Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Agenti provokatéři testují policisty, každý desátý se chytil do pasti

  • 314
Nenápadná žena přinesla na policejní služebnu v Ústí nad Labem kabelku s penězi a různými předměty. Řekla, že ji našla a že ji chce vrátit neznámé majitelce. Policista tašku nezaevidoval a peníze i věci si nechal. Měl smůlu, protože narazil na figurantku, která si ho nahrávala. Podobným testem prošlo za pět let 183 lidí.

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) muže, jenž loni kvůli svému selhání skončil před soudem, podrobila zkoušce, kterou slangově nazývá „ztráty a nálezy“. Je to jeden ze čtyř scénářů, podle nichž inspektoři policisty testují. Už pět let mají pravomoc nasadit, zjednodušeně řečeno, agenta provokatéra, který nalíčí past a čeká, jestli se do ní policista sám chytí.

MF DNES získala analýzu činnosti takových agentů provokatérů. Vyplývá z ní, že je problematická. Soudům se totiž podobné provokace často nelíbí. Za pět let inspekce provedla 183 zkoušek spolehlivosti. Zhruba každý desátý policista či celník při zkoušce selhal. Nejvíc, přesně 81 zkoušek, souviselo s dopravou a silničními kontrolami.

Jeden příběh začal následovně: „Od zdroje z karlovarské policie přišel poznatek o možném podezření z trestné činnosti policisty. Na hlídce řeší přestupky v dopravě tak, že řidiči nepředá pokutový blok, udělenou pokutu nevykáže a vybrané peníze použije pro vlastní potřebu,“ popisuje skutečný příběh analýza GIBS o zkouškách spolehlivosti, kterou má MF DNES k dispozici.

Za podezřelým policistou z Karlovarska vyjel inspektor. Schválně si nezapnul pás a čekal, až ho kvůli tomu policista zastaví. Pak mu jen stačilo vytáhnout bankovku a držet ji „nenápadně“ v ruce. Policista se ho začal sám vyptávat, jak moc auto potřebuje k práci a zda vše nechce vyřešit bez bloku...

Zkouška jako důkaz obstála a policista se dostal v roce 2013 až k soudu. Byl odsouzen za přijetí úplatku. A protože mu soud prokázal i jiné trestné činy, nakonec dostal dohromady šest let vězení. Inspekci dal v jejím postupu za pravdu i Nejvyšší soud.

U 46 zkoušek inspektoři fingovaně odevzdávali nějakou „nalezenou“ věc - jako již zmíněnou kabelku. „V tom jsme se inspirovali i u jednoho článku MF DNES, která podobně vracela peněženky,“ potvrdil ředitel GIBS Ivan Bílek. Redakce tehdy nasadila na několika policejních služebnách vždy dva figuranty (více čtěte zde). Jeden peněženku odevzdal a druhý se šel o den později zeptat, jestli se náhodou nenašla. Policisté ji v několika případech zapřeli a skončili kvůli tomu u soudu.


Video