Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Akce v Libyi oživily debatu o L-159. Podívejte se, co český letoun umí

  11:39
Zásah spojeneckých letounů v Libyi rozvířil debatu o tom, proč v takové misi není nasazen lehký bitevník L-159. Ten je na rozdíl od použitých stíhaček určen přímo k ničení pozemních cílů. Ve své kategorii je L-159 špičkovým strojem, shodují se odborníci. Podívejte se, co "alka" umí.

Náznak, že čeští politici podhodnocují schopnosti letounu L-159, zazněl z úst bývalého velitele letectva generála Jana Vachka. (profil L-159 čtěte zde)

"Alky jsou určené k likvidaci pozemních cílů a nesou stejné rakety či vysoce přesné bomby jako americké letouny F-16. I jejich elektronika je téměř identická a stejně výkonná. Čáslavská letka na L-159 si u spojenců vydobyla respekt i schopnostmi pilotů plánovat akce nad mořem nebo pevninou bez ohledu na počasí či noc. Z pěti kilometrů zasáhli laserem naváděnou pumou cíl o velikosti automatu na colu," řekl Vachek MF DNES.

Bitevní a stíhací letouny

Bitevní letouny jsou určené k boji s cíli na zemi. Vespod mají "pancíř" klíčových míst (např. L-159 chrání keramický štít proti pěchotním zbraním a kevlarový proti střepinám), protože se předpokládá létání v malé výšce. Mohou nést rakety vzduch-vzduch, ale obvykle jen v menším počtu a pro vlastní obranu.

Stíhací letouny jsou uzpůsobené pro boj se vzdušnými cíli (rychlostí, stoupavostí, obratností atd.). Mnohé z nich jsou navržené víceúčelově - k boji proti pozemním cílům či průzkumu.

Bývalý pilot stíhacího bombardéru Vachek říká, že útoky na pozemní cíle v Libyi jsou pro alku "domácí hřiště". "Její výkon plně stačí na rychlost, jakou mají letouny v Libyi, když zaměřují pozemní cíle. Při tom ani příliš rychle letět nelze - čím větší rychlost, tím méně času na reakce," řekl iDNES.cz generál.

Nejcennější je pilot

Bitevní letouny jsou lépe než stíhačky chráněné před střelbou z malých zbraní a střepinami. Klíčová je vždy ochrana pilota - výcvik je dlouhý a drahý.

Vachek dobře ví, že letouny nyní operující nad Libyí jsou stroje vyšší kategorie. Jednu z jejich výhod, vyšší nosnost, ale odmítá poměřovat v absolutních číslech. "Když 'jdete na úkol', stejně nevezete celou škálu munice. Víte, proti jakým cílům budete bojovat. Alka má také elektroniku srovnatelnou se stíhačkami, zejména vynikající radar," říká.

Typickou výzbroj L-159 můžou představovat dvě rakety krátkého doletu Sidewinder (proti letadlům) a čtyři protizemní řízené rakety či laserem naváděné pumy (místo nichž může nést přídavné nádrže).

Lehké bitevníky L-159 českého letectva
Lehké bitevníky L-159 českého letectva

Lehký bitevník českého letectva L-159 (foto 21. základna taktického letectva Čáslav, afbcaslav.cz)

"Když ty letouny máme ve výzbroji a v jejich kabinách sedí piloti, kteří to vybavení umějí ovládat a mají na cvičeních vynikající výsledky, měli bychom mít jasno, jestli jen cvičíme, nebo se i můžeme zapojit v bojové operaci," soudí Vachek.

Šedivý: Bitevníku chybí možnost tankovat za letu

Bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý je v hodnocení L-159 opatrnější. I on ale uznává, že alka je ve své kategorii velmi kvalitní letadlo.

"Letouny zasahující v Libyi samy nesou poměrně velkou zásobu paliva, umí tankovat za letu, takže mohou v teritoriu zůstat déle a provádět údery opakovaně," popsal Šedivý jeden z hlavních rozdílů. Konkrétní příklad: zatímco alka s přídavnými nádržemi (a tedy slabší výzbrojí) vydrží ve vzduchu tři až čtyři hodiny, hlídkové mise britských eurofighterů v bezletové zóně jsou dvakrát delší.

