Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

AIDS se stal jejich osudem

  0:23aktualizováno  0:23
Praha - Dva lékaři, Luc Montagnier a Ladislav Machala, se nikdy nesetkali. Přesto mají společný osud - AIDS, hrozbu milionů. Před dvaceti lety Luc Montagnier z Pasteurova ústavu objevil a izoloval virus způsobující onemocnění AIDS. Psal se květen roku 1983. V následujících sedmi letech pak lékař sváděl bitvu s americkými kolegy o uznání svého objevu. Ladislav Machala, lékař AIDS centra v Praze na Bulovce, rovněž spojil svou práci s bojem proti zákeřné nemoci.

V roce 1981, kdy byla poprvé popsána, pracoval na infekční klinice. "Tehdy se o tom psalo jako o nějaké záhadné nemoci homosexuálů, která se u nás hned tak nevyskytne," vzpomíná.

Všechno bylo, jak známo, jinak. A když se o čtyři roky později objevil první případ právě na Bulovce, Machalu, původně pediatra, napadlo, že by tohle mohlo být téma pro něj. "Upřímně říkám, že jsem si za hluboké totality pomyslel, že by to mohl být program, s nímž se podívám ven. To jsem hrozně chtěl a napadlo mě: Jestli s něčím, tak s AIDS," přiznává lékař. A opravdu - od té doby byl skutečně jen ve Spojených státech jedenáctkrát.

Oficiální statistiky začaly výskyt infekce sledovat až v roce 1986: v zemi tehdy žilo 26 lidí s virem HIV a dva s nemocí AIDS. Od té doby se dalších 485 lidí dozvědělo, že v jejich krvi koluje virus HIV. Obětí si AIDS vybral rovných 90.

Prvním pacientem, s nímž se Machala osobně setkal, byl v pořadí druhý Čech, u něhož zdejší lékaři stanovili diagnózu AIDS. Muž trpící hemofilií se nakazil při transfuzi krve. "Obavy se tehdy mísily s jistou profesionální zvědavostí," popisuje Machala svůj první kontakt. "O té nemoci se ještě mnoho nevědělo, takže hned za dveřmi pokoje stály galoše a dovnitř se chodilo v maskách." Změnilo se i prostředí AIDS centra: "Když jsme začínali, seděli jsme v malém kamrlíku a pacienti měli místo čekárny průchozí chodbu vedoucí do druhého patra."

Dnes mají podle Machaly celé oddělení, nábytek, který alespoň trochu připomíná ten domácí - a vůbec volnější režim, než mají pacienti na kterémkoli jiném nemocničním oddělení. I léčba je, jak říká Machala, "trošku nadstandardní" - výjimečnost choroby spojená se silným tlakem pacientských organizací zajistila od samého počátku přísun peněz ze státního rozpočtu, takže relativně malý počet nemocných dosáhne na poslední výdobytky lékařské vědy, jaké se jen namanou.

Možná proto se změnilo i samo vnímání choroby: doba, kdy se profesionální myči oken vyhýbali AIDS centru oklikou a sami pacienti před svými lékaři vystupovali pod číselným kódem, je pryč, ale přišel druhý extrém: "Nemoc se trošku podceňuje. I u svých pacientů se setkávám s postojem, že medicína jde dopředu tak rychle, že se něco musí v dohledné době najít. Já bych jim to přál, ale bohužel tento optimismus s nimi nesdílím," konstatuje Machala.

Ovšem i on se změnil: "Před 15 lety jsem se zájmem chodil na pitvy svých pacientů, posledních pár let už nechodím. Smrt jsem vždycky považoval za prohru, ale jaksi profesionální. Jak stárnu, je mi těch lidí čím dál víc líto a nemohu je vidět na pitevním stole," přiznává Ladislav Machala. O děti s virem HIV, z nichž první se narodilo před čtyřmi léty, se stará jeho kolega. I na svých zahraničních cestách se Machala vyhýbá oddělením pro děti s AIDS. "Nemohu to nějak přenést přes srdce," říká otec tří dětí.

Lidstvo sice zaznamenalo pokroky při péči o nemocné, ale lék proti AIDS stále nemá k dispozici. Podle statistiky OSN zemřelo do konce roku 2000 na AIDS 21,8 milionu lidí, 36,1 milionu je nakažených HIV.

"Podíl mladých lidí na počtu infikovaných je dostatečným důvodem pro posílení snah o zmírnění epidemie," napsali autoři prohlášení z Podpůrného programu pro boj s AIDS, které bylo zveřejněno v pondělí v Ženevě. Připomněli, že celosvětově podle údajů OSN zemřelo na AIDS už 4,3 milionu dětí ve věku pod 15 let a dalších 1,4 milionu bylo infikováno virem HIV.

Za tři týdny se má New Yorku konat celosvětová konference o AIDS. Mimo jiné při ní bude vznesen požadavek další finanční pomoci výzkumům a zpřístupnění léků pro nemocné v Africe. Pro tu se AIDS stal skutečně lidskou katastrofou. Tři ze čtyř nemocných, kteří na tuto nemoc zemřeli v uplynulých dvaceti letech, byli Afričané.

Ladislav Machala

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Další z rubriky

Čubu v Senátu nahradí Goláň, hlasovat přišlo jen deset procent voličů

Tomáš Goláň kandiduje do Senátu za hnutí Senátor 21.

Novým senátorem za obvod Zlín se stal daňový poradce Tomáš Goláň (Senátor 21). Nahradí Františka Čubu, který...

Příští týden bude až tropických 30 stupňů. V polovině června se ochladí

Nejteplejší den roku trávili lidé také na u brněnské přehrady. (1. srpna 2017)

Výrazně nadprůměrné teploty se přehoupnou do dalšího týdne, kdy může být přes den i tropických 30 stupňů. Na začátku...

Útočník na tenistku Kvitovou pobýval mezi bezdomovci a bral drogy

Petra Kvitová prožívá v roce 2018 výbornou sezónu. Vyhrála už čtyři turnaje a...

Pachatel útoku na tenistku Petru Kvitovou čeká ve vazbě na soud. Kriminalisté o jeho identitě zatím mlčí. MF DNES...

Najdete na iDNES.cz