Akce Čisté ruce nedosáhla očekávaných výsledků

- Takzvaná akce Čisté ruce, kterou vláda sociální demokracie zaměřila na potírání korupce, nedosáhla podle analýzy činnosti Vládního výboru na ochranu ekonomických zájmů (VOEZ) a jeho Koordinační a analytické skupiny (KAS) výsledků, jež od ní veřejnost očekávala.
Analýzu vládě předkládá ministr Bašta a podle ní je právě nízká aktivita vládního výboru jednou z příčin, proč Čisté ruce nedosáhly očekávaných výsledků.

Koordinační a analytická skupina, kterou vede ministr bez portfeje Jaroslav Bašta, je poradním orgánem vládního výboru v jehož čele stojí premiér Miloš Zeman.

Analýzu vládě předkládá Bašta a podle ní je právě nízká aktivita vládního výboru jednou z příčin, proč Čisté ruce nedosáhly očekávaných výsledků. Naopak premiér Zeman loni právě Baštu kritizoval za pomalost této akce.

"VOEZ se od svého ustanovení sešel celkem na čtyřech zasedáních... KAS nebyla úkolována, nebyly po ní požadovány ani zprávy o činnosti. Do současnosti nebyl schválen ani plán činnosti na období listopad 1999 - srpen 2000. Z pohledu KAS neplnil VOEZ - jako orgán vlády - úkoly stanovené statutem a na akci Čisté ruce se téměř nepodílel," uvádí se v analýze.

Pokud má vláda splnit svůj slib, že bude potírat korupci, je podle analýzy třeba stanovit priority protikorupční akce Čisté ruce, zaktivizovat vládní výbor, provést personální změny na klíčových místech, zejména na ministerstvu vnitra, restrukturalizovat kriminální službu a dokončit návrh zákona o finanční policii a finanční prokuratuře.

Analýza také upozorňuje, že za většinu oblastí činnosti koordinační skupiny jsou v České republice zodpovědné resorty s příslušnými kompetencemi, a tak "je otázkou, zda v čele KAS má stát ministr zcela bez kompetencí". Původní předpoklad podle analýzy byl, že se na Čistých rukou budou podílet i tajné služby, které spadají  do pravomocí ministra Bašty. To se však nestalo.

Do 30. listopadu loňského roku dostala KAS podle analýzy 525 podání od fyzických i právnických osob a 252 jich předala vyšetřovatelům. Skupina také zpracovala deset rozborů týkajících se například hospodaření majetku bývalého Socialistického svazu mládeže nebo reorganizace cizinecké a zahraniční policie. Ze skupiny vyšlo sedm námětů a stanovisek, například k zákonům o finanční prokuratuře, platech soudců a státních zástupců nebo návrh věcného záměru zákona o finanční policii a návrh právní úpravy finančního zpravodajství.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video