Češi to s L-159 umějí

O úrovni výcviku českých pilotů a kvalitách L-159 svědčí i to, že se Češi účastní aliančních cvičení NATO Air Meet (což mezi letectvy NATO zdaleka není samozřejmost).

Systémy L-159 jsou velmi podobné řízení F-16. Odpovídá tomu vybavení kokpitu, systémy pro přenos informací, komunikační prostředky i kvalita výzbroje, kterou může nést.

L-159 je také výrazně pomalejší než stíhací letouny, zejména s podvěšenou municí a nádržemi. "To, stejně jako poměrně omezený dolet, je ovšem dáno konstrukcí. Původně je určena k operování z letišť blízkých prostoru nasazení. Není konstruovaná na daleké přelety," upozorňuje Šedivý.

Francouzi chtěli být první

Důvod, proč alka v Libyi nelétá, nicméně může být mnohem prozaičtější. Akce nezačala pod hlavičkou NATO, které zná vojenské kapacity svých členů a může konkrétní zemi žádat o konkrétní stroje. Francouzi chtěli být první, kdo udeří. Nebylo jednoduše nikoho, kdo by Česko o L-159 požádal. Nad Libyí ostatně nelétají ani jiné bitevní letouny.

Jiný případ by bylo nasazení třeba v Afghánistánu. "Tam by letiště mohla být poměrně blízko k místům, kde se bude bojovat a pro takové podmínky se L-159 hodí. Nehledě na to, že dokáže operovat z nezpevněných letišť," připomíná Šedivý. "Letoun není náročný, nepotřebuje dlouhou přistávací dráhu. S nízkotlakými pneumatikami a vstupy do motoru vysoko nad zemí, takže nenasává nečistoty, může přistávat na horším povrchu," souhlasí Vachek.

Lehké bitevníky L-159 českého letectva
Lehké bitevníky L-159 českého letectva

Lehký bitevník českého letectva L-159 (foto 21. základna taktického letectva Čáslav, afbcaslav.cz)

V celé debatě je zajímavý ještě jeden aspekt. Exportním ambicím letounu, s nímž je spjato přežití zbrojovky Aero Vodochody, v minulosti zasadilo ránu prohlášení ministra obrany Jaroslava Tvrdíka, že alka je vlastním pilotům nebezpečnější než nepříteli. Teď se nabízí otázka, zda tvrzení politiků o "absenci příslušných strojů a výcviku" nemůže zapůsobit obdobně.

"Každý, kdo zná možnosti použití L-159 a rozumí mechanismům prosazení a udržení bezletové zóny, chápe, že alka je lehký bitevník, který k těmto účelům není primárně určený," říká generál Šedivý. A připomíná i další hledisko: "Nasazení je vždy politickým rozhodnutím a je třeba si uvědomit i to, že není zadarmo."

infografika - Výzbroj letounu L-159 ALCA
Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Ruský zbrojní průmysl vzkvétá. Díky čínské pomoci výroba dramaticky roste

4. května 2024

Premium Přes citelné západní sankce ruský zbrojní průmysl vzkvétá. Tamní produkce zbraní se dramaticky...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Budoucnost válčení? Stíhačka řízená AI obstála v „boji“, vezla i šéfa letectva

3. května 2024  21:23

Americký šéf letectva Frank Kendall se poprvé proletěl experimentální stíhačkou F-16, kterou místo...

Hamás má týden na příměří, jinak Izrael vtrhne do Rafáhu, spekuluje Egypt

3. května 2024  19:28,  aktualizováno  21:13

Izrael dal palestinskému radikálnímu hnutí Hamás týden na to, aby přijal dohodu o příměří a...

Získejte ZDARMA dětskou opalovací kosmetiku Lirene
Získejte ZDARMA dětskou opalovací kosmetiku Lirene

S příjemnými hřejivými pocity ze slunečních paprsků k nám ale míří i nebezpečné UV záření. To na nás působí celoročně, a proto je důležité sebe i...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40 bez posilovače...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...