Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ruští agenti ukradli Gutenbergovu bibli, první tištěnou knihu světa

  8:18aktualizováno  8:18
Trojice agentů ruské tajné služby FSB ukradla z archivu moskevské univerzity bibli, která pochází přímo z dílny Johannese Gutenberga. Unikátní knihu z 15. století se poté snažili prodat sběratelům. Od soudu ve čtvrtek odešli s nepodmíněnými tresty.

První Gutenbergova bible vyšla v roce 1454. Má se za to, že celkem v dílně na dvoře Humbrecht vytiskli asi 180 exemplářů. | foto: Kevin Eng CC-BY-SACreative Commons

Sergej Vediščev, Michail Lepkov a Viktor Puška v univerzitním areálu zodpovídali za bezpečnost. Velitelé tajné služby FSB však záhy zjistilo, že důležitý úkol patrně nesvěřili těm pravým. Z depozitáře Lomonosovy univerzity totiž nedávno zmizela dvousvazková bible obrovské hodnoty.

První tištěná kniha světa

Gutenbergova bible vyšla poprvé roku 1454. Je napsaná latinsky a bohatě zdobená ilustracemi.

Má se za to, že celkem v dílně na dvoře Humbrecht vytiskli asi 180 exemplářů. Dodnes se zachovalo jen asi 59 svazků, více či méně úplných.

Vzácná dvousvazková bible se do Moskvy dostala z německého Lipska. Na konci druhé světové války ji odtamtud přivezla Rudá armáda.

Texaská univerzita vytvořila také digitální verzi bible (prolistovat si ji můžete zde).

Jedna z prvních tištěných knih na světě, kterou v polovině patnáctého století v Německu vytvořil samotný vynálezce knihtisku Johannes Gutenberg, by se podle odborníků dala prodat za 15 milionů eur, v přepočtu asi 412 milionů korun. Pokud by se však bible prodávala v aukci, její cena by mohla vystoupat ještě mnohem výš.

"Tito pánové nebyli právě odborníci na umění," rýpla si do trojice zlodějů mluvčí moskevského soudu Irina Žirnovová. Agenti FSB totiž vzácné knihy nabízeli za pouhých 40 milionů rublů, tedy zhruba 23 milionů korun.

Agenti z bible vyřízli kus listu

"Jeden z nich se k té vzácné knize zkrátka dostal a trojici poté napadlo, že by ji mohli zpeněžit," vylíčila Žirnovová pohnutky, které zaměstnance FSB ke krádeži vedly. O celé kauze informoval deník Kommersant.

Mimořádně výhodnou nabídku od Vediščeva dostal sběratel Mark Treveljan. Nízká cena jej však zaskočila a nechtěl zpočátku vůbec věřit, že jde skutečně o originální výtisk z patnáctého století. Aby jej přesvědčili, vyřízli agenti z bible část jednoho listu. Než se kniha vrátí do univerzitního depozitáře, musí se jí chopit restaurátoři.

Plukovník Vediščev, který celou akci naplánoval, stráví podle čtvrtečního rozsudku tři a půl roku v trestanecké kolonii. Jeho komplic, major Michail Lepkov, dostal rok a dva měsíce. Kapitán Viktor Puška vyvázl s ročním trestem, soudní síň však mohl rovnou opustit. Všichni tři zloději už totiž strávili rok ve vazebních celách.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Palestinská rodina zavraždila příbuzného, podle Hamasu donášel Izraeli

Ilustrační snímek

Členové vlivné palestinské rodiny zavraždili jednoho ze svých členů na doporučení militantní organizace Hamas....

Útok na hotel v Kábulu nepřežilo osmnáct lidí, včetně čtrnácti cizinců

Muž se snaží utéct z balkonu kábulského hotelu Intercontinental během útoku tří...

Při nočním útoku na hotel v Kábulu zemřelo osmnáct civilistů, z toho čtrnáct cizinců. Národnost cizinců afghánské...

OBRAZEM: Američanky demonstrovaly za práva žen, hlavním terčem byl Trump

Tisíce lidí se v sobotu  po celých Spojených státech účastnilo druhého pochodu...

Desetitisíce lidí se v sobotu po celých Spojených státech účastnily pochodu za práva žen, který byl uspořádán v rámci...

Najdete na iDNES.cz