řad kvalitních pedagogů a že se před letošní volbou děkana snažil prosadit do akademického senátu své příznivce. Ševčík nakonec v březnu funkci obhájil. O měsíc později byl přistižen při zneužití majáku na dálnici.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

VIDEO: Ústí zbouralo poničený soukromý dům, peníze za demolici bude vymáhat

Demolice požárem poškozeného domu v Marxově ulici v ústeckých Předlicích.

Demoliční bagr v úterý zlikvidoval dům v ústecké čtvrti Předlice, který se v březnu částečně zřítil po požáru. I když...

JAK SE ZMĚNILI ŘIDIČI: Končící pruh nebo červená mnohé nezastaví

Jízda na červenou

Tresty od soudu na mnoho let do vězení za agresivní jízdu na silnici či dálnici jsou dnes téměř pravidelností. Je to...

ANO prosazuje miliardu pro velké zemědělce. Piráti a ODS se ptají proč

Zemědělcům komplikuje sklizeň obilí vrtkavé počasí.

S kritikou se setkal návrh hnutí ANO na přesun miliardy v rozpočtu ministerstva zemědělství na podporu velkých...Najdete na iDNES.cz