Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Akademické centrum změní Dejvice

  11:33aktualizováno  11:33
Praha - Centrum Dejvic se má v budoucnu radikálně změnit. Vedle Smíchova a Pankráce by se Vítězné náměstí mělo stát třetím největším pražským staveništěm. Do tří let by mělo na Vítězném náměstí vyrůst společenské a obchodní centrum a budova nové radnice. Dalším velkým projektem je přemístění Národní technické knihovny z Klementina do Dejvic.

Nezastavěnou plochu mezi ulicemi Evropská a Jugoslávských partyzánů zaplní komplex zabírající téměř sto tisíc metrů čtverečních. "Chceme nabídnout to, co zatím této městské části chybí," tvrdí místopředseda představenstva společnosti Dejvice Center Miroslav Najman.

Vedle obchodů, restaurací, prostorů pro volný čas či moderního hotelu se zde rozšíří také akademická půda. Nové prostory bude využívat Vysoká škola chemicko-technologická.

Velká část pozemků, na nichž centrum vyroste, patří totiž právě této vysoké škole, která pozemky do projektu vložila jako svou investici. Jako protihodnotu získá budovy, jež důstojně uzavřou stávající vysokoškolský komplex. "Vedle poslucháren a některých ústavů by mělo být jeho součástí i kongresové centrum s kapacitou tisíc míst," uvedl Jan Staněk z VŠCHT.

I když projekt zatím ještě nemá ani územní rozhodnutí a zahájení stavebních prácí odhadují představitelé společnosti Dejvice Center až počátkem roku 2003, o pronájem komerčních ploch je prý již nyní překvapivě velký zájem. "Jen o pronájem hotelu projevilo zájem dvanáct mezinárodních hotelových řetězců," řekl Najman.

Uzavření předběžných nájmů sedmdesáti procent ploch je také předpokladem získání stavebního povolení. Ministerstvo školství i vlastník pozemků VŠCHT, které smlouvy s investorem uzavírali, však důrazně trvají na tom, aby vybraní nájemci a jejich zboží měli souvislost s programem zde sídlících vysokých škol - tedy VŠCHT a ČVUT.

"Prioritním záměrem nemá být vybudování komerčního centra, ale rozšíření vysokoškolského komplexu. Proto jsem rád, že v dozorčí radě Dejvice Centra sedí zástupci vysokých škol, kteří na splnění této podmínky dohlédnou," poznamenal Miroslav Brabec z ministerstva školství.

Dosud jediným investorem Dejvice Centra je německá společnost Timon Bauregie, která zatím do projektu vložila pět milionů marek, celkové náklady by se však měly vyšplhat až na 280 milionů marek.

Projektem Dejvice Center však stavební ruch na Vítězném náměstí neskončí. Počátkem příštího roku budou radní Prahy 6 vybírat partnera na výstavbu polyfunkčního domu, ve kterém najde nové sídlo radnice Prahy 6.

"Budova by měla vyrůst na místě současné vietnamské tržnice. Momentálně probíhá anketa mezi místními občany, jaké další funkce by si zde přáli - obřadní síň, knihovnu či jiné využití," uvedl vedoucí odboru územního rozvoje Bohumil Beránek. Všechny zmíněné projekty jsou prezentovány na výstavě "Praha 6 na prahu třetího tisíciletí", která začala v tomto týdnu ve velkém stanu na Vítězném náměstí.

Uprostřed Dejvic by měl vzniknout nový komplex, který by měl využívat především zdejší vysoké školy.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Majitel části hřiště si ohradil pozemek, kůly zabetonoval před brankou

Majitel čtvrtiny fotbalového hřiště v Přešťovicích  si svůj pozemek ohradil...

Jámy a v nich zabetonované železné kůly vyrostly takřka přes noc na fotbalovém hřišti v Přešťovicích na Strakonicku....

Další z rubriky

Policie musela zastavit demonstranty. Chtěli vtrhnout na sjezd KSČM

Stovky lidí protestovaly v Nymburku proti KSČM a prezidentu Miloši Zemanovi....

I po odjezdu prezidenta Miloše Zemana pokračovaly v Nymburku v průběhu sjezdu KSČM demonstrace proti prezidentovi...

Filip si přes mizerný výsledek KSČM udržel post předsedy strany

Vojtěch Filip si udržel post předsedy strany, ve druhém kole volby porazil...

Vojtěch Filip si udržel post předsedy strany, když ve druhém kole volby porazil představitele ortodoxního křídla strany...

Budeme vládu tolerovat, řekl Filip. Lidé protestovali proti ruskému švábovi

Šéf komunistů Vojtěch Filip na sjezdu strany v Nymburku. (21. dubna 2018)

Na české komunisty je upřena největší pozornost od pádu minulého režimu v listopadu 1989. Poprvé od té doby totiž...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz