Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Agentury se přou s úřady o poutače u silnic

  17:35aktualizováno  17:35
Reklamy kolem silnic a dálnic nebudou přibývat. Naopak. Policisté a stavební úřady v poslední době shazují ze stolu žádosti firem o výstavbu nových reklamních poutačů. Jejich hustota je už dnes několikanásobně vyšší, než je obvyklé v sousedních zemích.

"Na dálničním obchvatu Plzně, jehož podstatná část se v polovině prosince otevře, jsem odmítl všechny žádosti o umístění reklam," řekl dopravní inženýr policistů z Plzně-jihu Petr Mašek.

"Stavební úřad naše zamítavé stanoviska respektuje," dodal obratem.

Firmy nepřicházejí jen se žádostmi o výstavbu nových billboardů. Chtějí prodloužit dosavadní smlouvy, které jim vypršely. "Ani tito žadatelé neuspějí," upozorňuje Mašek.

"Za poslední tři roky jsme nepovolili ani jeden billboard. Reklamní agenturám se to nelíbí a stěžují si na naše rozhodnutí až na ministerstvu," řekl šéf rokycanského stavebního úřadu stavebního úřadu Oldřich Dienstbier.

Ministerstvo pro místní rozvoj nyní čelí dvaceti soudním žalobám. "Sice nejsou pravomocně skončeny, ale prvotní rozhodnutí soudů zněla v naprosté většině v náš prospěch," uvedl mluvčí ministerstva Petr Dimun.

Žalobu na ministerstvo podala i firma Edial z Plzeňska. "Soudíme se kvůli tomu, že stavební úřady nepostupují podle zákona. Vyžadují vyjádření policie i v případech, kdy se jedná o výstavbu reklamních zařízení v obcích. A to zákon nevyžaduje," říká jednatel Edialu Dalibor Pech.

Zároveň připouští, že v posledních letech se postoj stavebních úřadů změnil. "Jenže tento přístup neplatí pro všechny. Při uplatňování zákona se používá dvojí metr. Jsou agentury, které dostaly povolení vystavět reklamu na místě, kde konkurence neuspěla. Netají se tím, že stavební povolení získaly nestandardním způsobem," zmiňuje se o korupčních praktikách Pech.

Ředitel dopravní policie Zdeněk Bambas je jednoznačně pro to, aby reklamní poutače od silnic zmizely. "Pokud se odborníci shodují na tom, že billboardy jsou pro řidiče nebezpečné, protože odvádějí jejich pozornost, nevím, proč by se měly nebezpečné věci povolovat," říká.

"Pokud se billboardy stále povolují, jsou v tom jiné aspekty. Dokážu si představit i korupci. Měl by vzniknout zákon, který by reklamní zařízení kolem silnic paušálně zakázal," rozprostírá svou vizi Bambas.

Je otázkou, jestli zákonodárci budou mít chuť udělat tak ostrý řez. Jednak státu plynou nemalé daně z reklamních agentur, které staví billboardy kolem silnic, a zejména před volbami se lídři politických stran často usmívají z plakátů na řidiče.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Léky přes čáru. Pojišťovny budou vracet víc peněz za léčiva na předpis

Léky a peníze

Lidé nad pětašedesát let a děti mohou od ledna za léky na recept ušetřit. Snižuje se totiž ochranný limit, tedy částka,...

Máme obavu z afrického moru prasat z Maďarska, říká šéf veterinářů

Ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád k africkému moru...

Když se před koncem loňského roku objevila první nakažená prasata mimo ohrazenou zónu na Zlínsku, znamenalo to, že se...

S Milošem mě spojil havlistický režim, říká Klaus v rozhovoru MF DNES

Bývalý prezident Václav Klaus

„S Milošem Zemanem jsme si vždycky byli blíž, když proti nám jakkoli definovaný režim přitvrdil, a naše velikánské...

Najdete na iDNES.cz