Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

AIDS nevyléčíme, obávají se vědci

  23:10aktualizováno  23:10
Boston, Praha - Vědci se obávají, že nemoc AIDS (syndrom získaného selhání imunity) nebude nikdy možné úspěšně vyléčit. Naději na objevení očkovací vakcíny či účinného léku proti zákeřné chorobě zmařily výsledky posledního výzkumu zaměřeného na virus HIV, který ji způsobuje. Jak zjistili odborníci z Bostonské univerzity, virus dokáže proniknout do "paměti" imunitního systému člověka a v ní přečkat i desetiletí. Organismus právě tuto část svého obranného mechanismu zničit nemůže a přirozené odumírání je velmi dlouhé. O tomto zjištění včera informovala agentura AP.

Organismus právě tuto část svého obranného mechanismu zničit nemůže a přirozené odumírání je velmi dlouhé. O tomto zjištění včera informovala agentura AP.

Zpráva přišla jen několik dnů poté, co představitelé nejrozvinutějších států světa, G7, a Světové banky oznámili, že se při jednání v Quebeku dohodli na investicích ve výši miliard dolarů do programu zaměřeného na boj proti AIDS i šíření viru HIV.

Ještě před několika lety se někteří specialisté na infekční choroby domnívali, že konec AIDS by mohla přinést nejbližší budoucnost. Spoléhali, že se podaří změnit průběh infekce HIV tak, aby nepředstavovala rozsudek smrti.

Byla by pouze vážným chronickým onemocněním, které lze definitivně vyléčit a nakonec z lidského těla vypudit.

Virus HIV přežívá roky
Obavy vědců, že AIDS nebude možné nikdy vyléčit, silně vzrostly

Najít lék proti AIDS zřejmě nebude možné. Stejně tak je zpochybněna cesta k

AIDS ve světě

Nakažených HIV a nemocných AIDS ve světě 36,1 milionu lidí (Afrika - 25,3 milionu)

Nově nakažení za uplynulý rok - 5,3 milionu lidí (Afrika - 3,8 milionu)

očkovací vakcíně, která by znemožnila nákazu virem HIV. Důvodem je dosud neznámý způsob, jakým zmíněný virus dokáže přežívat v lidském těle - a to i desítky let.

Od roku 1996 se nejrůznější výzkumné ústavy po celém světě pokoušejí sestavovat nové směsi různých léků. Výsledkem těch nejúčinnějších je zpomalení jinak nevratného procesu průběhu infekce - v řadě případů z měsíců na roky a také snížení rizika přenosu viru z matky na dítě.

Specialisté však nejvíce nadějí vkládali do zkoumání viru HIV a zjištění jeho slabých míst. V říjnu loňského roku oznámili objevitelé viru HIV Luc Montagnier a Robert Gallo, že očekávají objevení vakcíny proti AIDS do sedmi let.

Nové zprávy z Bostonu však takové nadějné představy ruší.

"To, co bylo zjištěno, představuje jedno z největších zklamání ve výzkumu zaměřeném na AIDS.

Vědci už řadu let vědí, jak se virus dostává do lidských krevních buněk, jak je zabíjí a postupuje organismem dál," napsala agentura AP. Jak dále uvedla, mnoho z těchto poznatků pochází z laboratoře Univerzity Johna Hopkinse v Bostonu, kterou řídí doktor Robert Siliciano. Ten pravidelně testuje padesát pacientů trpících AIDS z Baltimore a zjišťuje odolnost viru vůči různým terapiím.

"To, co dělá virus HIV tak nebezpečným, je schopnost proniknout do základní složky imunitního systému člověka, a to je takzvaná imunologická paměť," říká Siliciano.

Zjednodušeně řečeno - virus se vetře mezi "paměťové" buňky imunitního systému. Jejich hlavním úkolem je ukládat záznamy o původu vetřelců, tedy virů, tak aby byl organismus odpovídajícím způsobem připraven na situaci, když do něj proniknou znovu.

Proto je velmi důležité, aby tyto buňky přežily co nejdelší dobu jinak by totiž tělo muselo pokaždé znovu a znovu hledat vhodnou zbraň proti stejné nemoci což by jej vyčerpávalo a oslabovalo. Virus HIV využívá toho, že imunitní systém svoji paměť nezničí - nákaza v ní skrytá proto přežívá dál. Siliciano i jeho kolegové se domnívají, že pokud už virus jednou v těle je, zůstává něm až do smrti nakaženého. Paměťové buňky imunitního systému odumírají velmi pomalu tato doba může trvat přes 70 let zatím neexistuje způsob, jak takový proces urychlit. Jistou naději skýtají názory, že by mohlo být budoucnosti možné naučit imunitní systém, jak v něm ničit skryté trojské koně v podobě virů HIV. Nikdo se však neodvažuje odhadovat, jak dlouho by cesta k takové terapii mohla trvat.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nizozemská média odhalila identitu útočníků z Prahy, je mezi nimi policista

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Nizozemská média zveřejnila identitu mužů, kteří o víkendu v centru Prahy brutálně napadli číšníka. Muži měli...

Policisté na letišti zadrželi cizince, podezírají je z napadení číšníka

Policisté zadrželi skupinu cizinců, podezřelých z napadení číšníka. (23. dubna...

Policisté na pražském letišti Václava Havla zadrželi skupinu sedmi cizinců, kteří jsou podezřelí z toho, že v sobotu...Smrt přijela výtahem. Vrah zaskočil policisty, jednoho zastřelil

Petr Chromek zavraždil 23. dubna 1998 v Táboritské ulici v Praze policistu a...

Na ten den před dvaceti lety Martina Linhartová nikdy nezapomene. 23. dubna 1998 zavraždil Petr Chromek v Táboritské...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Mladí Turci houfně opouštějí islám a stávají se deisty. Politici zuří

Ilustrační foto.

Mezi mladými Turky přibývá odpadlíků od islámu. Podle zprávy, která pobouřila tureckou veřejnost, se čím dál víc...

Další z rubriky

Slovenského ministerstva vnitra se ujala žena, povede ho Denisa Saková

Nová slovenská ministryně vnitra Denisa Saková

Slovensko má opět novou postavu v čele ministerstva vnitra. Úřadu se ve čtvrtek ujala dosavadní státní tajemnice...

Do Evropy na vodních skútrech. Migranti volí tuto variantu stále častěji

Ilustrační foto

Španělská policie rozbila převaděčskou skupinu, která pašovala migranty a marihuanu z Maroka přes Středozemní moře na...

Vzpoura beta samců. Masakr v Torontu ukázal na hnutí zahořklých paniců

Záběr z příspěvku na You Tube, které zveřejnil Elliot Rodger.

Nenávist vůči moderní společnosti, obavy z plíživé koroze mužské identity a zášť vůči ženám, s nimiž nedokážou navázat...

Najdete na iDNES.cz