Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Agentura Rady Evropy kritizuje ČR kvůli financování stran

  20:29aktualizováno  20:29
Protikorupční agentura při Radě Evropy ze Štrasburku důrazně kritizovala Českou republiku za to, že neustavila nezávislý orgán pro monitorování financí politických stran a jejich kampaní. Premiér Petr Nečas (ODS) uvedl, že jeho vláda se posílením kontroly nad financováním politických stran zabývá.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Lukáš ProcházkaMAFRA

V dnešní zprávě Skupina států proti korupci (GRECO) také tvrdí, že Česká republika reagovala "neuspokojivě" na doporučení, s nimiž skupina přišla v hodnotící zprávě před dvěma lety.

GRECO tehdy doporučila vytvoření nezávislého monitorovacího mechanizmu pro financování stran a jejich kampaní. Bylo to jedno ze 13 doporučení, s nimiž skupina přišla. Nicméně Česká republika uspokojivě naplnila jen jedno z nich, uvádí dnes zveřejněný dokument. Celková reakce českých úřadů je podle skupiny neuspokojivá. GRECO proto vyzývá úřady, aby předložily zprávu o realizaci těchto doporučení nejpozději do letošního 30. září.

"Současná vláda je první, která se zabývá posílením kontroly nad financováním politických stran. Vycházíme přitom z řady doporučení GRECO," uvedl Nečas. Podle něj legislativní rada vlády právě v těchto dnech projednává novelu zákona o sdružování v politických stranách a hnutích.

Cílem novely je zvýšit transparentnost výdajů politických stran a hnutí na jejich činnost i volební kampaně.

"Nemyslíme si přitom, že více nových úřadů a zvyšování nákladů na byrokracii znamená více transparentnosti. Jsme přesvědčeni, že lepší cestou je co největší veřejná kontrola těchto výdajů," podotkl premiér.

Zpráva připomíná, že nezávislý orgán je klíčový pro efektivní a objektivní uplatňování pravidel pro financování politických stran. GRECO proto lituje neochoty české vlády zřídit takový nezávislý mechanismus.

České úřady rozhodly zachovat současný systém, v němž finance stran dál kontroluje Kontrolní výbor Poslanecké sněmovny jmenovaný politickými skupinami. Takové uspořádání není efektivní a nezávislé, zdůrazňuje GRECO.

GRECO vyjadřuje obavy i nad pomalými reformami zákonů o průhledném financování stran. Zpráva vyzývá ČR, aby legislativní proces urychlila.

Legislativní rada vlády (LRV) právě dnes doporučila kabinetu ke schválení novelu zákona o sdružování v politických stranách a hnutích, která má zvýšit průhlednost jejich financování. ČTK to sdělila mluvčí předsedy LRV Pavla Zdráhalová. Novela podle ní zavádí pro strany i hnutí povinnost využívat ke svému financování pouze takový účet, který umožňuje sledovat prostřednictvím internetu veškeré platební transakce.

Návrh dále požaduje, aby politické strany a hnutí povinně zveřejňovaly na internetu výroční finanční zprávy. Neobsahuje však stanovení finančních limitů na výdaje volebních kampaní, které by podle Zdráhalové měly být předmětem úpravy ve volebních předpisech, kam systematicky náleží.

ČR podle GRECO uspokojivě splnila jediné doporučení - upravit ustanovení trestního zákona tak, aby se jednoznačně vztahoval na přijetí úplatku přes prostředníky.

Před dvěma lety GRECO též navrhovala, aby se ve zprávách politických stran přiměřeně odrazily i dary od členů dané strany. Stejně tak skupina doporučovala zavést přesná pravidla pro oceňování a vykazování nepeněžitých darů, včetně úvěrů, když se jejich podmínky liší od podmínek obvyklých na trhu. GRECO doporučovala i "mnohem detailnější zveřejňování výdajů na kampaň ve výročních finančních zprávách".

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Pražský imám představoval méně přívětivou tvář islámu, říká arabista

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Policie obvinila bývalého pražského imáma Sámera Shehadeha z podpory terorismu. Spolu s ním i jeho bratra Omara, který...

Zákaz alkoholu ve Sněmovně už neplatí. „Poslanci jsou dospělí lidé“

Panák pálenky

Při schůzích Sněmovny se opět může ve všech restauračních zařízeních v budovách dolní komory podávat alkohol. Předseda...

Myslivecký strážce musí být bezúhonný, odmítl ÚS zrušit část zákona

(Ilustrační snímek)

Ústavní soud odmítl zrušit část zákona o myslivosti, podle které člověk se škraloupem v trestním rejstříku nemá už...

Najdete na iDNES.cz