Poslední císařství čeká změna. Japonský vladař Akihito plánuje abdikaci

  • 78
Japonský císař Akihito prohlásil, že jako hlava státu brzy skončí. Jeho abdikace bude první v moderních dějinách asijského souostroví. Důvod svého rozhodnutí Akihito neoznámil, dlouhodobě ho však trápí zdravotní problémy. Vládu nad Japonskem po něm převezme korunní princ Naruhito.

Zprávu o chystané abdikaci císaře Akihita přinesla japonská televize NHK. Panovník se podle ní se svým plánem „v následujících letech abdikovat“ svěřil rodině a nejbližším spolupracovníkům, oficiální prohlášení teprve chystá. Podle NHK vladař cítí, že bude už brzy příliš slabý na plnění všech povinností. Je mu 82 let a trápí ho zdravotní problémy.

Akihito je posledním panovníkem na světě, kterému náleží titul císaře. Japonsku vládne od roku 1989, nemá však žádnou politickou moc.

Do konce druhé světové války byli japonští císaři považováni za bohy, v současnosti jejich postavení odpovídá spíše roli státního „inventáře“. Jejich zahraniční cesty, návštěvy a do značné míry i soukromý život řídí úředníci (více zde).

Abdikaci císaře Japonsko ve svých moderních dějinách ještě nezažilo. Naposledy se císař vzdal moci a předal trůn následníkovi zhruba před 200 lety, uvedla agentura AP.

Akihitova éra se japonsky nazývá Heisei (volně přeloženo Všudypřítomný mír), což je jméno, které dle tradice získá panovník po smrti. Akihitově otci a jeho éře se říká Šówa (Zářící mír). Střídání panovníků se projevuje i v kalendáři, vedle západního datování je v Japonsku dodnes poměrně rozšířené začínat letopočet po nástupu nového císaře. Rok 2016 se tak uvádí i jako rok 28.

Tak jako v každé monarchii existuje i v Japonsku nástupnická linie, Akihitovou abdikací tedy císařství neskončí. Prvním adeptem na trůn je císařův nejstarší syn. Symbolickým vládcem země se tak nejspíš stane šestapadesátiletý korunní princ Naruhito.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video