Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Agentura uznala prohru, aby neškodila

  9:40aktualizováno  9:40
Olomouc - Regionální agentura pro rozvoj střední Moravy (RARSM) v Olomouci, která léta podporuje samosprávy a podnikatele v kraji, vzdala boj o vítězství v konkurzu na garanta sektorového operačního programu Průmysl v regionu. Rozhodnutí agentury, která napadla průběh konkurzu, znamená, že se státní peníze dostanou k firmám včas.

Program před časem vyhlásilo ministerstvo obchodu a průmyslu, aby si firmy začaly zvykat na finanční podporu obdobnou v EU. Pro první rok jde do projektů celkem 250 milionů korun.

Konkurz na výkonnou agenturu programu Průmysl v regionu, která bude styčným důstojníkem mezi ministerstvem a jednotlivými žadateli o dotace, vyhrála olomoucká firma Metod Konzult IPM. Ta je společně s hospodářskou komorou v Olomouci a šumperskou firmou Design C. I. S. ve sdružení, které je regionálním asistentem výkonné agentury a podílí se na realizaci programu.

Regionální agentura pro rozvoj střední Moravy se proti výsledku konkurzu odvolala, neboť neměla dostatek informací. Její stížnost ovšem Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zamítl.

"Je to špatné rozhodnutí. Mám materiály od právníků, které dokazují, že máme nepochybně pravdu. Naše námitka měla jasnou oporu v zákoně. Jsme tady ale od toho, abychom firmám pomáhali, a ne jim škodili, takže uděláme gesto a odvolávat už se nebudeme," řekl ředitel agentury František Kaštyl, který kvůli sporu svolal zasedání správní rady agentury. Připustil, že tak agentura přijde o finanční zisk. "Nekomplikovaný průběh programu a tedy pomoc místním firmám mají přednost," vysvětlil.

"Úřad pro ochranu hospodářské soutěže řekl jasně, že se agentura odvolala účelově, tedy bezdůvodně zdržovala program. To se mi nelíbí. Mají přece podporovat rozvoj v regionu a ne mu bránit," ohradil se proti jednání agentury Pavel Král z firmy Metod Konzult.

Ačkoli Kaštyl ujistil, že už další průběh programu nebude zdržovat, což písemně potvrdil prostřednictvím faxu i na ministerstvu, podle zákona má právo se do 10. května odvolat. Přitom 9. května mají pracovníci ministerstva otevírat obálky s navrženými projekty do programu.

"Těší mě, že to bere sportovně a uznal rozhodnutí, že zadavatel neudělal v konkurzu žádnou chybu. Na druhé straně mu nemohu upírat zákonné právo na odvolání. Fax, který mi poslal, beru jako čestné prohlášení a risknu otevření obálek o den dřív, než vyprší lhůta pro odvolání," řekl ředitel odboru průmyslové politiky na ministerstvu Petr Bučina.

Do programu, jehož cílem je to, aby si firmy osvojily principy podpory běžné v Evropské unii, se přihlásilo téměř tři sta projektů. Bučina odhaduje, že projektů zaměřených na region bude asi stovka. "Varuji před podceněním tohoto cvičení. Je to sice náročné, ale neměli bychom to přezírat, jinak si zavřeme dveře k penězům z unie," řekl podnikatelům před časem na speciálním semináři k programu Průmysl hejtman Olomouckého kraje Jan Březina (KDU-ČSL).

Pro letošní rok vyhlásilo ministerstvo deset programů. Projekty, na něž  stát peníze dá, budou vybírat hodnotitelské komise složené ze zástupců ministerstva, regionů i evropské komise. "Proces rozhodování je zcela transparentní. Nejde preferovat někoho, kdo na to nemá nárok," ujistil Petr Bučina.

Na co se komise a následně i výkonné agentury, jež budou na realizaci projektů dohlížet, zaměří především, je efektivnost vynaložených veřejných peněz.
"Smyslem je, aby se státu půjčené peníze vrátily na daních z dobře prosperujících firem," dodal Bučina.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Zákulisí sněmu SPD: zákaz natáčení a vyptávání. A na záchod s ochrankou

Celostátní konference hnutí SPD (9.12.2017).

Žádná záznamová zařízení, zákaz natáčení a dozor přísné ochranky. Tak z pohledu novináře vypadala celostátní konference...

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...

Škoda Citigo 1,0 MPI / 55 kW Style Plus
Škoda Citigo 1,0 MPI / 55 kW Style Plus

r.v. 2017, naj. 144 km, benzín, 1. majitel
245 000 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz